Wykreślenie z BIK po przedawnieniu długu?

Forum prawneKategoria: BIKWykreślenie z BIK po przedawnieniu długu?
Użytkownik zapytał 5 lat temu

Witam, chodzi o przedawnienie długu a BIK. W styczniu minęło 10 lat od zaciągniętej karty kredytowej, w lipcu bank dokonał wpisu do BIK-u, czy miał takie prawo? Zaznaczę, że nie otrzymałem żadnego pisma na adres zameldowania, wszystko szło na adres korespondencji podany 10 lat temu, gdzie ja tam nie mieszkam od 8 lat.

Moje pytanie jest takie: czy mam spłacić to zobowiązanie na karcie kredytowej, czy napisać pismo do banku, że minęło 10 lat i sprawa jest przedawniona i domagać się wykreślenia z BIK?

Nie wiem jak się do tego zabrać i jak wygląda przedawnienie roszczeń a wpis do BIK, jestem w stanie spłacić to, ale nie wiem, czy muszę, zależy mi na jak najszybszym wykreśleniu z BIK-u. Co robić?

25 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 5 lat temu

Witaj, wykreślenie nieuregulowanych długów z BIK nie jest wcale proste, ale o tym później.

W pierwszej kolejności odniosę się do kwestii przedawnienia roszczenia z tytułu karty kredytowej. Przede wszystkim nie masz pewności, że dług uległ przedawnieniu. Już wielokrotnie pisaliśmy, że upływ terminu nawet 10 lat nie daje pewności, że do przedawnienia roszczenia w ogóle doszło.

Musisz zdać sobie sprawę, że bieg terminu przedawnienia roszczenia może rozpoczynać się na nowo wiele razy i nigdy nie upłynąć. To czy dojdzie do przedawnienia roszczenia, w dużej mierze zależy od podjętych przez wierzyciela kroków. Pamiętaj, że każdy nowy wniosek sądowy, w tym wniosek o nadanie klauzuli wykonalności również na następcę prawnego wierzyciela (po cesji wierzytelności), jak również wniosek egzekucyjny przerywa bieg terminu przedawnienia roszczenia.

Co więcej, nawet przedawniony dług może zostać przez wierzyciela umieszczony w bazach dłużników, na giełdzie długów i w BIK.

O tym, jak długo BIK może przetwarzać dane osobowe klientów banków i innych instytucji finansowych traktują przepisy ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku prawo bankowe.

W myśl zasadzie przewidzianej w art. 104 i następnych ustawy po wygaśnięciu zobowiązania (spłacie należności – nie zaś przedawnieniu roszczeniu, czy wypowiedzeniu umowy przez bank) dane klienta mogą być przetwarzane w BIK bez jego zgody przez okres nie dłuższy niż 5 lat, jeśli dopuścił się on zwłoki w spłacie powyżej 60 dni i upłynęło co najmniej 30 dni od poinformowania klienta przez bank lub inny podmiot, który udzielił kredytu, po spłacie należności o zamiarze przetwarzania danych bez zgody klienta.

Podsumowując:

Do czasu uregulowania całej należności bank bez przeszkód, praktycznie w nieskończoność może przetwarzać dane klientów, którzy nie spłacają swoich długów. Natomiast w sytuacji spłaty dane “nierzetelnego” klienta mogą być przetwarzane nie dłużej niż przez okres 5 lat, jednak pod warunkiem, że bank o zamiarze przetwarzania danych w BIK informuje swojego klienta w terminie 30 dni od dnia uiszczenia całkowitej spłaty.

Zatem, na obecną chwilę nie masz podstaw prawnych, by żądać od banku usunięcia danych w BIK. Jeśli dług uległ przedawnieniu, możesz złożyć wniosek o aktualizację danych poprzez umieszczenie informacji o przedawnieniu roszczenia.

Wniosek o aktualizację danych w BIK

Jeżeli zdecydujesz się na spłatę długu, możesz liczyć, że bank nie prześlę pisma o chęci przetwarzania Twoich danych. Jeśli nie otrzymasz takiego pisma, możesz wnosić o zaprzestanie przetwarzania danych z uwagi na niespełnienie warunków formalnych ze strony kredytodawcy.

Może Ci się jeszcze przydać:

Wycofanie zgody z BIK na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania – WZÓR

Wycofanie zgody z BIK na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania - WZÓR

Wycofanie zgody z BIK na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania – WZÓR

Kasia odpowiedział 5 lat temu

Czyli co, mam spłacić dług i dopiero wtedy pisać pisma o wykreślenie z biku? Czy spróbować z aktualizacją wpisu w BIK i przedawnieniu?

Jarosław K. odpowiedział 5 lat temu

Witam, mam pytanie: miałem kiedyś niespłaconą kartę kredytową na 500 zł, po 10 latach dług urósł do 1700 zł i bank po tym czasie wpisał mnie do BIK, pisałem pismo i nie chcą mnie wypisać z BIK. Czy po takim czasie mieli do tego prawo? według mnie dług na karcie kredytowej jest już przedawniony. Proszę o pomoc, bo psują mi historię kredytową, pozdrawiam i czekam na odpowiedź.

Katarzyna odpowiedział 4 lata temu

Witam. Mój mąż miał długi i z tego w jego BIKu widnieje negatywne wpis banku BPH, w grudniu tego roku mija 5 lat od zamknięcia produktu, wysłaliśmy pismo (do Alior Banku, który przejął od banku BPH klientów indywidualnych) z prośbą o usunięcie wpisu z BIK no ale Alior się „umywa” od tego wpisu twierdząc, że to nie oni dokonali wpisu w BIK-u, a BPH nie obsługuje klientów indywidualnych.

Więc zadzwoniliśmy do Alior z zapytaniem co mamy zrobić – pani z którą rozmawialiśmy, poinformowała nas, że mamy czekać do momentu, aż minie te 5 lat, więc nasuwa się pytanie: kto usunie ten wpis po 5 latach, skoro BIK sam siebie nie usuwa wpisów? a banki (Alior i BPH) odcinają się od tego.

Zaznaczam, że dług był długiem odzyskanym i widnieje w BIKu jako zamknięte zobowiązanie. Proszę o poradę

Mirosław odpowiedział 4 lata temu

Zaczynam spłacać swoje długi. Założyłem konto w KRD. Czy to są wszystkie moje zobowiązania, czy też muszę wejść na BIK? Muszę wiedzieć, czy KRD posiada wszystkie moje długi w rejestrze. I następne pytanie -, czy gdybym chciał przepisać dom na pasierbice, czy komornik może zrobić skargę pauliańską? i podważyć przepisanie majątku?

Piotr odpowiedział 4 lata temu

Witam, w 2008 roku wziąłem kartę kredytową, ale z powodu problemów finansowych nie spłaciłem zadłużenia, w 2010 roku sprawa trafiła do komornika w 2013, a zacząłem spłacać dług u komornika w 07.2017, komornik zakończył sprawę, bo dług został spłacony. W tym roku firma windykacyjna żądała spłaty podobnej kwoty po dostarczeniu dokumentu potwierdzającego spłatę, już się nie kontaktowała i tak chyba 3 firmy.wierzyciel twierdzi, że zadłużenie jest, choć jest spłacone, proszę o radę co zrobić no i widnieje w Bik jako dług niespłacony.

Kasia odpowiedział 4 lata temu

witam, w firmie której pracuje wyciekły dane osobowe – atak hakerski na serwer firmy, zalecono nam m.in. założenie w BIK konta i opłacenie w celu swojego bezpieczeństwa. O.K zgadzam się z tym i jestem chętna, aby to zrobić, tylko przeraża mnie ilość podawanych danych przez internet tj. pesel nr dowodu osobistego a przede wszystkim skan dowodu. czy podawanie pesel przez stronę internetową jest bezpieczne? czy nikt w tym momencie nie wyłudzi moich danych? czy jest placówka BIK, do której mogę się udać i zrobić do osobiście?

Bożena odpowiedział 4 lata temu

Córka wzięła na mnie telefon i nie spłacała. Komornik wszedł mi na konto i zapisano mnie w bik. Podobno wciąż figuruję w Biku. Ostatnią ratę spłaciłam bodajże w kwietniu 2017 r. Nie mam żadnych innych długów. Mam umowę o pracę na czas nieokreślony. Czy mam szanse na wzięcie kredytu w innym banku i wyczyszczenie się w Biku?

Wiktoria odpowiedział 4 lata temu

Witam, jeżeli kredyt został spłacony w Vivus 4.10.2019 r. Czy jutro tj. 10.10.2019 będzie nadal od widoczny w Biku, czy już będzie widział jako spłacony? Wspomnę, że 4.10 dostaliśmy powiadomienie o tym, że kredyt został spłacony i zatwierdzenie spłaty również doszło.
Co ile Bik jest aktualizowany i czy jest możliwość, że spłacony kredyt będzie już widniał jako spłacony.
Pozdrawiam

ANNA odpowiedział 4 lata temu

Zaplątałam się w pętlę długów. Nie radzę sobie, ze spłata zobowiązań, które mnie przerosły. Chciałabym uzyskać pomoc w spłacie chwilówek, rozłożyć je na raty. Każdy żąda ogromnych sum za pomoc. Nie wiem już, do kogo mogę się zwrócić z pomocą. Pracuje w szkole i uzyskuje stale dochody. Mam bardzo niską punktację w Bik i nie mam możliwości konsolidacji.

Łucja odpowiedział 4 lata temu

Witam, chciałabym wyczyścić BIK, brałam pożyczki w różnych bankach większość na rzeczy telewizor pralka itp. i ostatnio chciałam też wziąć, ale jestem w rejestrze BIK i nie wiem który bank wpisał mnie, z góry dziękuje i czekam na odpowiedź, bardzo mi zależy na tym, aby wymazać się z rejestru, żeby moc bez problemu kupić na raty

Grzegorz odpowiedział 4 lata temu

Nie mam kredytów ani pożyczek bankowych, ale za to wpadłem w pętlę chwilówek. Mam ich 16, z których 10 jest już po terminie (najdłuższy termin 20 dni) i to na astronomiczną kwotę 66.574 zł. Starałem się o jakiś kredyt bankowy, ale z moją najniższą krajową i ze wpisami do BIK-u nie mam na to szans. Czy w mojej sytuacji mógłbym prosić o poradę, wskazówkę co dalej robić? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam, Grzegorz.

Agnieszka odpowiedział 4 lata temu

Wzięłam rok temu chwilówkę w Vivusie, spłaciłam ją 5 dni przed terminem spłaty. Ostatnio sprawdzałam swoje dane w KRD i okazuje się, że Vivus zaksięgował moją wypłatę 2 dni po terminie spłaty. Co zrobić, żeby usunąć moje dane z KRD. Biku, nie sprawdzałam, ale na pewno też tam widnieję. Chcemy z mężem starać się o kredyt hipoteczny. Boję się, że jak bank zobaczy mnie w KRD, to nie dostaniemy kredytu.

Patryk odpowiedział 4 lata temu

Witam, posiadam kilka chwilówek i mam parę zadłużeń do 30 dni. Chciałbym to wszystko spłacić i mieć jedną ratę. Mam bardzo dużo zapytań w BIK, proszę o pomoc, banki mi odmawiają, a nie chce już brać kolejnych chwilówek. Czekam na odpowiedź, z góry dziękuję za poradę i będę bardzo wdzięczny pozdrawiam Patryk K.

Angelika odpowiedział 4 lata temu

Witam. Jestem osobą zasłużoną w każdym możliwym miejscu KRD BIK i inne….. Są to głupoty młodości. Mam również komornika. Przez to nie za bardzo mogę zacząć pracę, bo zarobię grosze. Chciałabym się dowiedzieć czy jest możliwość uzyskania gdzieś pożyczki na spłatę zadłużenia i potem, żeby spłacać, która się na to zaciągnęło.

Tomasz odpowiedział 4 lata temu

czy jeśli niedawno spłaciłem zobowiązania w parabankach, mogę jakoś pozbyć się ich z BIK-u ? chciałbym, żeby nie było śladu, ze od kilku lat korzystałem z chwilówek – jest to możliwe?

Artur odpowiedział 4 lata temu

Widnieje w Biku, choć nie brałem kredytu. Złożyłem wniosek do kredytu hipotecznego, ale bank wstrzymał dalszych czynności, bo podobno widnieją w Biku jakieś pożyczki na mnie, chociaż ja nigdy nie brałem nic. Jak to zweryfikować? gdzie zgłosić, żeby wstrzymać dalsze próby wyłudzenia. Proszę o pomoc, bo boję się, że ktoś bierze na mnie pożyczki komu to zgłosić?

ADA odpowiedział 4 lata temu

Witam. Miałam zaległość w zapłacie Assie, która sprzedała mój dług do pewnej firmy. Aktualnie będę spłacała tę kwotę tej firmie, którą wykupiła mój dług. A Assa wpisała mnie do rejestru dłużników mam pytanie, jaki wniosek wybrać, aby Assa wypisała mnie z rejestru BIK, skoro już nie mam u nich żadnego długu. Aktualizacje danych czy usuniecie informacji z bazy BIK ?

Aneta odpowiedział 4 lata temu

Witam, dziś złożyłam wniosek o pożyczkę pozabankową, środki zostały już przelane na moje konto, kiedy będę widziała zobowiązanie w BIK? tydzień temu złożyłam wniosek w banku o kredyt, czy bank będzie widział moje zapytanie dot. pożyczki pozabankowej? czy już istniejące zobowiązanie? i czy to obniży mój scoring BIK?

Ewa odpowiedział 4 lata temu

Potrzebuje sprawdzić za darmo ile mam łącznie długu. Chciałabym wiedzieć ile i gdzie są moje długi, żeby wszystko połączyć w całość i spłacać lub dostać za darmo raport BIK, czy jest taka możliwość, aby to sprawdzić, bo nie wiem, gdzie mam się udać lub pisać o to proszę o pomoc kogoś, kto się zna, z góry dziękuję.

Bartłomiej odpowiedział 4 lata temu

Witam, w ubiegłym roku skorzystałem z chwilówki w jednej z firm pożyczkowych, spłaciłem ją z opóźnieniem i zostałem wpisany do BIK. Teraz chciałem wziąć kredyt w banku, mam zdolność wszystko jest ok oprócz tego, ze status ostatniej płatności jest na czerwono w zamówionym przeze mnie raporcie. Skontaktowałem się z ta firma i poprosiłem o usuniecie tego, czy dostane już Kredyt w banku, czy nadal będzie jakiś ślad po tym, bardzo bym prosił o pomoc. Bartłomiej P.

Patrycja odpowiedział 4 lata temu

Witam. Chodzi o zadłużenie w Bik. Jakiś czas temu spłaciłam swoje zadłużenie i w Bik pokazuje mi, że jestem bez zadłużenia, dzisiaj chciałam wziąć pożyczkę i pani z banku poinformowała mnie, że widnieje w Bik. Stąd moje pytanie ile czasu musi minąć, żeby banki miały informacje, że jestem „czysta” czy muszę pisać jakiś wniosek do Bik?

Julia odpowiedział 4 lata temu

Dzień dobry, wzięłam kilka pożyczek, które myślałam, że będę w stanie spłacić, lecz terminy doganiają, a niestety nie dam rady, gdzie mogę się kontaktować w sprawie wzięcia innej pożyczki na poczet długów? Już nigdzie niestety nie dostaje pożyczek, ponieważ widnieje już w BIK i KRD, co robić, gdzie się udać?

Leszek odpowiedział 4 lata temu

Witam, potrzebuję wniosek o usunięcie danych z BIK po spłacie kredytu wzór, kredyt spłacony kilka lat temu, ale teraz po pobraniu raportu BIK widzę, że nadal widnieję w rejestrze, poproszę o wzór wniosku dzięki któremu wykreślą mnie z BIK.
Niebawem chcę wziąć kredyt na mieszkanie i chcę być czysty we wszystkich rejestrach w których prześwietlać mnie będą banki. Z góry dziękuję za pomoc!
 

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 4 lata temu

Witaj Leszek,

wykreślenie z BIK po spłacie jest jak najbardziej możliwe, w takim razie przydadzą Ci się oba wzory pism:

Wniosek o aktualizację danych w BIK

Wycofanie zgody z BIK na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania – WZÓR

Wycofanie zgody z BIK na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania - WZÓR

Wycofanie zgody z BIK na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania – WZÓR

… pamiętaj, że wnioski składa się na do BIK-u a do podmiotu (firma pożyczkowa, bank), który zamieścił nasze dane w rejestrze BIK.

Życzę powodzenia w uzyskaniu taniego kredytu hipotecznego.