Usprawiedliwienie nieobecności na komisji ZUS

Forum prawneKategoria: RóżneUsprawiedliwienie nieobecności na komisji ZUS
Genowefa zapytał 3 lata temu

Witam! chodzi o usprawiedliwienie nieobecności na komisji ZUS. Nieoczekiwanie przedłużył mi się pobyt za granicą i nie zdążyłam wrócić na czas do Polski, by pojawić się na komisji.

Co mogę zrobić? czy można napisać jakieś usprawiedliwienie? albo prośbę o wyznaczenie nowego terminu komisji? Była to komisja lekarska, czy mam zwrócić się do ZUS, czy do sądu? proszę o pomoc.

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 3 lata temu

Witam serdecznie,

uważam, że należy jak najszybciej wykonać telefon do oddziału ZUS, przy którym działa wyznaczona dla Pani komisja lekarska i zapytać o szczegóły sprawy. Nie zawsze bowiem nieobecność na komisji  ZUS wiązać się będzie z utratą prawa do zasiłku.

Proszę więc ustalić, czy lekarz orzecznik cofnął Pani prawo do świadczeń, wydał decyzję o przedłużeniu zasiłku, czy też ZUS wyznaczył dla Pani nowy termin.

Jeśli decyzja ZUS nie będzie dla Pani korzystna, a pracownik ZUS nie podpowie, co można zrobić dalej, należy złożyć wniosek o wyznaczenie nowego terminu z usprawiedliwieniem:

Usprawiedliwienie nieobecności na komisji lekarskiej wzór

Usprawiedliwienie-nieobecnosci-na-komisji-lekarskiej-wzor-doc-pdf

Usprawiedliwienie nieobecności na komisji lekarskiej wzór

W takim przypadku musi Pani poinformować pracodawcę o zaistniałych problemach, prosząc np. o udzielenie urlopu. Jeśli nie pozostaje Pani w stosunku pracy, sprawa będzie jeszcze łatwiejsza, bowiem jedyną fatygą dla Pani powinien być nowy termin komisji lekarskiej.

Dodam jeszcze, że jeśli posiada Pani dłuższą historię chorobową w ZUS i odpowiednio „grubą” teczkę z dokumentacją lekarską, może Pani wystąpić do sądu, zaskarżając niekorzystną decyzję o uchyleniu prawa do świadczeń.

Niemniej jednak w takiej sytuacji Pani nieobecność na komisji musi zostać odpowiednio usprawiedliwiona – należy podać więcej szczegółów dotyczących przedłużenia się pobytu za granicą.

Ale tak jak napisałam na wstępie, uważam, że najłatwiej będzie spróbować porozmawiać z pracownikiem ZUS i uzyskać od niego „rady”, w jaki sposób rozwiązać zaistniały problem.