Wartość przedmiotu sporu alimenty co to znaczy?

Forum prawneKategoria: AlimentyWartość przedmiotu sporu alimenty co to znaczy?
AvatarDominika zapytał 1 miesiąc temu

Jak obliczyć wartość przedmiotu sporu alimenty? Co to znaczy wartość przedmiotu sporu w pozwie o alimenty? Jak napisać pozew o alimenty skoro ojciec dziecka nie płaci nic od 4 lat? Jak obliczyć kwotę przez 4 lata po 900 zł przynajmniej i jeśli syn ma moje nazwisko, a nie chce zmieniać na ojca nazwisko, czy normalnie mogę napisać pozew o alimenty, czy pisać jeszcze o ustalenie ojcostwa?

1 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 1 miesiąc temu

Witam serdecznie,

po pierwsze kwestią do ustalenia jest władza rodzicielska. Nie piszę Pani w tym momencie czy ojciec uznał dziecko, czyli kolokwialnie rzecz ujmując, czy syn jest zapisany na ojca.

Piszę Pani jednak, że myśli o sprawie o ustalenie ojcostwa, przez co zakładam, że ojcostwo nie zostało potwierdzone. Jeśli tak jest faktycznie, to złożenie samego pozwu alimentacyjnego będzie przedwczesne. Należy bowiem wcześniej uregulować kwestię ojcostwa.

Zasadnym będzie nakłonienie ojca dziecka do uznania syna przed kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego, przy czym samo uznanie nie wiąże się z obowiązkiem zmiany nazwiska dziecka.

Jeśli były partner nie zechce uznać syna w trybie administracyjnym, zasadnym będzie złożenie wniosku do sądu rodzinnego o ustalenie ojcostwa.

Dopiero posługując się prawomocnym wyrokiem sądu lub aktem urodzenia dziecka, w którym będzie adnotacja o uznaniu dziecka, zyska Pani możliwość założenia sprawy o alimenty na dziecko w tym alimenty z datą wsteczną.

Pytała Pani o wartość przedmiotu sporu w sprawie alimentacyjnej. Będzie to roszczenie alimentacyjne pomnożone przez 12 miesięcy. Jeśli wspomina Pani o kwocie 900 zł miesięcznie, to należy ją pomnożyć przez 12. Zatem wartość przedmiotu sporu wyniesie: 10 800 zł.

Twoja odpowiedź