Witam.
Czy będę musiał spłacać długi dziadka? jestem wnukiem. Kilka lat po urodzeniu mój ojciec oddał mnie pod opiekę swoich rodziców (bez wiedzy sądu), natomiast tak już mieszkałem z dziadkami przez 19 lat i mój ojciec nas odwiedzał itd. Problem polega na tym, że mój dziadek zadłużył się na kwotę ok. 100.000 PLN i zastanawiam się, czy nie będę musiał spłacać długów dziadka. Też martwię się, czy nie powinienem się wymeldować z mieszkania, gdyż nie wiem, czy czynsz jest regularnie opłacany.
Z poważaniem,
Witaj Kamilu,
na chwilę obecną nie odpowiadasz za długi dziadka. Długi dziadka możesz jednak w przyszłości odziedziczyć. Dlatego warto zastanowić się nad zawarciem odpowiednich umów. Mam na myśli umowę o zrzeczenie się dziedziczenia, wzór zrzeczenia się spadku zamieszczam poniżej:
Umowa zrzeczenia się dziedziczenia wzór
Umowa zrzeczenia się dziedziczenia – wzór
Oczywiście w pierwszej kolejności do spadku powołany będzie Twój ojciec i jego rodzeństwo. Ty natomiast dojdziesz do dziedziczenia, dopiero gdy ojciec odrzuci spadek lub umrze przed dziadkiem.
Niemniej kwota nieuregulowanych zobowiązań jest duża, dlatego pewnie i Twój ojciec nie będzie chciał przejąć spadku z długami. Może on jednak zabezpieczyć przed roszczeniami wierzycieli dziadka zarówno siebie, jak i Ciebie.
Wystarczy, że dojdzie do zawarcia pomiędzy nim a dziadkiem umowy o zrzeczenie się dziedziczenia, która obejmie także zstępnych.
Odnośnie długów czynszowych to będziesz ponosił solidarną odpowiedzialność wraz z dziadkiem za okres faktycznego zamieszkiwania w przedmiotowym mieszkaniu. Sam meldunek nie ma wpływu na odpowiedzialność czynszową. Niemniej jeśli faktycznie nie mieszkasz z dziadkiem, warto dopełnić obowiązku wymeldowania, co w przyszłości może pomóc Ci zdjąć z siebie ewentualną odpowiedzialność za nieuregulowany czynsz.
Na koniec dodam, że właściciel mieszkania może żądać od Ciebie zapłaty czynszu za okres stałego zamieszkiwania w przedmiotowym mieszkaniu i dopiero od daty osiągnięcie przez Ciebie pełnoletności.
Podstawa prawna:
Art. 1048. [Umowa o zrzeczenie się dziedziczenia]
Spadkobierca ustawowy może przez umowę z przyszłym spadkodawcą zrzec się dziedziczenia po nim. Umowa taka powinna być zawarta w formie aktu notarialnego.