Wniosek o przesłuchanie świadka w miejscu zamieszkania pdf wzór

Forum prawneKategoria: Wzór pismaWniosek o przesłuchanie świadka w miejscu zamieszkania pdf wzór
Bartek i Ania zapytał 3 lata temu

Witam, czy możemy złożyć wniosek o przesłuchanie świadka w miejscu zamieszkania? opiszę pokrótce sytuację: 3 lata temu kupiliśmy na Allegro telewizor, zostaliśmy oszukani, Allegro zwróciło nam pieniądze i była cisza, aż tu po 3 latach dostajemy pismo w sprawie tego oszustwa i wezwanie na przesłuchanie w charakterze świadka.

Nie chcemy już bawić się w tą sprawę, pieniądze odzyskaliśmy i temat uważamy za zamknięty. Mamy 3. miesięczne dziecko i nie uśmiecha nam się podróżować 200 km, by uczestniczyć w rozprawie sprzed 3 lat.

Jakie mamy pole działania? czy możemy złożyć wniosek o wycofanie oskarżenia, żeby zamknąć tę sprawę? czy lepiej będzie jednak złożyć wniosek o przesłuchanie świadka w miejscu zamieszkania, czyli w sądzie, do którego mamy kilka km, a nie 200?

13 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 3 lata temu

Witam serdecznie,

jeśli w danej sprawie macie Państwo status świadków, to niestety wycofanie oskarżenia nic nie da – sprawa prowadzona jest bowiem z urzędu. Dlatego najlepszym wyjściem będzie właśnie złożenie wniosku o przesłuchanie w sądzie właściwym ze względu na Państwa miejsce zamieszkania.

Warto przygotować taki wniosek, skupiając się przede wszystkim na znacznej odległości od miejsca zamieszkania. Należy podać, że dotarcie na rozprawę do sądu prowadzącego sprawę karną wiążę się z potrzebą pokonania aż 200 kilometrów, co jest dla Państwa dużym utrudnieniem również dlatego, że macie małe dziecko. Na potwierdzenie tej okoliczności należy załączyć kserokopie aktu urodzenia dziecka.

Dla ułatwienia, wzór gotowego wniosku załączam poniżej:

Wniosek o przesłuchanie świadka w miejscu zamieszkania pdf

Wniosek-o-przesluchanie-swiadka-w-miejscu-zamieszkania-pdf-doc-wzor

Wniosek o przesłuchanie świadka w miejscu zamieszkania pdf

Wniosek o przesłuchanie w miejscu zamieszkania, należy doręczyć sądowi jak najszybciej, a przynajmniej przed samą rozprawą. Inaczej narażą się Państwo na konsekwencje karne w postaci kary grzywny. W niektórych sprawach sądy nakazują nawet przymusowe doprowadzenie świadków. Dlatego radzę już na dniach przygotować odpowiedni wniosek i przesłać go do właściwego sądu.

Proszę pamiętać, by we wniosku zawrzeć swoje dane – imię, nazwisko, adres, a także sygnaturę akt sprawy karnej i termin rozprawy, na który zostaliście Państwo wezwani.

Dodatkowo należy wskazać Sąd Rejonowy, który jest dla Państwa właściwy – podać jego adres. Trzeba również pamiętać, o tym, że przygotowujecie Państwo dwa osobne wnioski i każde z Was podpisuje swój wniosek. Oba wnioski można jednak przesłać do sądu w jednym liście poleconym.

Kamil-ski odpowiedział 3 lata temu

Dzień dobry, jestem w podobnej sytuacji, dostałem dziś pismo z sądu, że mam stawić się na rozprawę w charakterze świadka, wszystko byłoby ok, gdyby nie fakt, że muszę wyruszyć w 500 kilometrową podróż, zadzwoniłem szybko do sekretariatu sądu z zapytaniem dlaczego mam pokonać pół Polski, Pani odpowiedziała, że jeśli sąd uzna, nie będę musiał przyjeżdżać na rozprawę, wystarczy, że złoże stosowny wniosek o możliwość przesłuchania w moim miejscu zamieszkania lub wideokonferencję.

Robert odpowiedział 3 lata temu

Dostałem wezwanie na sprawę sądową jako świadek, jestem z Konina woj. wlkp a rozprawa odbędzie się w Lublinie, to kilkaset kilometrów, nie mam auta, przesiadki pociągami itd. Ponadto co kosztami dojazdu? nie stać mnie żeby robić sobie takie eskapady po Polsce, co za obłęd!

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 3 lata temu

Podsyłam ciekawą wypowiedź prawnika:
wypowiedz-prawnika-wniosek-o-przesluchanie-w-miejscu-zamieszkania

Jak widać, sądy nadal wzywają świadków na przesłuchanie, nie zważając na interes Skarbu Państwa, który przecież zostanie nadszarpnięty, gdy świadek zwróci się z wnioskiem o zwrot kosztów dojazdu.

grucha odpowiedział 3 lata temu

na szczęście istnieje art. 396 §2 Kpk.:

Sąd może zlecić przesłuchanie świadka sędziemu wyznaczonemu ze swego składu lub sądowi wezwanemu, w którego okręgu świadek przebywa, jeżeli świadek nie stawił się z powodu przeszkód zbyt trudnych do usunięcia.

ale do tego trzeba złożyć dobrze napisany wniosek i podróżować wcale nie trzeba.

Pati odpowiedział 3 lata temu

Witam, a jakie są sankcje za niestawiennictwo w sądzie?

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 3 lata temu

Jeśli nie zastosujesz się do wezwania sądu i nie usprawiedliwisz swojej nieobecności, sąd może nałożyć na świadka grzywnę w wysokości do 3 tysięcy złotych. Jeśli ponownie nie stawisz się w sądzie jako świadek, sąd ponownie może nałożyć na Ciebie grzywnę i zarządzić przymusowe sprowadzenie do sądu – jak widać, żartów nie ma z sądem…

Pigonia odpowiedział 3 lata temu

to w jakich sytuacjach można złożyć wniosek o przesłuchanie w miejscu zamieszkania? czy duże koszty dojazdu i związana z tym niedogodność jest dobrym uzasadnieniem takiego wniosku?

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 3 lata temu

Świadek może złożyć wniosek o przesłuchanie w innym miejscu niż siedziba sądu, podpierając się następującymi argumentami:

 • podeszły wiek, który znacznie utrudni przybycie do sądu,
 • stałe miejsce zamieszkania poza granicami Polski,
 • niewspółmierność kosztów podróży w stosunku do wartości przedmiotu sporu,
 • problemy zdrowotne utrudniające podróżowanie,
 • sprawowanie opieki nad dzieckiem/dziećmi,
 • trudność komunikacyjna polegając na licznych przesiadkach (PKP, PKS),
 • stopień inwalidztwa uniemożliwiający przemieszczanie się komunikacją.

Przywołując we wniosku powyższe powody, sąd może pójść trzema ścieżkami:

 1. sąd orzekający zleci przesłuchanie świadka sądowi w miejscu przebywania świadka,
 2. sąd orzekający zleci przesłuchanie świadka innemu sądowi, który znajduje się bliżej miejsca zamieszkania świadka,
 3. sąd orzekający zleci przesłuchanie świadka konsulowi RP w ambasadzie.
 4. sąd może także (jeśli odległość jest niewielka), przesłuchać świadka osobiście w miejscu jego przebywania.

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 3 lata temu

…przy czym należy pamiętać, że:

instrukcja-prawnicza

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 3 lata temu
Wniosek-o-przesluchanie-swiadka-w-miejscu-zamieszkania-pdf-doc-wzor

Wniosek o przesłuchanie świadka w miejscu zamieszkania pdf

Moniaaa odpowiedział 2 lata temu

Witam, proszę o pomoc w napisaniu wniosku o przesłuchaniu w miejscu zamieszkania. Ponieważ dostałam wezwanie do sądu w charakterze świadka, a dotarcie tam sprawi mi aż 558 km, jak napisać taki wniosek? w danych trzeba napisać imię nazwisko oraz adres składającej, a następnie jest adres oznaczenie sądu wraz z wydziałem, to ten sąd się wpisuje z dużą odległością co mnie dzieli co nie mogę się stawić? tak jak w piśmie jest, czy swój sąd w jakim proszę i na piśmie? mam stare nazwisko a mam zmienione dane, bo zmieniłam nazwisko, więc jak to zrobić wykazując to na piśmie?

Daria odpowiedział 2 lata temu

Witam, tydzień temu otrzymałam wezwanie w charakterze świadka. Niestety Sąd znajduje się 120 km od mojego miejsca zamieszkania, dodatkowym utrudnieniem jest zaawansowany stan ciąży (30 tydzień). Chcę złożyć wniosek o zmianę miejsca przesłuchania, czy muszę wysłać dowód potwierdzający stan mojego zdrowia wystawiony przez lekarza sądowego, czy wystarczy lekarz rodzinny?