Upoważnienie do prowadzenia działalności gospodarczej wzór

Kategoria: Wzór pismaUpoważnienie do prowadzenia działalności gospodarczej wzór
Dabek zapytał 4 miesiące temu

Dzień dobry, chodzi o upoważnienie do prowadzenia działalności gospodarczej. Mam obecnie wznowioną działalność natomiast słyszałem o możliwości wyznaczenia pełnomocnika, który funkcjonuje za mnie w firmie. Obecnie przebywam na L4 natomiast prawnie chciałbym, abym nie musiał ponownie zawieszać działalności na ten okres i by żona przejęła częściowo moje obowiązki.

Jak mogę tego dokonać? Od czego zacząć? Czy faktycznie mogę tego dokonać, żeby żona jako pełnomocnik firmy pełniła moje obowiązki?

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 4 miesiące temu

Witam serdecznie,

jeżeli jest Pan na zwolnieniu chorobowym, to nie trzeba zawieszać działalności firmy, ani faktu tego zgłaszać do żadnego urzędu, ponieważ Pana firma formalnie nadal istnieje i może być nadal prowadzona.

Jeżeli jednak nie ma Pan żadnego pracownika, który mógłby pod Pana nieobecność świadczyć usługi, należy takiego zatrudnić na umowę o pracę lub umowę zlecenia.

Natomiast  jeżeli bierze Pan pod uwagę wyłącznie małżonkę, to należy zgłosić ją jako osobę współprowadzącą firmę. Aby firma mogła świadczyć usługi, nie ma innej możliwości, bowiem prawo nie przewiduje pełnomocnictwa do zlecenia innej osobie faktycznego prowadzenia firmy.

Jeśli myślimy o pełnomocnictwie do prowadzenia firmy, to może ono obejmować załatwianie spraw przed różnymi urzędami i instytucjami np. Zakładem Ubezpieczeń Społecznych czy Urzędem Skarbowym.

Można również sporządzić upoważnienie do reprezentowania firmy, czyli wybrać pełnomocnika do zawierania umów z kontrahentami, jednakże wykonywanie zleceń za Pana, czyli faktycznego prowadzenia działalności gospodarczej na mocy pełnomocnictwa przekazać się nie da.

Jeśli więc zależy Panu jedynie na reprezentowaniu go w różnych urzędach, ZUS-ie, czy Urzędzie Skarbowym, to mogę zaproponować Panu pobranie gotowego do wypełnienia wzoru upoważnienia:

Pełnomocnictwo do reprezentowania firmy

Twoja odpowiedź