Odziedziczyłam po mężu spadek i w związku z tym długi po jego firmie, okazało się po 3 latach, po jego śmierci, że jest 4 komorników i zaczęli przychodzić na sklep i zabierać pieniądze z kasy i straszyć mnie zajęciem samochodu i oklejeniem sklepu.
Chcę nadmienić, że konto bankowe i rentę też mam zajętą, czy oni tak mogą przychodzić na sklep i zabierać pieniądze z kasy?
Czy istnieje coś takiego jak zbieg egzekucji i kolejność komorników?
Witam serdecznie,
niestety tak jest, że jednoosobowy przedsiębiorca odpowiada za nieuregulowane długi „prywatne”, „nabyte”, czy zaciągnięte w ramach prowadzonej działalności gospodarczej całym swoim majątkiem.
Powyższe przekłada się na to, że komornik co do zasady może dokonać zajęcia Pani majątku znajdującego się w sklepie. Czy jednak postępowanie w formie wyjmowania pieniędzy z kasy jest uzasadnione i zgodne z zasadami współżycia społecznego – można się spierać.
Ja uważam, że powinna Pani zahamować popędliwego komornika. W tym momencie może Pani wykonać dwa formalne kroki:
- złożyć skargę na komornika – nie jestem pewna jej skuteczności
Skarga na czynności komornika – wzór
- złożyć wniosek o wyłączenie spod egzekucji sklepu i znajdujących się w nim ruchomości, jako niezbędnych do prowadzenia działalności gospodarczej, wskazując na skuteczność zajęcia z innych składników majątku m.in. rachunku bankowego i renty rodzinnej
Wniosek o zwolnienie ruchomości spod egzekucji komorniczej
Odnośnie zajęcia samochodu to może mieć ono miejsce, jeśli auto należy do Pani. Komornik nie zajmie jednak samochodu z leasingu.
Jeśli chodzi o zbieg egzekucji i prowadzenie postępowania egzekucyjnego przez kilku komorników w jednym czasie, to oczywiście postępowania powinny zostać przekazane do tego z komorników, czyli tego, który pierwszy otrzymał wniosek egzekucyjny.
Jeśli komornicy sami nie przekazali sobie spraw, może Pani złożyć wniosek o połączenie postępowań do łącznego prowadzenia przez jednego komornika.
Taka procedura doprowadzi do tego, że jeden komornik będzie prowadził sprawy czterech wierzycieli, dzieląc pomiędzy nich wyegzekwowane kwoty.