Wniosek o zniesienie współwłasności działki rolnej WZÓR

Forum prawneKategoria: Wzór pismaWniosek o zniesienie współwłasności działki rolnej WZÓR
Kartusy zapytał 2 lata temu

Chcę złożyć w sądzie wniosek o zniesienie współwłasności działki rolnej, aktualnie działka o powierzchni 9 hektarów ma 3 współwłaścicieli, jesteśmy rodzeństwem. Jako jedyny z rodzeństwa chcę sprzedać swoją część, ponieważ potrzebuję pieniędzy, a w przyszłości nie planuję prowadzenia działalności rolniczej.

Niestety pozostali współwłaściciele nie godzą się na sprzedaż działki rolnej, w związku z tym jedynym wyjściem okazuje się chyba sądowe zniesienie współwłasności. Jak napisać wniosek i o czym pamiętać oraz jakich formalności muszę dopełnić? Jak to będzie wyglądać?

1 odpowiedzi
Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 2 lata temu

Dzień dobry,

na wstępie muszę napisać, że jeśli pozostali właściciel nie godzą się na sprzedaż działki, a nie mogą również oczekiwać od Ciebie, byś tkwił w nieskończoność we współwłasności, to powinni odkupić do Ciebie Twój udział.

Dlatego przed złożeniem do sądu wniosku o zniesienie współwłasności radzę Ci porozmawiać z rodzeństwem o odsprzedaniu im udziału. Dodam, że zbycie udziału jest możliwe podczas jednego pobytu w kancelarii notarialnej.

Napisałeś jednak do mnie z zapytaniem o wniosek o zniesienie współwłasności. Ten możesz przygotować, korzystając ze wzoru, który zamieszczam poniżej:

Wniosek o zniesienie współwłasności działki rolnej wzór

wniosek-o-zniesienie-wspolwlasnosci-dzialki-rolnej-wzor-pdf-doc

Wniosek o zniesienie współwłasności działki rolnej wzór

W treści pisma musisz zakreślić wariant zniesienia podziału – poprzez sprzedaż działki lub odkupienie Twojego udziału przez rodzeństwo. W drugim przypadku należy wskazać przybliżoną wartość działki, opisując jej parametry użytkowe i ewentualne znaczenie dla rodziny.

Z kwestii formalnych należy pamiętać o opłaceniu wniosku – 1000 zł. A także złożeniu wniosku w trzech egzemplarzach i załączeniu odpowiednich dokumentów do wniosku – odpis z księgi wieczystej, wypis z rejestru gruntów.

Dodam, że masz prawo starać się również o przeprowadzenie podziału w naturze poprzez wydzielenie trzech podobnej wielkości działek o podobnych walorach użytkowych.

Niemniej i podział w naturze można przeprowadzić polubownie na drodze pozasądowej, angażując geodetę i zawierając odpowiednie umowy (w formie aktu notarialnego).