Wezwanie na Policję o wyłudzenie 500+

Forum prawneKategoria: DługiWezwanie na Policję o wyłudzenie 500+
J.Zem. zapytał 4 lata temu

Zostało mi przyznane świadczenie 500 plus w dwóch miejscach. Wniosek elektroniczny został wysłany 2 razy do dwóch placówek. Najwidoczniej pomyliłam się przy wpisywaniu danych adresowych.

Teraz oskarżają mnie o wyłudzenie 500+. Po sprawdzeniu wyciągów z konta faktycznie były podwójne przelewy. Nie dopatrzyłam się wcześniej. Natychmiast zwróciłam wszystkie pieniążki, ale nie wiem, czy to wystarczy.

Dostałam wezwanie z policji na przesłuchanie o wyłudzenie. Co mam robić?

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 4 lata temu

Witam,

jeśli sprawą „wyłudzenia” świadczenia 500 plus zajmują się organy ścigania, to nie pozostaje Ci nic innego, jak stawienie się na wyznaczony termin celem złożenia wyjaśnień.

Jednakże jeżeli bieg spraw przedstawiał się właśnie tak, jak to opisujesz, istnieje duże prawdopodobieństwo, że postępowanie zostanie umorzone. Aby tak się stało, należy wykazać swoją nieumyślność – brak zamiaru wyłudzenia.

Musisz przypomnieć sobie okoliczności, jakie towarzyszyły składaniu wniosku. Ważnym faktem może być posiadanie dwóch adresów (zapewne jeden adres to miejsce zameldowania, a drugi faktyczne miejsce zamieszkania).

Następnie to o czym warto wspomnieć, to okoliczność, czy dotarły do Ciebie decyzje o przyznaniu świadczenia 500 plus.

Zgodnie z ustawą o pomocy państwa w wychowaniu dzieci przy wniosku elektronicznym właściwy organ przesyła wnioskodawcy informację o przyznaniu świadczenia wychowawczego na wskazany przez niego adres poczty elektronicznej, o ile ten wskazał adres poczty elektronicznej we wniosku.

Jeśli wykażesz, że nie odebrałaś obu decyzji, będzie to wielki plus dla Ciebie.

Tak samo na Twoją korzyść działa okoliczność, że nienależnie pobrane świadczenie zwróciłaś zaraz po tym, jak zażądał tego organ wypłacający.

Oczywiście istotną okolicznością będzie czas, w którym pobierałeś zdublowane świadczenie. Jeśli otrzymałaś tylko kilka świadczeń, to tak jak napisałam na wstępie, masz duże szanse na umorzenie postępowania po złożeniu wyjaśnień.

Powiedzenia!

Przydatne wzory pism:

Wniosek o umorzenie nienależnie pobranego świadczenia 500+

Wniosek-o-umorzenie-nienaleznie-pobranego-500-plus

Wniosek o umorzenie nienależnie pobranego 500+

Warto przeczytać: Zwrot nienależnie pobranego 500+ [Wniosek o umorzenie]