Przedawnienie czesnego za studia i odsetki

Forum prawneKategoria: DługiPrzedawnienie czesnego za studia i odsetki
AvatarMatkowski zapytał 1 rok temu

Dzień dobry, chodzi o przedawnienie czesnego za studia, dowiedziałem się o niespłaconym długu względem byłej uczelni.

Byłem pewny, że dług spłaciłem przed wyjazdem za granicę, jednak okazuje się, że nie, a uczelnia milczała. A dług za czesne się przedawnił. Dowiedziałem się o nim sprawdzając KRD.

Z informacji z KRD wynika, że kwota zadłużenia wynosi 1440 zł, a termin wymagalności minął 10.11.2013, a uczelnia wysłała wezwanie 28.08.2018.

Moje pytanie dotyczy tego, w jaki sposób spłacić te zadłużenie? Czy możliwa jest ugoda z uczelnią, aby pominąć spłatę odsetek za niepłacenie czesnego za studia?

Jestem w stanie spłacić to zadłużenie w całości, ale obawiam się odsetek, które podliczyłem na szybko wyniosłyby kolejne 700 zł.

1 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 1 rok temu

Witaj, rzeczywiście nawet przedawnione długi, mogą być ujawniane w różnych rejestrach “plamiąc” dobre imię dłużnika.

Dlatego nie dziwię Ci się, że chcesz, aby informacja o nieuregulowanym czesnym za studia zniknęła z KRD. To co teraz należy zrobić, to podjąć kontakt z wierzycielem.

W KRD sprawdź, czy wierzytelność na pewno wystawiła Twoja dawna uczelnie, czy raczej firma windykacyjna, która wierzytelność odkupiła. Kiedy ustalisz dane wierzyciela, po podejmij z nim kontakt w przedmiocie spłaty długu.

Oczywiście zaznacz, że chcesz spłacić jedynie należność główną. Podnieś okoliczność, że należność jest przedawniona, w związku z czym jeśli wierzyciel nie przyjmie zaproponowanej sumy nie będzie miał szansy uzyskać zaspokojenia.

Nie wiem ile uda Ci się załatwić telefonicznie. W razie czego prześlij do wierzyciela propozycję ugody – spłata należności głównej w zamian za umorzenie dodatkowych kosztów, w tym odsetek oraz usunięcie wpisu w rejestrze dłużników.

Myślę, że ugoda jest możliwa, dlatego nie trać więcej czasu, lecz spróbuj podjąć negocjacje z uczelnią, lub jej następcą. Powodzenia!

Przydatne wzory pism:

Podanie o umorzenie zaległego czesnego na uczelni

Podanie-o-umorzenie-długu-za-czesne-na-uczelni
Podanie o umorzenie długu za czesne na uczelni

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Twoja odpowiedź