Niezamknięte konto bankowe w Niemczech

Forum prawneKategoria: RóżneNiezamknięte konto bankowe w Niemczech
Adam zapytał 11 miesięcy temu

Dzień dobry. W 2010 roku przez okres 4 miesięcy pracowałem w Niemczech. Człowiek, który obsługiwał polskich pracowników, na miejscu pomógł mi wypełnić dokumenty w celu uzyskania tymczasowego zameldowania i założenia konta bankowego.

Po czterech miesiącach zostałem zwolniony i wróciłem do Polski, jednak nie wymeldowałem się i nie zamknąłem konta bankowego. Adres do korespondencji był niemiecki.

Moja sytuacja finansowa się pogorszyła, dodatkowo nie znałem też języka niemieckiego, aby zamknąć to konto. Od dłuższego czasu nurtuje mnie temat czy bank za prowadzenie konta nalicza do dnia dzisiejszego jakieś opłaty i czy może to być w tym momencie jakąś poważniejsza kwota.

Czy istnieje jakaś możliwość, żeby to sprawdzić? Czy po takim czasie ewentualny dług mógł ulec przedawnieniu? Z góry dziękuję za udzielenie wszelkich informacji.

Z poważaniem

1 odpowiedzi
Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 11 miesięcy temu

Witam serdecznie,

niestety nie mogę odpowiedzieć rzetelnie na Twoje pytanie, bowiem nie znam prawa bankowego które obowiązuje na terenie Niemiec. Jestem jednak przekonana, że podobnie jak w Polsce nieaktywne konta bankowe są z czasem zamykane.

Niemniej nie wiem, ile lat musi upłynąć, ani i czy po zamknięciu rachunku, bank może naliczać dodatkowe opłaty.
Wydaje mi się jednak, że jeśli od wspomnianych wydarzeń upłynęło ponad dziesięć lat, a Ty nie otrzymałeś żadnej informacji w sprawie ewentualnych długów, to nikt ich nie egzekwuje.

Odnośnie przedawnienia długów bankowych w Niemczech to wiem, że podobnie jak w Polsce zobowiązania bankowe ulegają przedawnieniu z upływem lat trzech od daty ich wymagalności. Zatem kolejne opłaty związane z prowadzeniem konta powinny przedawniać się po trzech latach od dnia ich naliczenia.

Muszę jednak zaznaczyć, że podobnie jak w Polsce prawo niemieckie przewiduje dłuższy okres przedawnienia roszczeń o których orzekł sąd. Otóż należność orzeczona wyrokiem sądu przedawni się dopiero po trzydziestu latach.

Pragnę Cię jednak uspokoić, jeszcze raz pisząc, że jeśli do chwili obecnej nie otrzymałeś żadnej informacji w sprawie, to z dużym prawdopodobieństwem bank zrezygnował z dochodzenia jakichkolwiek należności. Jeśli jednak chcesz potwierdzić tę okoliczność, należy zwrócić się z zapytaniem do banku który prowadził Twoje konto.

Myślę, że najłatwiej będzie nawiązać kontakt telefoniczny lub online. Za każdym razem jednak będziesz musiał potwierdzić swoje dane.

Twoja odpowiedź

18 + 0 =