Upublicznienie przedawnionego długu na Giełdzie długów

Forum prawneKategoria: DługiUpublicznienie przedawnionego długu na Giełdzie długów
Dorota zapytał 11 miesięcy temu

Kancelaria Medius wystawiła na sprzedaż mój przedawniony dług który odkupiła od pierwotnego wierzyciela. Dług przedawnił się w 2018 r. Kancelaria wystawiła ten dług na sprzedaż na giełdzie długów – czy w przypadku dawno przedawnionego długu mogła to zrobić? upubliczniając moje dane na giełdzie długów? Ponadto termin zapłaty upływał 24.06.2015 r., wobec czego minęło już ponad 5 lat, który świadczy o tym, że zakończył się Upływ 5-letniego terminu przetwarzania danych Klienta bez jego zgody po wygaśnięciu zobowiązania.

1 odpowiedzi
Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 11 miesięcy temu

Witam serdecznie,

niestety Twój dług nie jest spłacony, dlatego może zostać ujawniony/wystawiony na giełdzie długów. Przedawnienie długu nie ma wpływu na uprawnienia wierzyciela w tym zakresie. Dlatego tak jak już zaznaczyłam, zobowiązanie może zostać wystawione na sprzedaż. I – co więcej – nie ogranicza wierzyciela w tym zakresie żaden termin.

Jedynym obowiązkiem wierzyciela jest ujawnienie, że dług jest przeterminowany. Informacja ta ma „uprzedzić” ewentualnego nabywcę o okoliczności, że należność uległa przedawnieniu, co przekłada się na to, że dług nie będzie mógł być przymusowo egzekwowany, również przy zaangażowaniu komornika sądowego. Niemniej wierzyciel, czy też nowy nabywca, może podejmować z Tobą kontakt, żądając zapłaty należności.

Odnośnie Twoich wątpliwości co do możliwości przetwarzania danych, to mylisz się również w tym zakresie. Zgodnie z prawem bankowym pięcioletni termin o którym wspominasz, należy liczyć od dnia spłaty całego zobowiązania.

Twój dług nie został uregulowany, dlatego termin ten nie rozpoczął swojego biegu. Co więcej, jeśli należności nie zostanie spłacona, wierzyciela nie będą też obowiązywać żadne terminy – informacja o Twoim długu, będzie mogła być ujawniona w rejestrach w tym BIK bezterminowo.

Twoja odpowiedź

1 + 11 =