Straciłem paszport, ktoś go zatrzymał i nie chce mi go oddać

Forum prawneKategoria: DługiStraciłem paszport, ktoś go zatrzymał i nie chce mi go oddać
AvatarJerzy zapytał 1 miesiąc temu

Dzień dobry.

Straciłem paszport u pewnego człowieka, zatrzymał go i nie chce oddać, po tygodniu go zastrzegłem. Czy może przez paszport pobierać na mnie pieniądze?

W banku wiedzą i zabezpieczyli się, ale 2 parabanku może pobierać, ale jeśli paszport jest nieważny, to chyba nie, boję się, że w paszporcie nie ma PESEL-u.

Co on może zrobić z samym paszportem? czy te dane są wystarczające, by pobierać pieniądze?

Co mam robić, proszę o poradę, ten facet zna mój nr telefonu, ale PESEL może mieć z paszportu, nie wiem chyba nie, proszę o poradę jak mam postępować i czy mam się obawiać najgorszego?

z poważaniem Jerzy

1 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 1 miesiąc temu

Panie Jerzy,

jeśli człowiek, z którym Pan miał do czynienia, przetrzymuje Pana dokumenty, to czyni to bezprawnie i może ponieść za to sankcję karną.

Uważam, że należy domagać się zwrotu paszportu pod rygorem zgłoszenia sprawy organom ścigania. Nie chce Pan jednak tego zrobić, przez co zakładam, że chodzi o jakieś rozliczenia – zapewne nieoddaną pożyczkę.

Niemniej jednak jeśli nie odzyska Pan paszportu, może narazić się na pewne szkody materialne. Co prawda żaden normalny bank nie udzieli kredytu na paszport, jednak na polskim rynku działa wiele firm, które pożyczają pieniądze na wysoki procent, praktycznie nie weryfikując danych wnioskodawcy.

Nie wiem, jak teraz, ale na pewno w przeszłości na paszport można było zaciągnąć kredyt na zakup na raty. Jeśli wspomniany Pan będzie posiadać również numer PESEL, istnieje obawa, że może otrzymać jakąś pożyczkę online.

Nie są to dobre informacje dla Pana, ale mam nadzieje, że zmotywują Pana do działania. Należy rozmówić się z człowiekiem, który działa na granicy prawa i odzyskać paszport samodzielnie lub z pomocą Policji.

Życzę powodzenia!

Twoja odpowiedź