Odpowiedź na wniosek o ustanowienie drogi koniecznej WZÓR

Forum prawneKategoria: Wzór pismaOdpowiedź na wniosek o ustanowienie drogi koniecznej WZÓR
Mały zapytał 2 lata temu

Dzień dobry, chcę napisać odpowiedź na wniosek o ustanowienie drogi koniecznej, bo nie zgadzam się w pewnymi argumentami sąsiada, które przytoczył we wniosku. Na odpowiedź mam chyba 14 dni, pytanie moje dotyczy tego, czy jeśli nie zgadzam się na ustanowienie drogi koniecznej przez moją działkę, to w odpowiedzi mam napisać tylko, że się ne zgadzam i sąd wezwie mnie na sprawę, czy mam napisać też, dlaczego nie wyrażam zgody?

1 odpowiedzi
Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 2 lata temu

Dzień dobry,

z podanych informacji wynika, że nie zgadza się Pan z samym wnioskiem o ustanowienie służebności drogi koniecznej, dlatego w odpowiedzi na wniosek należy wnosić o oddalenie wniosku w całości, gotowy do wypełnienia wzór odpowiedzi na wniosek o drogę konieczną, zamieszczam poniżej:

odpowiedz-na-wniosek-o-ustanowienie-drogi-koniecznej-wzor-pdf-doc

Odpowiedź na wniosek o ustanowienie drogi koniecznej wzór

Odnośnie argumentów to musi Pan wiedzieć, że żądanie ustanowienie drogi koniecznej oparte jest na możliwości, którą daje art. 145 kodeksu cywilnego.

Zgodnie z niniejszym przepisem jeżeli nieruchomość nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej lub do należących do tej nieruchomości budynków gospodarskich, właściciel może żądać od właścicieli gruntów sąsiednich ustanowienia za wynagrodzeniem potrzebnej służebności drogowej (droga konieczna).

Jak Pan zauważył, wnioskodawcy przysługuje żądanie ustanowienia służebności, o ile jego nieruchomość faktycznie nie ma dostępu do drogi publicznej. Zadaniem sądu jest więc rozpoznanie sprawy w taki sposób, by nieruchomość wnioskodawcy nadawała się do pełnego/wolnego użytku.

Zatem samo oświadczenie, że nie zgadza się Pan z żądaniem wniosku to za mało. Musi Pan przedstawić swoje argumenty. Być może inną opcję/możliwość przeprowadzenie drogi koniecznej – sąd powinien wziąć pod uwagę każdą propozycję i wybrać tę, która najmniej obciąży grunty, przez które droga ma prowadzić.

Na koniec dla podsumowania napiszę, że sam sprzeciw to za mało, by droga konieczna nie została ustanowiona przez Pana działki, ponieważ zgodnie z prawem właściciel działki bez drogi ma prawo domagania się ustanowienia służebności drogi koniecznej za wynagrodzeniem.

Dlatego jeśli nie chce Pan, by droga biegła przez jego nieruchomości należy wskazać sądowi alternatywne rozwiązanie – drogę prowadzącą przez inne działki, z innej strony lub do innej drogi publicznej.