Przedawnienie długu czynszowego

Forum prawneKategoria: DługiPrzedawnienie długu czynszowego
Darmarr zapytał 4 lata temu

Przysługuje mi spadek po śmierci mamy, jest to mieszkanie, do spadku należą 4 osoby: ja i moje rodzeństwo. Nigdy nie mieszkałem pod tym adresem, nie byłem tam zameldowany, po sprawie spadkowej wspólnota mieszkaniowa odezwała się do mnie o spłatę zadłużenia.

Zadłużenie zrobił mój najmłodszy brat, który mając 47 lat, może 5 lat w życiu przepracował. Jest to dług za lata 2013 – 2014, podpisaliśmy zobowiązanie, że po sprzedaży mieszkania uregulujemy dług wspólnocie mieszkaniowej ja razem, ze siostrą w lipcu 2016 r., lecz nie udało się sprzedać mieszkania.

A młodszy brat go nie opuścił, w tym czasie miałem wypadek – zawał i jestem rencistą częściowo niezdolnym do pracy i siostra też zachorowała i jest na zasiłku rehabilitacyjnym.

Nie mamy takich dochodów, by być w stanie spłacić to zadłużenie, ale od lipca 2016 r. w porozumieniu ze sobą, regularnie płacimy czynsz po połowie.

Czynsz mieszkaniowy przedawnia się po 3 latach, czy musimy napisać pismo do sądu o przedawnienie długu czynszowego? i w jakiej formie musi to być? Z góry dziękuję za pomoc.

3 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 4 lata temu

Witam,

rzeczywiście ma Pan rację – długi czynszowe co do zasady przedawniają się z upływem lat trzech od daty wymagalności płatności poszczególnej raty. Zatem można przyjąć, że należności za lata 2013 i 2014 uległy przedawnieniu.

Niemniej jednak wspomina Pan o zobowiązaniu spłaty, z którym wystąpił Pan wraz z rodzeństwem do spółdzielni. Jeśli takie zobowiązanie potraktujemy jak uznanie długu, to mamy do czynienia z przerwaniem biegu przedawnienia roszczenia.

Do uznania długu wystarczy, że w przygotowanym zobowiązaniu dłużnik potwierdzi fakt istnienia długi lub złoży wniosek o rozłożenie płatności na raty. Jednakże i uznany dług może ulec przedawnieniu – na nowo musi upłynąć wymagany termin.

W Pana przypadku będzie to kolejne trzy lata od dnia złożenia oświadczenia.

Natomiast już co do samego zarzutu przedawnienia, to należy go złożyć dopiero w przypadku dochodzenia przez wierzyciela zapłaty. Jeżeli obecnie spółdzielnia nie domaga się spłaty, nie złożyła pozwu do sądu, ani nie wysyła wezwań do zapłaty, to ze sprawą nieuregulowanego czynszu nie należy nic robić.

Zarzut przedawnienia roszczenia będzie mógł Pan podnosić, w razie ewentualnego sporu lub w odpowiedzi na wezwanie do zapłaty.

Nie ma sensu pisać do sądu, gdyż żadnej przepis prawny nie legitymuje dłużnika do złożenia wniosku o ustalenie przez sąd wygaśnięcia obowiązku spłaty przedawnionego długu.

Justyna odpowiedział 4 lata temu

Za granicę wyjechałam w 2004 roku, ale mój brat został w mieszkaniu komunalnym, za które nie płacił czynszu i ma dług, obecnie widnieje ten dług tylko na niego i jak na razie dowidziałam się, że jest od 2012, ale też i wcześniej. Cały dług to jakieś 12 tys. i ja chce mu ten dług spłacić, czy jest możliwość umorzenia części długu ze względu na przedawnienie?

Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 4 lata temu

Witam serdecznie,

jeśli doszło do przedawnienia części długu czynszowego, to właściciel mieszkania nie posiada już prawnie skutecznych narzędzi, by zobowiązanie to ściągnąć od Twojego brata. Z uwagi na powyższe można zakładać, że wierzyciel zgodzi się na umorzenie przedawnionej należności.

Niemniej jednak kwota, którą podajesz – 12 000 zł nie jest wcale duża, biorąc pod uwagę okres, w jakim powstawało zadłużenie za mieszkanie komunalne. Można więc przyjąć, że roszczenie wierzyciela opiewa jedynie na kwotę wymagalną lub tę, na którą posiada wyrok sądu.

Moim zdaniem warto więc ustalić, jak jest w rzeczywistości. Twój brat powinien udać się do administracji budynku i zapytać o szczegóły, poprosić o wyliczenie długu z podaniem kwoty całkowitego zadłużenia, czyli kwoty, którą należy wpłacić, by być na zero z czynszem.

Dopiero po ustaleniu, jaki dług faktycznie ciąży na Waszym mieszkaniu, można starać się o jego częściowe umorzenie. Można również wnosić o umorzenie odsetek i innych należności. Wniosek o umorzenie długu mieszkaniowego może zostać poparty problemami finansowymi (lub innymi), z którym zmaga się lokator, w Tym przypadku Twój brat oraz zobowiązaniem do szybkiej, bo jednorazowej wpłaty określonej kwoty.

Wzór wniosku o umorzenie długu czynszowego

wniosek-o-umorzenie-długu-za-mieszkanie-wzor-pdf-doc

Wzór wniosku o umorzenie zadłużenia czynszowego

Warto jednak dodać, że decyzja o umorzeniu części długu czynszowego będzie decyzją uznaniową. Dlatego składając przedmiotowy wniosek, należy go rzetelnie uargumentować.

Możesz też wnioskować o rozłożenie na raty długu za czynsz, w tym celu pobierz poniższy wniosek:

Prośba o rozłożenie na raty zadłużenia z tytułu czynszu

Prośba-o-rozłożenie-na-raty-zadłużenia-z-tytułu-czynszu

Prośba o rozłożenie na raty zadłużenia z tytułu czynszu