Przedawnienie czesnego za studia i odsetki

Kategoria: DługiPrzedawnienie czesnego za studia i odsetki
Matkowski zapytał 2 lata temu

Dzień dobry, chodzi o przedawnienie czesnego za studia, dowiedziałem się o niespłaconym długu względem byłej uczelni.

Byłem pewny, że dług spłaciłem przed wyjazdem za granicę, jednak okazuje się, że nie, a uczelnia milczała. A dług za czesne się przedawnił. Dowiedziałem się o nim sprawdzając KRD.

Z informacji z KRD wynika, że kwota zadłużenia wynosi 1440 zł, a termin wymagalności minął 10.11.2013, a uczelnia wysłała wezwanie 28.08.2018.

Moje pytanie dotyczy tego, w jaki sposób spłacić te zadłużenie? Czy możliwa jest ugoda z uczelnią, aby pominąć spłatę odsetek za niepłacenie czesnego za studia?

Jestem w stanie spłacić to zadłużenie w całości, ale obawiam się odsetek, które podliczyłem na szybko wyniosłyby kolejne 700 zł.

2 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 2 lata temu

Witaj, rzeczywiście nawet przedawnione długi, mogą być ujawniane w różnych rejestrach “plamiąc” dobre imię dłużnika.

Dlatego nie dziwię Ci się, że chcesz, aby informacja o nieuregulowanym czesnym za studia zniknęła z KRD. To co teraz należy zrobić, to podjąć kontakt z wierzycielem.

W KRD sprawdź, czy wierzytelność na pewno wystawiła Twoja dawna uczelnie, czy raczej firma windykacyjna, która wierzytelność odkupiła. Kiedy ustalisz dane wierzyciela, po podejmij z nim kontakt w przedmiocie spłaty długu.

Oczywiście zaznacz, że chcesz spłacić jedynie należność główną. Podnieś okoliczność, że należność jest przedawniona, w związku z czym jeśli wierzyciel nie przyjmie zaproponowanej sumy nie będzie miał szansy uzyskać zaspokojenia.

Nie wiem ile uda Ci się załatwić telefonicznie. W razie czego prześlij do wierzyciela propozycję ugody – spłata należności głównej w zamian za umorzenie dodatkowych kosztów, w tym odsetek oraz usunięcie wpisu w rejestrze dłużników.

Myślę, że ugoda jest możliwa, dlatego nie trać więcej czasu, lecz spróbuj podjąć negocjacje z uczelnią, lub jej następcą. Powodzenia!

Przydatne wzory pism:

Podanie o umorzenie zaległego czesnego na uczelni

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Illa odpowiedział 7 miesięcy temu

Witam, 11 lat temu skreślono mnie z listy studentów, żadne wezwanie nie przyszło do zapłaty czesnego, mam nadzieję, że nie mam nic do płacenia, ale gdyby takie miało miejsce, ile jest przedawnienie długu za czesne? jest tam moje świadectwo ukończenia średniej szkoły, pozdrawiam serdecznie i proszę o szybką odp.

Twoja odpowiedź