Pismo z DAK ubezpieczenie zdrowotne w Niemczech

Forum prawneKategoria: RóżnePismo z DAK ubezpieczenie zdrowotne w Niemczech
KS34 zapytał 2 lata temu

Witam, w 2018 r. wymeldowany z działalności gospodarczej w DE i wymeldowany z adresu zamieszkania w DE po 3 latach, ubezpieczalnia przysłała do mnie prośbę o przesłanie im kopii zeznania podatkowego za rok 2018 jeżeli tego i nie przyśle do 28,12,2021. To obliczą mi składkę od kwoty 4250 (takiej kwoty nigdy nie zarobiłem w 1 miesiącu), pytanie, po co przysyłają mi taką prośbę?

Nadmienię, że wyrejestrowałem się z ubezpieczenia w DE w 2018 r. z zadłużeniem w DAK-Gesundheit na kwotę 900 Eur. W okresie 3 lat nie otrzymałem żadnego ponaglenia, czy ma to związek z przedawnieniem składek, czy muszę im dostarczyć zeznania podatkowe za 2018? proszę o odp. Dziękuję.

1 odpowiedzi
Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 2 lata temu

Witam serdecznie,

niestety nie znam się na prawie podatkowym oraz ubezpieczeniowym, jakie obowiązuje w Niemczech.  Nie posiadam też wiedzy na temat Pana zobowiązań finansowych związanych z prowadzoną wcześniej na terenie Niemiec działalnością gospodarczą.

Niemniej mogę napisać, że zobowiązania z tytułu obowiązkowych składek społecznych w Niemczech przedawniają się z upływem latach czterech, dlatego faktycznie urząd mógł dopiero teraz (przed przedawnieniem) zająć się weryfikacją zeznań złożonych przez przedsiębiorców w 2018 roku, przez co w Pana sprawie stwierdził braki w dokumentach składkowych.

Z uwagi na powyższe radzę podjąć kontakt z firmą/księgową, która zajmowała się Pana rozliczeniami, w tym sprawami ubezpieczeniowymi.

Być może uda się jej wyjaśnić, jakie nieprawidłowości zostały ujawnione (w moim odczuciu nie złożono odpowiednich deklaracji, przez co urząd nie jest w stanie obliczyć wysokości należnej, a nieuregulowanej składki, która naliczana jest proporcjonalnie od dochodów).

Natomiast jeśli nie ma Pan już kontaktu z księgową, radzę wykonać zobowiązanie, inaczej narazi się Pan na naliczenie wyższej składki i wzrost zadłużenia, jakie pozostawił Pan po sobie w Niemczech.