Wniosek o wydanie wyroku wraz z uzasadnieniem wzór

Forum prawneKategoria: Wzór pismaWniosek o wydanie wyroku wraz z uzasadnieniem wzór
AvatarEla R. zapytał 2 miesiące temu

Dzień dobry, tydzień temu złożyłam w sądzie, w którym odbyła się sprawa, wniosek o wydanie wyroku wraz z uzasadnieniem, do tej pory jednak nic nie otrzymałam, nie dostałam żadnej odpowiedzi, nic po prostu. Czy sąd obowiązują jakieś terminy, w których powinien przesłać mi wyrok wraz z uzasadnieniem? Jestem stroną poszkodowaną. Pozdrawiam!

1 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 2 miesiące temu

Witam serdecznie,

jeśli wniosek o wydanie wyroku wraz z uzasadnieniem został złożony tydzień temu, to musisz uzbroić się w cierpliwość.

Musisz bowiem wiedzieć, że przygotowanie uzasadnienia do orzeczenia jest czynnością dość wymagającą dla sędziego. W sprawach skomplikowanych przygotowanie uzasadnienia to nawet kilka dni pracy – najpierw asystenta sędziego, a potem samego sędziego.

Dodatkowo, zanim sędzia przejdzie do przygotowania uzasadnienia, musi wywiązać się z innych obowiązków tj. wokanda i wydawanie bieżących orzeczeń.

W większości spraw na doręczenie uzasadnienia wnioskodawca musi czekać kilka tygodni. Dopiero, jeśli upłynie więcej niż miesiąc, można zacząć przypominać się w sądzie, wykonując telefon do właściwego sekretariatu lub pisząc wniosek o przyspieszenie wydania wyroku z uzasadnieniem.

Pocieszającym wydaje się jedynie fakt, że żadne terminy nie biegną do czasu doręczenia stronom lub uczestnikom uzasadnienia orzeczenia.

Natomiast jeśli chodzi o terminy obowiązujące sędziego, bo o nie pytasz, to w sprawach karnych (piszesz, że jesteś poszkodowaną) zastosowanie ma art. 423 kpk, który w § 1 brzmi:

Uzasadnienie wyroku powinno być sporządzone w ciągu 14 dni od daty wpływu do sądu wniosku o sporządzenie uzasadnienia, a w wypadku sporządzenia uzasadnienia z urzędu – od daty ogłoszenia wyroku; w sprawie zawiłej lub z innej ważnej przyczyny, w razie niemożności sporządzenia uzasadnienia w terminie, prezes sądu może przedłużyć ten termin na czas oznaczony.

Z powyższego wynika dokładnie to, co napisałam wyżej – na uzasadnienie wyroku trzeba czekać nawet kilka tygodni.

Przydatne wzory pism:

Wniosek o wydanie wyroku wraz z uzasadnieniem wzór

Wniosek-o-wydanie-wyroku-wraz-z-uzasadnieniem-wzor-pdf-doc
Wniosek o wydanie wyroku wraz z uzasadnieniem wzór

Wniosek o uzasadnienie wyroku wzór

Koniecznie przeczytaj: Wniosek o uzasadnienie wyroku – WZÓR

Twoja odpowiedź