Upoważnienie do lekarza dla babci dziecka WZÓR

Kategoria: Wzór pismaUpoważnienie do lekarza dla babci dziecka WZÓR
Mirosława zapytał 3 miesiące temu

Potrzebne mi pełnomocnictwo w sprawowaniu opieki przez babcię nad wnukiem na czas wyjazdu matki za granicę do pracy. Wyjeżdżam do pracy za granicą, moja mama a babcia mojego syna będzie się nim opiekować i chciałabym notarialnie podpisać sprawowanie opieki nad moim synem.

Głownie chodzi o lekarza czy szpital. Czy oświadczenie i potwierdzenie podpisu u notariusza wystarczy, czy musi być sporządzony akt notarialny jako upoważnienie dla dziadków do lekarza? Z góry dziękuję.

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 3 miesiące temu

Witam serdecznie,

jeśli wyjeżdżasz do pracy za granicę i pozostawiasz dziecko pod opieką babci, zasadne będzie przygotowanie odpowiedniego upoważnienia. Pełnomocnictwo dla dziadków do sprawowania opieki nad dzieckiem powinno zostać podpisane w obecności notariusza, czyli powinien być to dokument notarialnie poświadczony. Wzór takiego pisma pobierzesz poniżej:

Upoważnienie dla dziadków do lekarza wzór

Upoważnienie dla babci nie musi przybrać formy aktu notarialnego, bowiem forma ta nie wpłynie na zakres umocowania babci. Musisz zdać sobie sprawę z okoliczności, że pełnomocnictwo będzie odzwierciedlać jedynie opiekę faktyczną, nie będzie miało ono jednak wpływu na tzw. opiekę prawną.

Babcia, posługując się podpisanym przez Ciebie pełnomocnictwem, będzie mieć ograniczone pole działania i może mieć trudności zarówno w kontakcie z lekarzem, jak i szkołą dziecka. Powyższe wynika z faktu, że władza rodzicielska przysługuje jedynie rodzicom, a jej zakres może zostać zmieniony wyłącznie orzeczeniem sądu, a nie decyzją samych rodziców.

Ty jako matka nie możesz w drodze umowy, czy oświadczenia woli przekazać babci kompetencji, jakie przysługują Ci jako rodzicowi. Posługując się pełnomocnictwem, babcia nie będzie mogła podpisać zgody na leczenie np. operację dziecka, czy złożyć wniosku o świadczenie 500 plus.

Z uwagi na powyższe, przed wyjazdem za granicę oprócz sporządzenia upoważnienia babci do opieki nad dzieckiem, należy poinformować przedszkole lub szkołę dziecka, że pozostaje ono pod opieką babci i że wyrażasz zgodę na udzielenie jej wszelkich informacji dotyczących jego nauki. Dodatkowo należy udać się do przychodni zdrowia i tam również podpisać wszelkie upoważnienia dla babci.

Natomiast w przypadku ewentualnego leczenia szpitalnego, lekarze będą musieli podjąć leczenie bez Twojej zgody lub otrzymać zgodę na odległość np. w rozmowie telefonicznej. Miejmy jednak nadzieję, że do takich sytuacji nigdy nie dojdzie.

Twoja odpowiedź