Problem ze zwrotem pieniędzy za materiały

Kategoria: Jak odzyskać pieniądze od dłużnikaProblem ze zwrotem pieniędzy za materiały
Mario zapytał 5 miesięcy temu

Od dwóch lat pomagam znajomej w budowie. Gdy zaczęła się pandemia mówiła, że nie zarabia i ciężko jej. Więc w miarę możliwości pomagałem. Pracowałem za darmo i poświęcałem czas. Poniosłem koszty na materiały i opał w wysokości 12 tys. Ostatnio zostałem potraktowany źle i gdy prosiłem by przeprosiła, usłyszałem spierda… Po tym postanowiłem zaprzestać pomocy i prosiłem o oddanie pieniędzy za materiały.

Niestety nie reaguje – kontakt zablokowała. Posiadam jedynie paragony i historie z konta płatności kartą za produkty. Czuję się wykorzystany i czy jest sposób by odzyskać koszty poniesione na zakup materiałów?

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 5 miesięcy temu

Witam serdecznie,

jeśli myślisz o odzyskaniu pieniędzy, to przede wszystkim należy ustalić, czy w tamtym okresie „pomoc”, bo tak nazywasz to co robiłeś dla znajomej, to faktycznie pożyczka, czy jednak darowizna.

Jeśli mamy do czynienia z pożyczką, a nie bezinteresowną pomocą to masz szansę odzyskać pieniądze. W pierwszej kolejności musisz przesłać znajomej pismo z wezwaniem do zwrotu pieniędzy które pożyczyłeś jej na zakup materiałów budowlanych. Musisz wyliczyć kwotę i zażądać jej zwrotu.

Wzór wezwania dłużnika do zwrotu pieniędzy pobierzesz poniżej:

Wzór pisma o zwrot pieniędzy od dłużnika

Jeśli nie został wcześniej ustalony termin zwrotu pieniędzy, teraz musisz odczekać całe sześć tygodni – jest to ustawowy termin wypowiedzenia pożyczki. Jeżeli po upływie sześciu tygodni nie odzyskasz pieniędzy i nie dojdziecie też do porozumienia kolejnym krokiem powinno być przesłanie przedsądowego wezwania do zwrotu pożyczki.

Wzór ostatecznego przedsądowego wezwania do zapłaty

W piśmie tym będziesz mógł wyznaczyć już znacznie krótszy termin zwrotu pożyczki. Po jego upływie będziesz mógł złożyć pozew o zapłatę w postępowaniu upominawczym.

Dodam jeszcze, że każde z pism należy doręczyć znajomej listem poleconym za zwrotnym potwierdzeniem odbioru, bądź osobiście za potwierdzeniem odbioru na drugim egzemplarzu, który należy zachować jako dowód w ewentualnym sporze sądowym.

Twoja odpowiedź