Zadłużenie mojej MAMY jest ogromne – NIC nie pomaga, co robić?

Moja mama zadłużyła się po raz drugi w życiu tak, że nie ma wyjścia – poprzednio (dwa lata temu) musiała sprzedać mieszkanie, jakie odziedziczyła po mojej babci, by spłacić długi – teraz nic nie ma pod zastaw, a długi doszły do sumy nawet większej niż to sprzedane poprzednio mieszkanie.

Niestety rodzina nie jest już w stanie pomóc i moja mama musi zwrócić się do MOPR’u (Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie) o poradę prawną i psychologiczną (jak i pomoc z mieszkaniem lub domem starców – doszło do tego, że jest bezdomna!) – my już nie jesteśmy w stanie pomóc.

Piszecie na stronie o konsekwencjach grożących całej rodzinie w związku z takimi długami (do spłaty jest prawie 110.000 zł z miesięcznymi spłatami ponad 8.700 zł – a jej emerytura wynosi tylko 2.260 zł).

Jakie są to konsekwencje niespłacania długu? na co cała rodzina powinna być przygotowana? i czy będziemy zmuszeni spłacić długi mamy, które wynikły z jej nieodpowiedzialnego stosunku do finansów?

My wszyscy w rodzinie mamy budżet domowy i wiemy, ile nasze własne zadłużenie wynosi (moja mama nawet tego nie wiedziała, dopóki jej nie zmusiłam, że czas by podejść do sprawy jej długów poważnie – ona myślała, że ma do spłaty około 30.000 zł – 4 razy mniej niż w rzeczywistości!).

Wiemy, ile w miesiącu możemy wydać – podchodzimy do naszych finansów logicznie i pragmatycznie. Czy będziemy ukarani za fakt, że mamy w rodzinie kogoś nieodpowiedzialnego kto nie słuchał rad, jakie dawaliśmy przez lata?


Zadłużenie mojej MAMY jest ogromne

Moim zdaniem mama powinna złożyć do sądu wniosek o upadłość konsumencką. Skoro nie ma żadnego majątku oprócz przyznanej jej emerytury, to nie ma z czego spłacać aż takich dużych długów, a zatem mama jest niewypłacalna (podstawowy warunek, jaki należy spełnić, aby starać się o upadłość konsumencką).

Jednak może być ciężkie do wykazania, że mama zadłużyła się nieumyślnie i nie zrobiła tego celowo przy jej historii kredytowej. Drugi bardzo radykalny, ale niestety coraz częściej spotykany sposób, to ubezwłasnowolnienie osoby uzależnionej od pożyczania pieniędzy.

Wtedy inna osoba w rodzinie bierze za mamę odpowiedzialność i jako wyznaczony opiekun decyduje za nią i w jej imieniu. Wtedy, nawet jeśli mama bardzo by chciała, to i tak nie weźmie już nigdy żadnej pożyczki, mając status osoby ubezwłasnowolnionej. Ale to jest ostateczność! Najlepiej byłoby, gdyby mama skorzystała z porady psychologa i zaczęła się leczyć na uzależnienie od pożyczek.

Jeśli mama w tej chwili ma już tak wielkie zadłużenie, to powinna jak najszybciej skorzystać z pomocy MOPR’u, ale też negocjować z wierzycielem, aby spłacać dług dobrowolnie.

Może się uda coś wynegocjować i nie dojdzie do tego, że wierzyciel wystąpi do sądu i komornik pojawi się u mamy, zabierając jej pieniądze z emerytury. Lepiej by było, aby Twoja mama sama spłacała dobrowolnie nawet niewielkie kwoty.

Zajęcie komornicze emerytury

Emerytura Twojej mamy jest całkiem spora i według prawa komornik musi zostawić emerytowi jedynie 75% kwoty netto minimalnej emerytury, czyli na rok 2018 jest to 640,38 zł.

Jeśli jednak komornik ma tytuł wykonawczy na zajęcie konta bankowego, na które wpływa emerytura, to musi zostawić 1575 złotych do dyspozycji dłużnika, czyli 75% minimalnego wynagrodzenia brutto. Natomiast całą resztę pieniędzy komornik zabiera na poczet spłaty długu.

Odpowiedzialność dzieci za długi rodziców

Natomiast jeśli chodzi o odpowiedzialność rodziny za długi osoby dorosłej, to jeśli dobrze rozumiem, nie są to długi mieszkaniowe, czyli czynsz itd. i państwo nie mieszkają z mamą. Zatem tu nie ma odpowiedzialności, która by wynikała z faktu zamieszkiwania w tym samym lokalu i współudziału w czynszu. Artykuł 688 mówi o tej solidarności w płaceniu czynszu i innych opłat za mieszkanie.

Jeśli dojdzie do tego, że pojawi się komornik, to ma on prawo egzekwować należności jedynie od dłużnika, czyli od mamy. Od was nie ma prawa zabrać nawet grosza na spłatę długów mamy!

Chyba że byliście żyrantami, ale wnioskuję, że nie, a nawet byliście przeciwni kolejnym długom, które zaciągała mama…

Ogólnie rzecz ujmując, to mama zaciągnęła zobowiązanie i to mama powinna się z niego wywiązać, a jeśli tego nie zrobiła, to tylko i wyłącznie wobec niej wierzyciel może wystosować kroki prawne.

Jak nie odpowiadać za długi rodziców?

Inaczej sprawa się ma, gdy rodzice umrą. Tutaj faktycznie długi można odziedziczyć. Ale jeśli rodzice mają tylko długi i w ramach spadku nie ma nic wartościowego, to po prostu trzeba spadek odrzucić.

Na mocy artykułu 1012 Kodeksu postępowania cywilnego – spadkobierca może przyjąć spadek bez ograniczenia za długi lub spadek odrzucić. Można też spadek przyjąć z ograniczeniem odpowiedzialności za długi. Ale tutaj naprawdę w ramach spadku musiałoby być coś tak wartościowego, że korzyść ze spadku przewyższyłaby wadę w postaci spłaty długów.

Przy odrzuceniu spadku ważny jest artykuł 1020 Kodeksu postępowania cywilnego, który mówi, że po odrzuceniu spadku zostaje się wyłączonym z dziedziczenia. Nie odziedziczy się więc też długów. Tutaj najczęściej, gdy rodzice pozostawiają długi, dzieci odrzucają spadek, aby nie robić sobie kłopotów w przyszłości.

Art. 1020. Spadkobierca, który spadek odrzucił, zostaje wyłączony od dziedziczenia, tak jakby nie dożył otwarcia spadku.

Podsumowując

Czy dzieci odpowiadają za długi rodziców za ich życia? odpowiedź brzmi: NIE, chyba że byliście żyrantami, ale podejrzewam, że tak nie jest. W późniejszym okresie życia należy jedynie odrzucić spadek po mamie i nie będziecie w żaden sposób odpowiadać za dług, jaki mama po sobie pozostawiła.

Specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: ,

O autorze

5 komentarzy w “Zadłużenie mojej MAMY jest ogromne – NIC nie pomaga, co robić?”
 1. Witam serdecznie. Problem dotyczy mamy mojego partnera. Mieszka on obecnie z rodzicami w domu o powierzchni 180 metrów z działką 980m. Nabrała ona chwilówek na kwotę 350 tys. tłumacząc, że jest uzależniona od brania kredytów (jest księgową ma ok 4tys zł wynagrodzenia). Obecnie odezwały się dwie firmy pożyczkowe, gdzie do spłacenia ma 20 tysięcy.

  Partner i jego siostra są właścicielami domu, przepisali go na siebie kiedy się dowiedzieli o tak tragicznych wręcz długach swojej matki. Moje pytanie brzmi: co grozi mojemu partnerowi?

  Czy komornik ma prawo zająć jego rzeczy jeśli posiada na nie paragony? Co grozi jej? Czy matka ma prawo dać go do sądu jak zabraknie jej na życie? Dziękuję za pomoc.

 2. Jestem synem dłużnika. Mam pytanie: jeżeli jestem synem dłużnika, ale mam swoją prace i za moje pieniądze kupiłem rzeczy, to czy komornik może zabrać mi te rzeczy za długi matki? ogólnie mieszkam razem z moją matką.

  1. Janina Gołębiecka

   Komornik nie ma prawa zajmować ruchomości osoby trzeciej za długi dłużnika, nawet jeśli dłużnik jest Twoją matką. Fajnie jakbyś miał jakieś dowody zakupu tychże przedmiotów.

 3. Dzień dobry. Moja mama ma od kilku lat problemy finansowe. Wpadła w spiralę długów, najpierw jeden kredyt w normalnym Banku, potem drugi, trzeci potem 6, ale już w instytucjach finansowych gdzie koszty są olbrzymie. Po śmierci taty przez przypadek wszystko się wydało. Mama ma dom, prosimy ją aby go sprzedała, że jej pomożemy. Ale mama ma już 70 lat, nie można do niej dotrzeć, żyje w innym świecie. Proszę o informację ponieważ jestem córką, mam rodzinę i dzieci, czy komornik może wejść na moja pensję? męża? na nasze mieszkanie? Obecnie toczy się znowu jakaś sprawa w sądzie, chcą mój adres i boję się, że będę musiała zapłacić wysoką cenę za mamy kłamstwa…

 4. Witam, od 10 lat mieszkam za granicą, ale przed wyjazdem wyszło na jaw, że Mama ma problemy z kredytami, w ostatnim roku przed wyjazdem wzięła podobno 26 kredytów w 14 różnych bankach i firmach i nie jest w stanie spłacać miesięcznych rat w łącznej kwocie ponad 6.000 zł. Nie wiem jak to zrobiła, mając jedynie 1000 zł emerytury. Ogólna kwota łączna wszystkich pożyczek ponad 240.000 zł + odsetki, czyli jest to nie do spłaty.

  Może przydałby się kredyt na 20-25 000 tys. zł. aby mieć spokój na 2,3 może 4 miesiące, wiele z nich to chwilówki. Mama nie skończyła podstawówki i jest starszą osobą, myślała, że pomału się dług spłaca, jednak bardzo łatwo wpadła w spirale kredytów i nikt o niczym nie miał pojęcia, jako że mama odwiedzała siostrę często w innym mieście i nikt się z niczym nie zorientował.

  Na dzień dzisiejszy mamie potrącają z emerytury 25% najniższej emerytury. Myślę, że jest to za zobowiązania tylko części z wszystkich wierzycieli. Telefony codziennie od lat od firm windykacyjnych, których moja mama nie odbiera. Jak sprawdzić, za jaki kredyt potrącają te 25%? od którego wierzyciela? Czy mogę wnioskować o przedawnienie pozostałych pożyczek i kredytów, które są niespłacane, a nie ma nakazu sądowego?

  Czy myśli pani, że w takiej sytuacji raczej wszystkie firmy będą miały nakaz sądowy, które po kolei składały wnioski do sądów? Chodzi mi o to, czy kolejne firmy pożyczkowe mogą się podpiąć pod to 25%, czy to jest na określony wcześniej wyrokiem kredyt lub kilka. Jeżeli tak to dlaczego jeszcze nikt nie zajął domu, posesji, działki rolnej, stodoły ani nic z domu, chociaż wszystko jest współwłasnością rodziców?

  Myślę, że większość kredytów była pomiędzy 3-6 tys. w różnych firmach typu Provident, ale też kilka z normalnych banków. I ostatnie pytanie, które mam do pani: gdzie sprawdzić, na które zadłużenia można wnioskować o przedawnienie, lub inne informacje na temat wszystkich bieżących zadłużeń? Tata zestresowany, żeby nie pisać mocniej, czeka, aż przyjdzie komornik i ich wyrzuci z domu, ledwo to wszystko przeżył.Jednak minęło już z 10 lat od zajęcia na emeryturze, a po dom i inne ruchomości nikt się nie zgłosił, telefon dzwoni kilka razy dziennie, ale po pierwszych rozmowach z windykatorami 9-10 lat temu, mama przestała odbierać, kilku było w domu i z żadnym chyba nie podpisywała żadnej ugody – ale nie jestem pewien…

  Bardzo chciałbym prosić o jakąkolwiek poradę, czy można wyjść jakoś z tej sytuacji. Jeżeli potrzebuje pani jakieś inne, dokładniejsze informacje chętnie spróbuję się dowiedzieć od rodziców. Bardzo dziękuję za czas poświęcony na przeczytanie mojej prośby i z góry dziękuję za jakąkolwiek pomoc.

Comments are closed.