Umorzenie postępowania egzekucyjnego za niepłacony abonament RTV

Forum prawneKategoria: Abonament RTVUmorzenie postępowania egzekucyjnego za niepłacony abonament RTV
ZEN zapytał 1 rok temu

Od trzech lat jestem na emeryturze której wysokość wynosi 1100 netto. O tym, że trzeba zgłosić na poczcie, że jestem na emeryturze, dowiedziałam się po zajęciu przez urząd skarbowy mojej emerytury za niepłacenie abonamentu RTV. Na domiar tego, że nigdy nie otrzymałam żadnego pisma o zaległości.

Nigdy też nie otrzymałam informacji o tym, że mam przypisany jakiś numer abonenta. Z tego co wiem, to powinnam być o tym powiadomiona.

Jak mogę starać się o umorzenie postępowania egzekucyjnego za niepłacony abonament RTV? jak ewentualnie napisać uzasadnienie wniosku o umorzenie abonamentu RTV?

1 odpowiedzi
Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 1 rok temu

Witam,

w pierwszej kolejności należy zablokować postępowanie egzekucyjne w administracji. W tym celu należy złożyć zarzuty do egzekucji, podnosząc brak istnienia zobowiązania oraz brak doręczenia wezwania do zapłaty. Zarzuty do egzekucji, należy złożyć na piśmie lub ustnie do protokołu w Urzędzie Skarbowym, który prowadzi postępowanie.

Następnie należy wystosować wniosek do KRRiT o zdjęcie nałożonej opłaty, wskazując na brak istnienia zobowiązania. Niemniej jednak musi Pani mieć świadomość, że jeśli jest posiadaczką odbiornika radiowo-telewizyjnego, to wówczas opłata została nałożona słusznie i zarzut nieistnienia zobowiązania będzie chybiony.

W takim razie zasadnym będzie wniosek o umorzenie opłaty. We wniosku tym należy powołać się na trudną sytuację materialną oraz podnieść okoliczność, że na podstawie ustawy abonamentowej przysługuje Pani ulga w opłatach abonamentowych.

Wniosek o umorzenie/rozłożenie na raty abonamentu radiowo – telewizyjnego RTV

wniosek-o-umorzenie-rozlozenie-na-raty-abonamentu-radiowo-telewizyjnego-rtv-pdf-doc-word

Wniosek o umorzenie/rozłożenie na raty abonamentu radiowo – telewizyjnego RTV

Warto przeczytać: Abonament RTV przedawnienie + WZÓR wniosku

W tym miejscu wypada mi dodać, że przedmiotowa ulga nie przysługuje z urzędu. Dla jej uzyskania należy złożyć odpowiedni wniosek. Należy więc udać się do wybranej placówki Poczty Polskiej i tam złożyć niniejszy wniosek. Załącznikiem do wniosku będzie decyzja ZUS o wysokości pobieranej emerytury.

Dla podsumowania napiszę – w pierwszej kolejności należy podjąć starania celem zablokowania egzekucji, składając zarzuty do postępowania egzekucyjnego w administracji, a następnie należy złożyć wniosek do KRRiT o umorzenie naliczonych opłat, podnosząc zarzut nieistnienia zobowiązania lub argumentując wniosek trudnościami finansowymi.

Twoja odpowiedź

17 + 2 =