Niebranie udziału w licytacji komorniczej mimo wpłaty wadium

Forum prawneKategoria: KomornikNiebranie udziału w licytacji komorniczej mimo wpłaty wadium
AvatarJarosław zapytał 4 tygodnie temu

Witam, nurtują mnie 2 pytania: hipotetycznie w pierwszej licytacji komorniczej nieruchomości osoba wpłaca wadium, jako jedyna pojawia się na licytacji komorniczej, ale nie składa żadnej oferty, tylko widząc brak chętnych woli poczekać na drugą licytację komorniczą. Czy traci wadium?

Drugie pytanie: czy syn dłużnika, który w wyniku skargi pauliańskiej ma stracić dom, może brać udział w licytacji, jeśli będzie mieć pełnomocnictwo notarialne do tego od osoby trzeciej?

1 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 4 tygodnie temu

Witaj,

aby odpowiedzieć na Twoje pytania, sięgnąć należy do przepisów kodeksu postępowania cywilnego o egzekucji.

Zgodnie z regulacją art. 963 kpc. rękojmię złożoną przez licytanta, któremu udzielono przybicia, zatrzymuje się; pozostałym licytantom zwraca się ją niezwłocznie.

Zatem jeśli dokonasz wpłaty tzw. wadium, jednak nie złożysz żadnej oferty, lub złożysz ofertę, ale przetargu nie wygrasz, otrzymujesz zwrot wpłaconych pieniędzy.

Odpowiadając na drugie pytanie: sięgnąć należy do przepisu art. 976 kpc., z którym w przetargu nie mogą uczestniczyć:

  • dłużnik
  • komornik
  • ich małżonkowie, dzieci, rodzice i rodzeństwo
  • osoby obecne na licytacji w charakterze urzędowym
  • licytant, który nie wykonał warunków poprzedniej licytacji
  • osoby, które mogą nabyć nieruchomość tylko za zezwoleniem organu państwowego, a zezwolenia tego nie przedstawiły.

Wykładnia literalna niniejszego przepisu wyklucza udział dzieci dłużnika w licytacji. Zatem, jako syn dłużnika nie może licytować dla siebie wystawionej na licytację nieruchomości.

Wydaje mi się jednak, że sąd nie powinien ograniczyć Cię w działaniu na rzecz osoby trzeciej. Jednakże należy mieć na względzie wykładanie celowościową przepisu o wyłączeniu określonych osób od udziału w przetargu, w związku z czym radziłabym zabezpieczyć się, ustanawiając innego pełnomocnika spoza kręgu osób wymienionych w art. 976 kpc.

Zachęcam Cię do przeczytania artykułu: Jak kupić mieszkanie na licytacji komorniczej.

Twoja odpowiedź