Mam 4 komorników – zbieg egzekucji i kolejność zajęć?

Forum prawneKategoria: KomornikMam 4 komorników – zbieg egzekucji i kolejność zajęć?
AvatarKama zapytał 5 miesięcy temu

Odziedziczyłam po mężu spadek i w związku z tym długi po jego firmie, okazało się po 3 latach, po jego śmierci, że jest 4 komorników i zaczęli przychodzić na sklep i zabierać pieniądze z kasy i straszyć mnie zajęciem samochodu i oklejeniem sklepu.

Chcę nadmienić, że konto bankowe i rentę też mam zajętą, czy oni tak mogą przychodzić na sklep i zabierać pieniądze z kasy?

Czy istnieje coś takiego jak zbieg egzekucji i kolejność komorników?

2 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-BajsonPrawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 5 miesięcy temu

Witam serdecznie,

niestety tak jest, że jednoosobowy przedsiębiorca odpowiada za nieuregulowane długi „prywatne”, „nabyte”, czy zaciągnięte w ramach prowadzonej działalności gospodarczej całym swoim majątkiem.

Powyższe przekłada się na to, że komornik co do zasady może dokonać zajęcia Pani majątku znajdującego się w sklepie. Czy jednak postępowanie w formie wyjmowania pieniędzy z kasy jest uzasadnione i zgodne z zasadami współżycia społecznego – można się spierać.

Ja uważam, że powinna Pani zahamować popędliwego komornika. W tym momencie może Pani wykonać dwa formalne kroki:

  1. złożyć skargę na komornika – nie jestem pewna jej skuteczności
    Skarga-na-czynnosci-komornika-wzor-pdf-doc
    Skarga na czynności komornika – wzór
  2. złożyć wniosek o wyłączenie spod egzekucji sklepu i znajdujących się w nim ruchomości, jako niezbędnych do prowadzenia działalności gospodarczej, wskazując na skuteczność zajęcia z innych składników majątku m.in. rachunku bankowego i renty rodzinnej
    Wniosek o zwolnienie ruchomości spod egzekucji komorniczej
    Wniosek o zwolnienie ruchomości spod egzekucji komorniczej

Odnośnie zajęcia samochodu to może mieć ono miejsce, jeśli auto należy do Pani. Komornik nie zajmie jednak samochodu z leasingu.

Jeśli chodzi o zbieg egzekucji i prowadzenie postępowania egzekucyjnego przez kilku komorników w jednym czasie, to oczywiście postępowania powinny zostać przekazane do tego z komorników, czyli tego, który pierwszy otrzymał wniosek egzekucyjny.

Jeśli komornicy sami nie przekazali sobie spraw, może Pani złożyć wniosek o połączenie postępowań do łącznego prowadzenia przez jednego komornika.

Taka procedura doprowadzi do tego, że jeden komornik będzie prowadził sprawy czterech wierzycieli, dzieląc pomiędzy nich wyegzekwowane kwoty.

AvatarCelina wloch odpowiedział 5 miesięcy temu

Uprzejmie dziękuję czy może mi pan napisać taki dwa pisma o wyłączenie sklepu spod egzekucji i drugie pismo, żeby prowadził sprawę jeden komornik pozdrawiam Celina

Twoja odpowiedź