Wzięłam na siebie duże kredyty dla mamy – mama ich nie spłaca…

Forum prawneKategoria: DługiWzięłam na siebie duże kredyty dla mamy – mama ich nie spłaca…
AvatarMagdalena C. zapytał 4 tygodnie temu

Wzięłam na siebie dwa kredyty dla mamy, która obiecała, że będzie je spłacać. Niestety mama ich nie spłaciła, zrobiła to samo z moim bratem i siostrą.

Nie wiem, czy po drodze nie było jakichś chwilówek, bo o jednej dowiedziałam się, jak komornik wsiadł mi na wypłatę (gdy byłam jeszcze w Polsce). Spłaciłam chwilówkę, ale wtedy dowiedziałam się, że nic innego nie zostało spłacone.

Mama uciekła za granicę. My nie wiedząc co robić, też uciekliśmy. Teraz każde z nas trochę zmądrzało i chce wrócić z wygnania.

Czytam dużo o upadłości konsumenckiej, ale nie wiem, jak ją przeprowadzić będąc w Anglii.

Nie wiem, czy jest jakaś szansa na powrót i koniec życia w strachu, że może mnie to wszystko dogonić.

1 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 4 tygodnie temu

Witam serdecznie,

jestem bardzo ciekawa o jakich kwotach mowa. Ma to dla mnie o tyle znaczenie, że być może z zagranicznymi zarobkami jesteście w stanie porozumieć się z wierzycielami, zawrzeć ugodę o dobrowolnej spłacie i uregulować dług uzyskując częściowe umorzenie kosztów i odsetek.

Myślę, że jeżeli zajmiecie się sprawą nieuregulowanych zobowiązań – będąc jeszcze w Anglii, istnieje nadzieje, że powrót do kraju nie będzie spędzać Wam snu z oczu.

Taki sposób załatwienia sprawy może być znacznie prostszy niż przeprowadzenie upadłości konsumenckiej, przede wszystkim dlatego, że aby sprawa mogła być wszczęta, każde z Was musi wrócić do Polski, inaczej polskie sądy nie będą właściwe do przeprowadzenia postępowania.

Natomiast po powrocie do kraju i złożeniu wniosku upadłościowego trzeba będzie uzbroić się w cierpliwość. Sąd upadłościowy nawet jeśli orzeknie o upadłości, nie umorzy Waszych długów, jeśli nie wystąpią ku temu uzasadnione przesłanki.

Z pewnością biorąc pod uwagę Wasze możliwości zarobkowe, Sąd nakaże obowiązek spłaty długu przez co najmniej kilkanaście kolejnych miesięcy i podobnie, jak przy egzekucji komorniczej do Waszej dyspozycji pozostaną jedynie kwoty wolne od zajęcia.

Mając powyższe na uwadze, podtrzymuję to, co napisałam na wstępie – zachęcam do nawiązania kontaktu z wierzycielami, ustalenie co dzieje się z długami (czy choć część z nich nie uległa przedawnieniu) i wystąpienie z propozycją ratalnej spłaty po umorzeniu, choć części kosztów.

Przydatne wzory pism:

Wniosek o upadłość konsumencką

Warto przeczytać:

Twoja odpowiedź