Pożyczka nieoprocentowana od rodziny – wzór potrzebuję

Forum prawneKategoria: DługiPożyczka nieoprocentowana od rodziny – wzór potrzebuję
AvatarBernard zapytał 8 miesięcy temu

Witam,

interesuje mnie umowa pożyczki nieoprocentowanej wzór. Przez złą historię kredytową nie chcą nigdzie udzielić mi pożyczki, próbowałem w bankach i firmach pożyczkowych.
Po rozmowie z bratem okazało się, że pożyczy mi pieniądze, ale musimy spisać umowę pożyczki.

Będzie to pożyczka nieoprocentowana, nigdzie jednak nie możemy znaleźć wzoru umowy takiej pożyczki. Czy mogliby Państwo podesłać mi na maila taki właśnie wzór?

Zastanawiamy się też, czy pożyczka nieoprocentowana od rodziny musi być gdzieś zgłoszona? np. do Urzędu Skarbowego? suma jaką chcę pożyczyć to 18 000 zł, a pieniądze zamierzam oddać w rok.

Bardzo proszę o pomoc, zależy nam na czasie, umowa pożyczki bez odsetek w rodzinie jest potrzebna na wczoraj.

Z poważaniem
Bernard.

5 odpowiedzi
Grzegorz SzwacińskiGrzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 8 miesięcy temu

Witaj Bernard,

Nieoprocentowana pożyczka np. od członka rodziny, czy przyjaciela, to rzeczywiście często jedyna forma pomocy, o jaką możemy się starać.

Zapożyczanie się w banku czy firmie pożyczkowej rodzi zawsze ogromne koszty, a czasem z różnych względów, zaciągnięcie pożyczki w tych instytucjach w ogóle nie jest możliwe (zła historia kredytowa, słaba zdolność kredytowa, nieudokumentowane dochody itd.).

Czy pożyczka może w ogóle być nieoprocentowana? jak mówi art. 720 Kodeksu Postępowania Cywilnego, pożyczka nie musi być oprocentowana.

§ 1. Przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości.

i co bardzo ważne:

§ 2. Umowa pożyczki, której wartość przekracza tysiąc złotych, wymaga zachowania formy dokumentowej.

Pożyczając więc pieniądze od kogoś z rodziny, czy któregoś z przyjaciół, musimy pożyczkę udokumentować pisemną umową. Wzór umowy pożyczki nieoprocentowanej znajdziesz poniżej:

Umowa pożyczki nieoprocentowanej WZÓR

umowa-pozyczki-nieoprocentowanej-wzor-pdf-doc
Umowa pożyczki nieoprocentowanej WZÓR

Warto przeczytać: Umowa pożyczki nieoprocentowanej – WZÓR

AvatarLucjan odpowiedział 8 miesięcy temu

Witam,

piszecie, że powyżej tysiąca złotych jak jest kwota pożyczki, to trzeba na piśmie ją udokumentować, a co jeśli pożyczka nieoprocentowana jest akurat na kwotę 800 zł? sam z siebie chciałbym ją udokumentować na piśmie, bo pożyczam pieniądze niepewnej osobie, czy mogę pisemnie potwierdzić zawarcie pożyczki?

Grzegorz SzwacińskiGrzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 8 miesięcy temu

Witaj Lucjan,

Każdą pożyczaną kwotę pieniędzy możesz udokumentować pisemną umową pożyczki, nawet jeśli to będzie tylko 100 zł. Przepisy jedynie wspominają, że jest przymusowy obowiązek sporządzenia umowy pożyczki na piśmie, jeśli kwota przekroczy 1 000 zł.

AvatarOpus odpowiedział 8 miesięcy temu

Czy nieoprocentowana pożyczka dla osoby fizycznej może być zgodnie z prawem spłacana co miesiąc jak tradycyjne pożyczki w firmach pożyczkowych? czy pożyczkobiorca musi oddać pieniądze jednorazowo, w jednej racie?

Grzegorz SzwacińskiGrzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 8 miesięcy temu

Kwesta zwrotu pożyczki nieoprocentowanej, jak i tej oprocentowanej zależy od ustaleń między stronami. Prawo nie nakłada tu żadnych ograniczeń. Może to być spłata w jednej racie, a może to być wiele rat.

Umowa pożyczki nieoprocentowanej WZÓR

umowa-pozyczki-nieoprocentowanej-wzor-pdf-doc
Umowa pożyczki nieoprocentowanej WZÓR
Twoja odpowiedź