Wniosek o poprawienie zauważonej omyłki w księdze wieczystej

Forum prawneKategoria: Wzór pismaWniosek o poprawienie zauważonej omyłki w księdze wieczystej
J.M. zapytał 11 miesięcy temu

Witam, jak napisać wniosek o poprawienie zauważonej omyłki w księdze wieczystej? Chodzi o niezgodność stanu faktycznego z tym co jest w księdze wieczystej. W dziale i-0 mam wpisaną działkę 944 o powierzchni 0,59 ha zamiast 0,29 w wypisie mam uwzględnioną drugą działkę 942 o powierzchni 0,29 i jest ten sam numer księgi, co by wynikało, że należałoby ujawnić działkę w księdze 942 i 944, akt notarialny z 1999 roku darowizna wymienia obie działki, notariusz już nie działa, więc ta droga odpada, czy można złożyć wniosek o sprostowanie księgi wieczystej i opisać całą sytuację?

1 odpowiedzi
Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 11 miesięcy temu

Witam,

niestety nie do końca rozumiem, w czym tkwi problem, choć wydaje mi się, że w księdze wieczystej została ujawniona tylko jedna działka, a dodatkowo błędnie wskazano jej powierzchnię.

Jeśli tak się stało, radzę jeszcze raz na spokojnie przeanalizować akt darowizny celem ustalenia, czy obie działki miały tę samą księgę wieczystą.

Jeżeli potwierdzisz, że zgodnie z aktem notarialnym obie działki posiadają tę samą księgę, warto udać się do Sądu Rejonowego Wydział Ksiąg Wieczystych i poprosić o Księgę Wieczystą w wersji papierowej (być może błędnie zostały przeniesione dane z fizycznej Księgi Wieczystej do bazy elektronicznej).

Natomiast w sytuacji, kiedy błąd się potwierdzi, zasadne będzie złożenie odpowiedniego wniosku.

W tym miejscu wyjaśnię, że wniosek o sprostowanie oznaczenia nieruchomości lub jej ujawnienia składa się na formularzu urzędowym przygotowanym przez Ministra Sprawiedliwości o nazwie KW-WPIS. Wzór wypełnionego wniosku o sprostowanie treści księgi wieczystej pobierzesz poniżej:

Wniosek o sprostowanie treści księgi wieczystej wzór

wniosek-o-sprostowanie-tresci-ksiegi-wieczystej-wzor-pdf-doc

Wniosek o sprostowanie treści księgi wieczystej – wzór

We wniosku należy krzyżykiem (X) oznaczyć treść żądania – w Twoim przypadku prawdopodobnie brak ujawnienia jednej z działek oraz niezgodność powierzchni. Na poparcie wniosku należy przedłożyć odpowiednie dokumenty – odpis aktu notarialnego, wypis z rejestru gruntów, ewentualnie wyrys z mapy ewidencyjnej.

Na koniec muszę jednak zaznaczyć, że z uwagi na okoliczność, że nie do końca wiem, o co chodzi w Twoje sprawie, przed złożeniem wniosku radzę Ci udać się do sądu i tam spróbować wyjaśnić sprawę.

Ewentualnie, w razie dalszych pytań zapraszam do kontaktu – być może znając więcej szczegółów, będę mogła udzielić bardziej fachowej odpowiedzi.

Twoja odpowiedź

12 + 15 =