Windykacja BEST kupiła dług, proponują ugodę ale raty są za duże – co robić?

Forum prawneKategoria: WindykacjaWindykacja BEST kupiła dług, proponują ugodę ale raty są za duże – co robić?
AvatarDorcia zapytał 3 miesiące temu

Witam.

Pierwotny wierzyciel to mBank. Był to kredyt wzięty ponad 10 lat temu. Potem straciłam pracę i wpadłam w kłopoty finansowe, z których nie mogę wyjść.

Długi zostały sprzedane firmie windykacyjnej Best. Otrzymałam propozycję ugody. Nie podpisałam jej.

Chciałabym wstrzymać egzekucję komorniczą (obecnie komornik zajął moje konto.) oraz rozłożyć dług na niższe raty niż proponują w ugodzie.

A niedługo mam otrzymać zaległy zasiłek z ZUS – będzie to duża kwota, którą jak się obawiam, zabierze komornik, który zajął konto bankowe.

Moja sytuacja powoli się poprawia, ale z uwagi na zajęcie konta i tak nie będę w stanie płacić rat w tej wysokości.

2 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 3 miesiące temu

Witam,

dążenie do ugody z wierzycielem to najlepsze rozwiązanie. Jeżeli jest nadzieja, to należy również walczyć o wycofanie komornika i spłatę długu bez jego udziału.

Proszę kontaktować się z wierzycielem i proponować rozwiązania. Być może, którąś z Pani propozycji spotka się z uznaniem firmy windykacyjnej Best.

Odnośnie ugody z komornikiem to oczywiście jest ona możliwa, jednak komornik nie będzie mógł zgodzić się na lepsze dla Pani warunki niż wynikające z granic zajęcia.

Zatem jeśli komornik będzie mógł zająć 25% Pani świadczenie z ZUS, to nie zgodzi się na realizację zajęcia jedynie w 10% bez zgody wierzyciela, bo wówczas działałyby na jego niekorzyść.

Odnośnie zajęcia wyrównania zasiłku z ZUS, to w żadnym razie komornik nie będzie miał prawa zająć całej kwoty. Przy zajęciu należy zastosować kwoty wolne od zajęcia dla każdego miesiąca osobno.

Zatem wypłaconą kwotę należy podzielić na dane miesiące, w których Pani oczekiwała na zasiłek, a następnie z poszczególnych kwot zdjąć kwotę dla komornika.

Jeśli ma Pani otrzymać zaległy zasiłek chorobowy, to w Pani dyspozycji powinna pozostać kwota odpowiadająca 75% wypłaconego świadczenia.

Oczywiście może dojść do błędnego przekazania przez bank środków z rachunku, dlatego warto zaglądać na konto i trzymać rękę na pulsie, tak by mieć szansę natychmiast złożyć do banku reklamację (nawet telefonicznie przez infolinię), a jeśli ta nie przyniesie skutku wniosek do komornika o zwrot niesłusznie pobranych kwot.

Przydatne wzory pism:

Wniosek do komornika o zwrot pieniędzy

Wniosek do komornika o zwrot pieniędzy - wzór
Wniosek do komornika o zwrot pieniędzy

Umowa ugody dłużnik – wierzyciel – wzór

Umowa ugody dłużnik – wierzyciel – wzór
Umowa ugody dłużnik – wierzyciel – wzór
AvatarDorota odpowiedział 3 miesiące temu

Czy zasiłek opiekuńczy w związku z COVID tez podlega zajęciu do 25% ?

Twoja odpowiedź