Wezwanie do zwrotu zaliczki i innych kosztów

Forum prawneKategoria: Wzór pismaWezwanie do zwrotu zaliczki i innych kosztów
G. zapytał 6 miesięcy temu

Jak napisać wezwanie do zwrotu zaliczki i innych kosztów które poniosłem? Sytuacja w której się znalazłem, w skrócie wyglądała tak, że, mechanik przyjął zlecenia (bez umowy pisemnej) na naprawę skrzyni automatycznej skrzyni biegów w moim samochodzie przed około 9-cioma miesiącami. Wpłaciłem przelewem bankowym zaliczkę 2000 zł na poczet naprawy, dowód przelewu posiadam. Zaznaczę tu, że nie był to warsztat profesjonalny, ale ulokowany na jego prywatnej posesji do której dostęp był bardzo ograniczony.

Ostatecznie skrzyni biegów nie naprawił, a na dodatek rozmontował części z tego samochodu które “zaginęły”. Jednym słowem rozpoczął naprawę samochodu, “rozgrzebał” i zastawił.

Przez te miesiące zwodził mnie, że naprawia samochód, abym czekał itd. W ostatnich dwóch miesiącach nie mogłem nawiązać z nim kontaktu a jedynie poprzez jego rodziców podczas moich przypadkowych “odwiedzin” w jego miejscu zamieszkania. Samochód stal na ich prywatnej posiadłości i jak wspominałem dostęp i komunikacja z nimi była bardzo ograniczona. Wczoraj późnym wieczorem z pomocą interwencji policji udało mi się odzyskać pojazd i przy pomocy lawety przetransportować do profesjonalnego mechanika.

Byłem świadomy po części, że w samochodzie jest wymontowanych kilka widocznych części. Dzisiaj podczas dokładnych oględzin stwierdziliśmy, że brakuje więcej części, niż można było na pierwszy rzut oka stwierdzić. Koszty części i koszty naprawy w sumie to około 6500 zł o ile nie będą stwierdzone dodatkowe koszty. Moją intencją jest napisanie wezwania do zwrotu ww. kosztów plus kosztów transportu (lawety), jako pierwszy krok w tej sprawie. Prosiłbym o poradę jak w temacie.

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 6 miesięcy temu

Witam serdecznie,

oczywiście wystosowanie przedmiotowego wezwania jest jak najbardziej zasadne. Należy przygotować pismo z wezwaniem do zapłaty. Warto wcześniej jednak dokonać solidnego wyliczenia, tak by określona w wezwaniu kwota wyczerpywała całość roszczenia.

Wezwanie do zwrotu zaliczki – wzór

Wezwanie do zwrotu zaliczki – wzór pisma

Kwotę tę należy rozbić na poszczególne koszty i te rzetelnie opisać. Dodatkowo w treści wezwania należy wskazać mechanikowi numer rachunku do zapłaty oraz termin po upływie którego zostanie złożona sprawa o zapłatę w sądzie.

Tak przygotowane pismo należy doręczyć mechanikowi osobiście za potwierdzeniem odbioru na drugim egzemplarzu wezwania lub przesłać listem poleconym za zwrotnym potwierdzeniem odbioru.

Natomiast po upływie wskazanego w wezwaniu terminu, można zastanowić się nad złożeniem pozwu o zapłatę w postępowaniu upominawczym. Jest to wygodny tryb postępowania, w którym powód nie musi mieć “mocnego” materiału dowodowego.

Warto również zastanowić się nad złożeniem zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa przywłaszczenia. Jednakże na chwilę obecną możesz jedynie wspomnieć w treści wezwania, że jeśli w wyznaczonym terminie nie zostanie przelana żądana kwota, złożysz zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Być może taki argument w końcu wpłynie na Pana mechanika, czego Ci serdecznie życzę.

Powodzenia!

Twoja odpowiedź

4 + 18 =