Prośba o rozłożenie na raty zadłużenia z tytułu czynszu

Forum prawneKategoria: DługiProśba o rozłożenie na raty zadłużenia z tytułu czynszu
AvatarQerta zapytał 1 rok temu

Witam. Mam zadłużenie w spółdzielni mieszkaniowej i chcę wysłać prośbę o rozłożenie na raty tego długu. Jak się domyślam, prośbę muszę zaadresować do do zarządu spółdzielni mieszkaniowej? Najwięcej problemu zapewne sprawi mi uzasadnienie wniosku o spłatę ratalną zadłużenia.

No moje zaległości z tytułu czynszu sięgają około 20 000 zł, powodem zadłużenia była utrata pracy i opieka na dwojga moimi dzieci (samotna matka). Ale mam już pracę i pomału mogę zacząć dług wobec spółdzielni mieszkaniowej zacząć spłacać.

6 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 1 rok temu

Witaj,

adresatem prośby o rozłożenie na raty długu czynszowego może być spółdzielnia mieszkaniowa, zarząd spółdzielni lub jej prezes. Pobierz poniższy sprawdzony wzór pisma:

Prośba o rozłożenie na raty zadłużenia z tytułu czynszu

Prośba-o-rozłożenie-na-raty-zadłużenia-z-tytułu-czynszu
Prośba o rozłożenie na raty zadłużenia z tytułu czynszu

Bez względu, na to który organ wskażesz, jako adresata jestem pewna, że Twoja prośba trafi do odpowiedniej osoby, zajmującej się tego typu sprawami.

Pytasz, jak uzasadnić prośbę o rozłożenie na raty zadłużenia czynszowego. Uważam, że najlepiej uzasadnienie napisać własnymi słowami, opisując w miarę dokładnie, jednak nie zbyt rozległe swoją sytuację materialno – bytową.

Jeśli jesteś samotną matką, to właśnie od tej okoliczności zaczęłabym pisać uzasadnienie wniosku o rozłożenie długu czynszowego na raty. W uzasadnieniu prośby podnieś, że samotnie wychowujesz dwoje dzieci. Podaj ich imiona i wiek.

Opisz, do której chodzą klasy i czy mają jakieś trudności w nauce, ze zdrowiem lub zachowaniem. Później podaj, że w danej dacie straciłaś pracę, że trudno było znaleźć Ci nowe zatrudnienie i że przez dłuższy czas zajmowałaś się jedynie wychowaniem dzieci.

Podaj trudności, z jakimi się borykałaś w tym okresie – brak zatrudnienia, wysokie koszty utrzymania, obowiązek sprawowania opieki nad dziećmi. Wypisz dochody i wydatki.

Podnieś, że w związku z powyższym powstało zadłużenie czynszowe, a następnie podaj, że od (data) podjęłaś zatrudnienie z wynagrodzeniem (kwota miesięczna), w związku z czym, chcesz podjąć się spłaty zaległego czynszu. Wskaż kwotę, którą planujesz wpłacać w każdym miesiącu, tytułem spłaty długu czynszowego.

Na koniec dodaj, że tylko poprzez udzielenie zgody na spłatę ratalną, będziesz miała szansę spłacić dług.

Inne przydatne wzory pism:

Wzór wniosku o umorzenie długu czynszowego

Wzór-wniosku-o-umorzenie-zadłużenia-czynszowego
Wzór wniosku o umorzenie zadłużenia czynszowego

Umowa o odpracowanie długów powstałych z zaległego czynszu

Umowa o odpracowanie długów powstałych z zaległego czynszu
Umowa o odpracowanie długów powstałych z zaległego czynszu

Koniecznie przeczytaj: Umorzenie długu za mieszkanie komunalne [PORADNIK] krok po kroku

AvatarFausta odpowiedział 7 miesięcy temu

Witam,

czy razem z prośbą o rozłożenie na raty zadłużenia z tytułu czynszu warto załączyć jakieś dokumenty do wniosku? np. umowa o pracę, czy inne potwierdzenia ponoszonych kosztów miesięcznych? jak np. rata kredytu? (właśnie przez raty pożyczek nie jestem w stanie płacić czynszu). Jest to mieszkanie komunalne w Kamiennej Górze.

Grzegorz SzwacińskiGrzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 7 miesięcy temu

Witaj Fausta,

na stronie www. Kamiennej Góry dziale: Umorzenie, odraczanie lub rozłożenie na raty spłaty zaległości czynszowych wyczytałem, że podczas składania wniosku:

II. Wymagane dokumenty

  • Wniosek dłużnika z dokładnym określeniem swojej prośby
  • Zaświadczenia o wysokości dochodów /brutto/ lub zaświadczenia z Powiatowego Urzędu.
  • Pracy o zarejestrowaniu, oraz o uprawnieniach do zasiłku wszystkich osób pełnoletnich stale przebywających w lokalu.
  • Zaświadczenia o wysokości zasiłków rodzinnych, pielęgnacyjnych.
  • Zaświadczenia o wysokości zasiłków z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Przy czym, jeśli nie otrzymujesz żadnych zasiłków, to takiego załącznika nie dołączasz.

AvatarKolia odpowiedział 7 miesięcy temu

Mnie to nawet nie stać żeby dług za czynsz w mieszkaniu komunalnym rozłożyć na raty, bo ledwo i tak wiążę koniec z końcem, chyba jedynym wyjściem będzie wniosek o umorzenie zadłużenia mieszkania, ale chyba nie będzie łatwo, dług jaki na mnie ciąży to prawie 39 000 zł.

AvatarOlga T. odpowiedział 7 miesięcy temu

Zadłużenie w Spółdzielni Mieszkaniowej rozłożenie na raty – Chodzi o Spółdzielnię w Wejherowie, moje długi czynszowe powstały tak naprawdę przez mojego pracodawcę. Od trzech miesięcy nie dostaję wypłaty i nie jestem w stanie się utrzymać. Nie wiem co robić.

Nie chcę zaciągać pożyczek czy chwilówek, bo nie będę znowu miała pieniędzy na raty. Co poradzicie w tej sytuacji? czy jak wyślę pisemną prośbę o rozłożenie długu na raty, to mogę liczyć na pozytywne rozpatrzenie? tak jak pisałam, to nie moja wina, że pracodawca nie płaci pensji od 3 miesięcy – proszę o opinię.

Grzegorz SzwacińskiGrzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 7 miesięcy temu

Witaj Olga,

jak najbardziej masz szanse na ugodę ze spółdzielnią mieszkaniową w Wejherowie. Polecam przeczytać: ZASADY STOSOWANIA UGODY W SPRAWIE ZALEGŁOŚCI CZYNSZOWYCH na stronie Spółdzielni.

Panująca sytuacja materialna wielu członków spółdzielni uniemożliwia bieżące opłacenie czynszu za własne mieszkanie. W wielu rodzinach naszych członków są osoby, które nie mają pracy, są na zasiłku dla bezrobotnych, pracują w zakładach które nie wypłacają pensji.

Tym członkom spółdzielni Rada Nadzorcza chce wyjść naprzeciw i umożliwić spłatę zaległości w postaci ulgi spłaty ratalnej w zależności od trudnej sytuacji materialnej.Każda zaległość będzie rozpatrywana indywidualnie. I.Zasady rozkładania należności z tytułu czynszu na raty

1. Należności Spółdzielni Mieszkaniowej z tytułu czynszu mogą być rozkładane na raty w przypadku trudnej sytuacji materialnej lub innych przyczyn zasługujących na uwzględnienie np. sytuacja losowa, ciężka choroba itp.

Jak widzisz, można jasno wyczytać, że nie powinnaś mieć problemów z rozłożeniem czynszu na raty, a nawet odroczeniem bieżącego czynszu nawet o 2 miesiące.

Większość Spółdzielni i Wspólnot mieszkaniowych umożliwia różne formy pomocy mieszkańcom, wystarczy pobrać wzór pisma, wypełnić go i uzasadnić, opisując swoje problemy finansowe.

Twoja odpowiedź