Wspólne konto bankowe z dziadkiem a komornik

Kategoria: KomornikWspólne konto bankowe z dziadkiem a komornik
Grzesiek zapytał 6 miesięcy temu

Witam, posiadam wspólne konto bankowe razem z dziadkiem, On jest głównym posiadaczem, ja współwłaścicielem, dzisiaj na dziadka dane zostało przelane 8 tys. złotych, a dostępne środki w podglądzie to tylko 1950 zł.

Czy komornik mógł przejąć dziadka pieniądze na poczet mojego długu? Nie dostałam żadnej informacji o zajęciu ww. kontakcie oraz nie widać blokady komorniczej konta w aplikacji.

2 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 6 miesięcy temu

Witam serdecznie,

faktycznie mogło dojść do blokady środków, które wpłynęły na zajęte przez komornika konto, nawet jeśli egzekucja dotyczy Twoich, a nie dziadka długów. Niemniej jednak korzystając z bankowości internetowej, powinieneś widzieć ewentualne zajęcie komornicze.

W systemie powinny znaleźć się informacje dotyczące zajęcia – wysokość należności, dane komornika prowadzącego postępowanie oraz sygnatura akt sprawy egzekucyjnej.

Jeśli takiej informacji nie ma w aplikacji, możesz podjąć kontakt z bankiem, by wyjaśnić kwestię ewentualnej blokady. Jako współposiadacz rachunku powinieneś uzyskać informacje, na których Ci zależy.

Natomiast jeśli faktycznie doszło do zajęcia pieniędzy należących do dziadka, należy wówczas zwrócić się do komornika o ich zwrot. Zasadnym będzie udanie się do siedziby komornika i złożenie pisma z wnioskiem o zwrot zajętych środków, którego wzór zamieszczam poniżej:

Wniosek do komornika o zwrot pieniędzy

Załącznikiem do wniosku powinien być wydruk z konta wskazujący, że odbiorcą przelewu był dziadek. Jeśli komornik prowadzi kancelarię w innym mieście wspomniane pismo, należy przesłać listem poleconym.

Dodam, że nadawcą pisma powinien być dziadek. Po otrzymaniu wniosku o zwrot bezprawnie zajętych środków należących do osoby trzeciej komornik zobowiązany będzie dokonać szybkiego zwrotu.

KAROLA odpowiedział 6 miesięcy temu

Bardzo dziękuję za odpowiedź, czyli istnieje szansa ze zablokowane środki będą zwrócone? No wlasnie w aplikacji nie bylo informacji o zajętych środkach dlatego kompletnie o tym nie wiedziałam, dzisiaj wystąpiłam z wnioskiem i otrzymałam od banku informacje o zajęciu. Jest to świeża sprawa, bo wcześniej normalnie nie bylo żadnych potrąceń.

Twoja odpowiedź