Mam kilku komorników na głowie i zamierzam podjąć pracę

Forum prawneKategoria: DługiMam kilku komorników na głowie i zamierzam podjąć pracę
UżytkownikUżytkownik zapytał 1 miesiąc temu

Witam. 2 lata temu popadłem w tarapaty finansowe, prowadząc działalność gospodarczą. Moje zadłużenie to około 200 tys. zł. Dwa lata pracowałem za granicą, aby zarobić na życie i spłacać alimenty 950 PLN.

Przez ten okres nie odbierałem poczty. Teraz chcę podjąć pracę w Polsce. Proponują mi 3200 brutto. Co robić? iść do pracy? Ile mi zabierze komornik z wypłaty jak mam tak wysokie alimenty? czy próbować dogadać się z wierzycielami? i czy w tym okresie nie zapadły już wyroki sądowe?

Wierzyciele to 3 banki i 3 firmy pożyczkowe. Alimenty mam uregulowane do końca tego roku co do złotówki.

Imię:
Jacek

1 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 1 miesiąc temu

Witaj, oczywiście podjęcie zatrudnienia i prób spłaty wierzycieli, to najlepsze rozwiązanie. Jednak przy długu sięgającym ponad 200 tysięcy złotych, warto skupić się na tym, by dochód był w miarę możliwości jak najwyższy.

Praca za granicą przyniosłaby Ci z pewnością lepsze pieniądze i możliwość szybszego wyjścia z długów, a co więcej zagranicznej pensji, która jeśli nie wpłynęłaby na Polskie konto bankowe, komornik zająć by nie mógł.

Skoro jednak wróciłeś do Polski i tu chcesz podjąć pracę, to muszę podnieść pewne kwestie. Przede wszystkim:

  • od zaniechania spłaty zobowiązań minęło dwa lata, więc co najmniej część z sześciu wierzycieli uzyskało tytuły wykonawcze, na podstawie których mogą wnosić o przeprowadzenie postępowania egzekucyjnego. Od nakazów zapłaty, których nie odebrałeś, możesz wnieść zarzuty (po wszczęciu postępowania komorniczego). Powyższe skutkować będzie wznowieniem sprawy i da Ci z pewnością kilka miesięcy bez komornika.
  • egzekwowanie długów bankowych i tych pochodzących z pożyczek i chwilówek zaciągniętych w firmach pożyczkowych daje podstawy do zajęcia przez komornika wynagrodzenia za pracę do kwoty wolnej od zajęcia – w Twojej dyspozycji pozostanie kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę – dziś lekko ponad 1 600 zł na rękę – z kwoty tej będziesz musiał żyć i regulować alimenty
  • alimenty spłacasz w terminie i nadal powinieneś skupić się nad terminową realizacją zobowiązań alimentacyjnych, bowiem jeśli doszłaby jeszcze egzekucja długów alimentacyjnych, komornik mógłby zająć do 60% Twojej wypłaty – bez ochrony kwoty minimalnej (w Twojej dyspozycji pozostałoby jedynie 40% płacy netto)
  • w przypadku egzekucji komorniczej po odliczeniu alimentów na życie pozostanie Ci nie więcej niż 700 zł miesięcznie, dlatego rozważ możliwość złożenia pozwu o obniżenie alimentów
  • zastanów się nad możliwością zwiększenia budżetu (prace dodatkowe nieudokumentowane)
  • ugoda z wierzycielami byłaby najlepszym wyjściem, jednak zważ, że przy sześciu różnych zobowiązaniach i dość niskich zarobkach z obciążeniem alimentacyjnym nie masz pola do popisu.

Umowa ugody dłużnik – wierzyciel – wzór

Umowa ugody dłużnik – wierzyciel – wzór
Umowa ugody dłużnik – wierzyciel – wzór

Radzę skupić się w pierwszej kolejności nad spłatą mniejszych zobowiązań. Zacznij od tych, które możesz spłacić jednorazowo albo w miarę szybko, tak by nie trafiły do komornika, bo wówczas wzrosną o koszty komornicze i opłaty egzekucyjne.

Z większymi zobowiązaniami będziesz miał problem, dlatego podjęcie negocjacji z wierzycielami jest jak najbardziej wskazane. Pamiętaj jednak, występuj z propozycjami, z których będziesz w stanie się wywiązać.

 

Twoja odpowiedź