Refinansowanie w Extraportfel – grożą sądem – co robić?

Forum prawneKategoria: DługiRefinansowanie w Extraportfel – grożą sądem – co robić?
Mojka zapytał 4 lata temu

Witam, miałam pożyczkę w Extraportfel na 1200 zł, oddałam przez refinansowanie 1000 zł, czego nie chcą uwzględnić i chcą dalej spłaty całości 1200 zł, nie wiem co zrobić, sprawa jest w Lex actum (Kancelaria Prawno – Windykacyjna Lex Actum) grożą sądem, mam im zapłacić w sumie 1300 zł prawie z odsetkami, czy płacić? nie wiem.

Pisałam do Extraportfel i Lex actum, że spłaciłam pożyczkę poprzez refinansowanie na kwotę 1000 zł ale nie pomaga.

2 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 4 lata temu

Witaj,

niestety sprawy pożyczek zaciąganych w podobnych firmach wywołują dość często spór co do zasadności naliczania dodatkowych kosztów obciążających pożyczkobiorcę.

Najczęściej dzieje się tak dlatego, że oprócz umowy głównej, na podstawie której udzielona została pożyczka, dochodzi do zawarcia kolejnych umów z innymi podmiotami (inne firmy pożyczkowe), co tworzy problem z ustaleniem, które postanowienia i której umowy są nadal wiążące.

Obawiam się, że nie spłacając pożyczki w terminie i zawierając umowę o jej refinansowanie, wyraziłaś zgodę na obciążanie Cię dodatkowymi, znacznymi kosztami, w tym nową prowizją.

Zasadnym byłoby dotarcie do treści umowy oraz tabeli opłat i prowizji, bądź do regulaminu. Tylko w ten sposób będziesz mogła ustalić zasadność dochodzonego roszczenia.

Jeśli nie jesteś w stanie samodzielnie zinterpretować postanowień umowy, możesz zwrócić się o pomoc do Powiatowego Rzecznika Praw Konsumentów. Wcześniej jednak możesz spróbować wyegzekwować od firmy zajmującej się windykacją Twojego długu, informacji o zasadach naliczania dochodzonej kwoty, rozbicie jej na poszczególne koszty i zobowiązania.

Na koniec dodam tylko, że jeśli nie dojdziesz z firmą pożyczkową do porozumienia, musisz liczyć się z okolicznością, że wcześniej, czy później sprawa długu zostanie oddana do sądu. Koniecznie przeczytaj ten artykuł: Po jakim czasie chwilówki oddają sprawę do sądu?

W takim przypadku nie warto się poddawać. Wiedz, że masz prawo wnosić zarzuty, podnoszą m.in. niezasadność dochodzonych roszczeń, zawyżanie opłat i prowizji, brak istnienia zobowiązania.

Jola odpowiedział 4 lata temu

Dzień dobry, poproszę o informacje odnośnie naliczania odsetek za brak spłaty pożyczki w extraportfel. Czy odsetki są naliczane od kapitału, czy również od prowizji opłaty przygotowawczej? Pożyczkę refinansowałam. Pożyczkodawcą był niby inny podmiot MDP Finanse, a ekstraportfel oddał mój dług firmie windykacyjnej vex , jak wygląda to prawnie? dziękuję.