Mam dług alimentacyjny i komornika – jak uchronić majątek nowej partnerki?

Forum prawneKategoria: AlimentyMam dług alimentacyjny i komornika – jak uchronić majątek nowej partnerki?
mala512 zapytał 4 lata temu

Witam, mam dług alimentacyjny na dwoje dzieci, każde z inną matką. Komornik jest obecnie jeden, prowadzi obydwie te sprawy. Ściąga alimenty z wypłaty, niestety wystarcza to na samo opłacenie alimentów, dług alimentacyjny ciągle rośnie, nie jestem w stanie go spłacać, bo mam za niską pensję i nie jestem w stanie mieć wyższej.

Pomimo tego chciałbym ułożyć sobie jakoś życie z obecną partnerką, niestety mam wątpliwości co do ślubu z moją sytuacją życiową i długiem alimentacyjnym. Partnerka jest zameldowana w mieszkaniu własnościowym rodziców, ma swój samochód i dobrą pensję.

Czy decydując się na rozdzielność majątkową przed ślubem, jej wypłata i inne własności będą bezpieczne od moich długów alimentacyjnych i komornika?

2 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 4 lata temu

Witam serdecznie,

nawet bez rozdzielczości majątkowej małżeńskiej, majątek Pana przyszłej żony będzie bezpieczny, bowiem nie odpowiada ona za Pana zobowiązania alimentacyjne, a więc komornik nie ma prawa dokonać zajęcia ani jej pensji, ani też majątku w postaci rzeczy ruchomych czy nieruchomości.

Jednakże umowę rozdzielczości majątkowej małżeńskiej warto zawrzeć przed ślubem z kilku innych powodów.

Przede wszystkim jest Pan dłużnikiem alimentacyjnym i prawdopodobnie Pana dane zostały umieszczone w rejestrze dłużników lub w przyszłości mogą zostać w nim ujawnione. Wpis w KRD może w zablokować Pana żonę w możliwości zaciągnięcia kredytów, w którym uczestniczyć musi współmałżonek.

Po drugie piszę Pan, że przyszła żona dobrze zarabia. Ta okoliczność może mieć znaczenie w sprawie ewentualnych roszczeń Pana dzieci o podwyższenie świadczeń alimentacyjnych – bierze Pan ślub, Pana sytuacja materialno-bytowa się poprawia, przez co dzieci zyskują szansę na podwyższenie należnych im alimentów.

Jeśli będzie Pan miał z żoną dwa odrębne majątki, jej zarobki ani dobra materialne nie będą brane pod uwagę.

Zatem podsumowując temat, należy napisać, że zawarcie intercyzy może Państwu w przyszłości ułatwić życie.

Niemniej jednak muszę też napisać, że długi alimentacyjne nabywa się w spadku. Pana dzieci uprawnione do alimentów długów tych nie będą dziedziczyć. Inaczej żona, dlatego należy już na wyrost uprzedzić ją, że w przypadku Pana śmierci powinna przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza lub go odrzucić.

Na koniec jeszcze dodam, że warto pozbyć się komornika, próbując zawrzeć ugodę z byłymi partnerkami. Być może dobrowolne, stałe wpłaty w ustalonej kwocie ułatwią wyjście z patowej sytuacji, jaką jest egzekucja komornicza.

Życzę powodzenia!

Przydatne wzory pism:

Ugoda alimentacyjna – wzór

Warto przeczytać poradnik: Ugoda alimentacyjna – WZÓR

Andrzej odpowiedział 3 lata temu

 pięknie ładnie ja mam podobną sytuację wynagrodzenie zajęte od wielu lat płacę alimenty bieżące od 4lat które zaciąga komornik i dolicza sobie dodatkowe koszty czy jest jakaś możliwość anulowania tej egzekucji alimentów bieżących dodam że nie mam oszczędności że by zapłacić depozyt sądowy 6miesiecy alimentów ex żona dobrowolnie nie chce wycofać komornika czy istnieje jakaś możliwość że by nie bogaćić komornika