Pożyczka od rodziny, czy można zgłosić w upadłości konsumenckiej

Forum prawneKategoria: Upadłość konsumenckaPożyczka od rodziny, czy można zgłosić w upadłości konsumenckiej
Ewka zapytał 3 lata temu

Moja siostrzenica chce złożyć wniosek o upadłość konsumencką, czy może w tym wniosku ująć także dług który jej mama zaciągnęła dla niej w banku? Raty moja siostra spłaca ok. 400 zł kredyt ok. 14 000 zł. Jakie konsekwencje poniesie moja siostra, jeżeli zostanie ujęta jako wierzyciel? Czy będzie mogła normalnie funkcjonować, jest na emeryturze z KRUS, czy z chwilą kiedy u córki ogłoszą upadłość, to co z tymi ratami?

1 odpowiedzi
Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 3 lata temu

Witam serdecznie,

jeśli siostrzenica zdecyduje się złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, w jego treści wskazać powinna wierzycieli z podaniem ich adresów i wysokości wierzytelności każdego z nich oraz terminów zapłaty.

Przy czym przy kredycie, który zaciągnęła dla niej matka, siostrzenica powinna wskazać, jako wierzyciela mamę, a nie bank, w którym kredyt został zaciągnięty.

Musicie mieć bowiem Panie świadomość, że dług w banku nie zostanie umorzony, a bank nie będzie brał udział w postępowaniu upadłościowym. Pieniądze, które Pani siostra przekazała córce, a które pochodziły z kredytu, należy traktować jako pożyczkę prywatną.

Zatem jeśli siostrzenica zdecyduje się wskazać w spisie wierzytelności pożyczkę od mamy, nic to nie zmieni w kwestii obowiązku spłaty kredytu. Kredytobiorcą jest bowiem Pani siostra i to na niej ciąży obowiązek uregulowania zobowiązania. Rzecz, że pieniądze zostały przekazane córce, nie ma wpływu na relacje pomiędzy bankiem, a Pani siostrą.

Proszę więc zastanowić się, czy we wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, warto zgłaszać wspomnianą wierzytelność. Okoliczność ta ma znaczenie, ponieważ jeśli dług zostanie zgłoszony, siostra będzie musiała wziąć udział w sprawie oddłużeniowej córki jako jej wierzyciel i występować wraz z pozostałymi wierzycielami dłużniczki.