Pisemne zobowiązanie do spłaty określonej kwoty w określonym czasie WZÓR

Forum prawneKategoria: Wzór pismaPisemne zobowiązanie do spłaty określonej kwoty w określonym czasie WZÓR
Jurso zapytał 2 lata temu

Dobry wieczór, jak napisać pisemne zobowiązanie do spłaty określonej kwoty w określonym czasie? jestem dłużnikiem, ugadałem się z wierzycielem, że spłacę dług razem z odsetkami i że nie poda mnie do komornika (pożyczka na 11 000 zł).

Wierzyciel żąda jednak ode mnie pisemnego zobowiązania do spłaty długu w określonym czasie. Na spłatę długu mam 12 miesięcy. Czy takie zobowiązanie ma jakąś moc, jeśli nie uda mi się spłacić długu? i czy wierzyciel będzie mógł podać mnie do komornika, by komornik zajął konto bankowe?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

3 odpowiedzi
Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 2 lata temu

Witam serdecznie,

w pierwszej kolejności odniosę się do samej mocy prawnej zobowiązania do spłaty długu.

Otóż pisemne oświadczenie dłużnika jest dokumentem prywatnym, który potwierdza jednak fakt istnienia zobowiązania.

Dlatego jeśli nie wykona Pan spłaty, zgodnie z ustaleniami wierzyciel będzie mógł wystąpić do sądu z pozwem o orzeczenie obowiązku spłaty, by w następnym czasie – posiadając już wyrok lub nakaz zapłaty, zlecić egzekucję komornikowi.

Natomiast jeśli wierzyciel posiada już tytuł wykonawczy, to w razie niedotrzymania warunków ugody, będzie mógł bezpośrednio już skierować wniosek egzekucyjny.

Dodam, że w toku postępowania egzekucyjnego komornik przystępuje do zajęcia majątku dłużnika, a konto bankowe jest tym składnikiem, do którego egzekucja jest kierowana w pierwszej kolejności.

Mając powyższe na uwadze, radzę zawierać tylko takie ugody, z których jest realna szansa wywiązania się. Jeśli warunki ugody są niemożliwe do spełnienia, należy dalej negocjować z wierzycielem.

Co do samego zobowiązania, to tak jak każdy dokument, pismo powinno zostać przede wszystkim odpowiednio oznaczone/nazwane – „zobowiązanie do spłaty długu w ratach”.

W treści pisma zawrzeć należy dane stron umowy pożyczki, wysokość zadłużenia oraz wysokość ustalonych rat i daty płatności, wraz ze sposobem, w jaki mają one nastąpić, oraz samo oświadczenie woli skrupulatnie ujęte.

Poniżej zamieszczam gotowy do pobrania wzór zobowiązania do spłaty długu:

Pisemne zobowiązanie do spłaty określonej kwoty w określonym czasie wzór

pisemne-zobowiazanie-do-splaty-okreslonej-kwoty-w-okreslonym-czasie-wzor-pdf-doc

Pisemne zobowiązanie do spłaty określonej kwoty w określonym czasie WZÓR

Tak przygotowane pismo powinno zostać opatrzone datą i podpisem dłużnika.

Kola odpowiedział 2 lata temu

Odezwała się do mnie firma windykacyjna, która kupiła mój dług na giełdzie wierzytelności, żądają spłaty długu natychmiast, po długich negocjacjach zgodzili się nie oddawać sprawy do komornika, ale za to mam zobowiązać się do spłaty długu razem z odsetkami.

Mam napisać pismo, w którym zobowiążę się do spłaty długu i uznać zadłużenie. Czy Państwa wzór oświadczenia przyda mi się w mojej sytuacji? czy to jest to samo pismo, które potrzebuję? proszę o szybką, bo mam jeszcze 2 dni na wysłanie oświadczenia, inaczej założą w sądzie sprawę…

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 2 lata temu

@Kola – pismo, które przygotowaliśmy, przydaje się właśnie w takich sytuacjach, więc śmiało możesz je pobrać. Pismo wystarczy pobrać i uzupełnić danymi swoimi jak i wierzyciela (w twoim przypadku danymi firmy windykacyjnej). Pozdrawiam.