Używany samochód zepsuł się po zakupie

Forum prawneKategoria: RóżneUżywany samochód zepsuł się po zakupie
Dorota G. zapytał 11 miesięcy temu

Używany samochód zepsuł się po zakupie. Kupiliśmy z mężem 3 miesiące temu auto, po miesiącu użytkowania auto zepsuło się i co się okazało, silnik jest do remontu. Mechanik powiedział, że przed zakupem dolewany był olej, żeby wyciszyć pracę silnika. Kontaktowaliśmy się ze sprzedawcą, oczywiście on twierdzi, że nic nie wiedział i że nic nie dolewał.

Co możemy zrobić w tej sytuacji? remont silnika to droga sprawa… Czy możliwe jest odstąpienie od umowy kupna samochodu? ile dni jest na to?

2 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 11 miesięcy temu

Witam serdecznie,

w Państwa przypadku zastosowanie znajdzie regulacja art. 556 kodeksu cywilnego.

Zgodnie z wyżej wskazanym przepisem sprzedawca jest odpowiedzialny względem kupującego, jeżeli rzecz sprzedana ma wadę fizyczną lub prawną (rękojmia).

Przy czym zaznaczyć należy, że sprzedawca nie musi zajmować się sprzedażą aut zawodowo. Rękojmia za wady sprzedanego samochodu dotyczy również prywatnych sprzedawców.

W związku z wykrytymi wadami nabywca ma prawo złożyć sprzedającemu roszczenie o naprawę auta, obniżenie ceny lub odstąpienie od umowy.

Samo odstąpienie od umowy jest możliwe jeśli wada jest istotna.

W Państwa przypadku chodzi o silnik, uznać więc można, że stwierdzona usterka jest istotna.

Aby odstąpić od umowy, należy złożyć sprzedawcy pisemne oświadczenie, którego wzór zamieszczam poniżej:

Odstąpienie od umowy kupna samochodu wzór

odstapienie-od-umowy-kupna-samochodu-wzor-pdf-doc

Odstąpienie od umowy kupna samochodu wzór

Niemniej zwrotu auta nie dokonacie Państwo na siłę. Dlatego, jeśli reklamacja nie zostanie uznana, zasadnym będzie wstąpienie na drogę postępowania sądowego.

W tym miejscu muszę zaznaczyć, że sprawy sądowe potrafią ciągnąć się latami. Jest to okoliczność działająca na Państwa niekorzyść – w czasie trwającej sprawy zostaniecie Państwo bez auta i bez pieniędzy.

Z uwagi na powyższe można zastanowić się nad zasadnością roszczenia o obniżenie ceny o kwotę niezbędną do naprawy samochodu. Jeśli kontrahent się nie zgodzi, można naprawić auto, a następnie żądać od niego zapłaty – zwrotu poniesionych kosztów również na drodze postępowanie sądowego.

Na koniec odnośnie terminu przedawnienia roszczeń z tytułu rękojmi. Otóż sprzedawca odpowiada z tytułu rękojmi, jeżeli wada fizyczna zostanie stwierdzona przed upływem dwóch lat.

Dorota odpowiedział 11 miesięcy temu

A jeżeli mąż na fakturze podpisał że auto do poprawek mechanicznych?

Twoja odpowiedź

5 + 15 =