Płacę alimenty a matka berze pieniądze dla siebie?!

Kategoria: AlimentyPłacę alimenty a matka berze pieniądze dla siebie?!
Harry zapytał 4 miesiące temu

Witam, jestem po rozwodzie, ustaliłem z była żoną, że ona będzie zajmować się córką. Obecnie córka mieszka u mojej byłej teściowej, ponieważ uciekła z domu, bo matka pije i jest agresywna. Alimenty przekazuję zgodnie z wyrokiem sądu dla matki dziecka, a moja była żona nie przekazuje pieniędzy na utrzymanie córki. Co mam zrobić, żeby córka mogła dostawać pieniądze z alimentów które płacę? Córka ma 16 lat.

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 4 miesiące temu

Witam serdecznie,

wydaje mi się, że jeśli opiekę nad Pana córką sprawuje jej babka, a Pan nie ma o to żadnych pretensji, to pieniądze z alimentów powinny trafiać właśnie do rąk babci, jako opiekuna faktycznego małoletniego dziecka.

Proszę zwrócić uwagę na okoliczność, że córka ma dopiero 16 lat i nie może samodzielnie o sobie decydować. Nie powinna też być obarczona obowiązkiem utrzymywania się z pieniążków, jakie Pan jej przekaże. Radzę więc na spokojnie porozmawiać z teściową i zastanowić się nad dalszym losem dziecka.

Najważniejsze to ustalenia, czy córka będzie mieszkać z babcią. Jeśli ustalicie Państwo, że taki stan może pozostać, alimenty należy przekazywać babci. Dla zapewnianie sobie „alibi”, że obowiązek alimentacyjny był realizowany, należy zadbać o potwierdzenie odbioru świadczeń przez babcię.

Jeżeli wpłaty alimentów będą realizowane do ręki babcia, to wówczas powinna ona złożyć oświadczenie na piśmie, że otrzymała alimenty na wymienione z imienia i nazwiska dziecko z podaniem daty odbioru.

Przedmiotowe pisma należy zachować na wypadek, gdyby była żona chciała podać Pana do komornika i nieuregulowanie alimentów.

Jeśli będzie jakiś problem z matką dziecka, szkołą lub innymi instytucjami to zasadne będzie uregulowanie opieki faktycznej nad córką poprzez złożenie odpowiedniego wniosku do sądu.

Podobne wpisy: Czy ojciec płacący alimenty ma prawo wglądu do wydatków?

Twoja odpowiedź