Nie mogę stawić się na przesłuchanie do prokuratora

Kategoria: RóżneNie mogę stawić się na przesłuchanie do prokuratora
s1234 zapytał 4 miesiące temu

Witam, Prokurator wzywa na przesłuchanie w charakterze podejrzanego, ale jestem teraz w Niemczech w pracy i nie mogę stawić się w terminie, a termin będzie za około 2 tygodnie, nie wiem jak zawiadomić i kogo zawiadomić, że nie mogę stawić się na przesłuchanie w charakterze podejrzanego albo napisać maila do prokuratora? co mam zrobić? listonosz zostawił awizo córce i nie wiem, czy córka powinna odebrać ten list??? dziękuję

2 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 3 miesiące temu

Witam serdecznie,

uważam, że najłatwiej będzie wykonać telefon bezpośrednio do prokuratury i w rozmowie z prokuratorem prowadzącym śledztwo/dochodzenie podnieść okoliczność, że nie możesz stawić się na przesłuchanie z przyczyn zawodowych.

Należy wyjaśnić prokuratorowi, że pracujesz w Niemczech i wskazać termin powrotu do kraju, w którym będzie możliwe przeprowadzenie przesłuchania. Myślę, że otrzymując takie właśnie informacje, prokurator podejmie właściwe decyzje – wyda postanowienie o pominięciu materiału dowodowego w postaci Twoich zeznań lub zmieni termin przesłuchania na czas, kiedy będziesz w Polsce.

Co do odbioru listów urzędowych przez inne osoby, to taka opcja jest dopuszczalna tylko wówczas, gdy z całą pewnością „dotrą” one do Ciebie w taki sposób, że będziesz mieć możliwość wywiązania się z nałożonych obowiązków, w przeciwnym razie odebranie listu może negatywnie wpłynąć na Twoje prawa i obowiązki.

Podobne trzeba strzec się listów awizowanych i nieodebranych – te również mogą wywołać niepożądany skutek, w sytuacji gdy organ uzna je za doręczone (fikcja doręczenia).

Aby uniknąć niepotrzebnych problemów w razie kolejnego „nieznanego” awizo, córka lub inny członek rodziny, może odmówić przyjęcia listu, wskazując, że adresat nie przebywa w miejscu zamieszkania. Taką adnotację powinien też umieścić na kopercie listonosz, a następnie Poczta powinna zwrócić list nadawcy.

s1234 odpowiedział 3 miesiące temu

Tylko ze ja nie wiem ktory prokurator bedzie prowadził dochodzenie

Twoja odpowiedź