Mam dług alimentacyjny i komornika – jak uchronić majątek nowej partnerki?

Forum prawneKategoria: AlimentyMam dług alimentacyjny i komornika – jak uchronić majątek nowej partnerki?
Avatarmala512 zapytał 2 miesiące temu

Witam, mam dług alimentacyjny na dwoje dzieci, każde z inną matką. Komornik jest obecnie jeden, prowadzi obydwie te sprawy. Ściąga alimenty z wypłaty, niestety wystarcza to na samo opłacenie alimentów, dług alimentacyjny ciągle rośnie, nie jestem w stanie go spłacać, bo mam za niską pensję i nie jestem w stanie mieć wyższej.

Pomimo tego chciałbym ułożyć sobie jakoś życie z obecną partnerką, niestety mam wątpliwości co do ślubu z moją sytuacją życiową i długiem alimentacyjnym. Partnerka jest zameldowana w mieszkaniu własnościowym rodziców, ma swój samochód i dobrą pensję.

Czy decydując się na rozdzielność majątkową przed ślubem, jej wypłata i inne własności będą bezpieczne od moich długów alimentacyjnych i komornika?

1 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 2 miesiące temu

Witam serdecznie,

nawet bez rozdzielczości majątkowej małżeńskiej, majątek Pana przyszłej żony będzie bezpieczny, bowiem nie odpowiada ona za Pana zobowiązania alimentacyjne, a więc komornik nie ma prawa dokonać zajęcia ani jej pensji, ani też majątku w postaci rzeczy ruchomych czy nieruchomości.

Jednakże umowę rozdzielczości majątkowej małżeńskiej warto zawrzeć przed ślubem z kilku innych powodów.

Przede wszystkim jest Pan dłużnikiem alimentacyjnym i prawdopodobnie Pana dane zostały umieszczone w rejestrze dłużników lub w przyszłości mogą zostać w nim ujawnione. Wpis w KRD może w zablokować Pana żonę w możliwości zaciągnięcia kredytów, w którym uczestniczyć musi współmałżonek.

Po drugie piszę Pan, że przyszła żona dobrze zarabia. Ta okoliczność może mieć znaczenie w sprawie ewentualnych roszczeń Pana dzieci o podwyższenie świadczeń alimentacyjnych – bierze Pan ślub, Pana sytuacja materialno-bytowa się poprawia, przez co dzieci zyskują szansę na podwyższenie należnych im alimentów.

Jeśli będzie Pan miał z żoną dwa odrębne majątki, jej zarobki ani dobra materialne nie będą brane pod uwagę.

Zatem podsumowując temat, należy napisać, że zawarcie intercyzy może Państwu w przyszłości ułatwić życie.

Niemniej jednak muszę też napisać, że długi alimentacyjne nabywa się w spadku. Pana dzieci uprawnione do alimentów długów tych nie będą dziedziczyć. Inaczej żona, dlatego należy już na wyrost uprzedzić ją, że w przypadku Pana śmierci powinna przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza lub go odrzucić.

Na koniec jeszcze dodam, że warto pozbyć się komornika, próbując zawrzeć ugodę z byłymi partnerkami. Być może dobrowolne, stałe wpłaty w ustalonej kwocie ułatwią wyjście z patowej sytuacji, jaką jest egzekucja komornicza.

Życzę powodzenia!

Przydatne wzory pism:

Ugoda alimentacyjna – wzór

Warto przeczytać poradnik: Ugoda alimentacyjna – WZÓR

Twoja odpowiedź