Moja mama od 10 lat bierze po kryjomu kredyty, nie wiemy na co idą i gdzie są te pieniądze. Rok temu tata odebrał list od komornika o zadłużeniu i w ten sposób się dowiedzieliśmy że znów do tego wróciła, obiecała że to tylko te dwie pożyczki i nic więcej nie ma i nie będzie. A wczoraj znów przyszło pismo ze mama wzięła kredyt i tata chce rozwodu . Nie wiem jak pomóc rodzicom, proszę coś poradzić. Pozdrawiam.

Uzależnienie od pożyczania pieniędzy

Musicie oboje wiedzieć, że tak samo jak tkwiący w nałogu alkoholik, tak i osoba uzależniona od brania pożyczek – potrzebuje nie tylko wizyty u psychologa ale i rozmowy ze specjalistą od prawa czy finansów.

Myślę, że najlepszym rozwiązaniem, byłoby poszukanie psychologa który zajmuje się uzależnieniami od hazardu… i od niego zacząć podróż z walką z uzależnieniem od zadłużania się.

Możesz się ze mną nie zgodzić, ale uzależnienie od długów, to często efekt buntu, często jest to bunt przeciwko mężowi. Niedoceniana kobieta, mając pieniądze w ręku, czuje że wreszcie ma kontrole nad światem i nad rzeczywistością, nad tym co ją otacza, czuje pewnego rodzaju sukces…

Często uzależnieniu od pożyczania pieniędzy, towarzyszy zakupoholizm, niestety nie wiem czy to dotyczy również Twoją mamę, ale jest to jakby następna czyhająca za rogiem obsesja, w którą wpada coraz więcej osób.

Kim są osoby uzależnione od zadłużania się?

Osoby uzależnione od zadłużania się, bardzo często przechodzą różne traumy oraz dysfunkcje rodzinne, jak np:

  • bieda,
  • alkohol,
  • przemoc,
  • brak miłości,
  • brak bliskości,
  • poczucie bezradności,
  • depresje.

Powodem zadłużania się dla osób doświadczających powyższego, jest mocno kuszące poczucie silnej satysfakcji z zaciągniętej pożyczki…. „teraz JA tu rządzę” „teraz JA mam pieniądze”…

Dla osoby uzależnionej od pożyczania pieniędzy, najważniejsze jest więc chwilowe wzbogacenie się, choćby na chwilę, żeby zapomnieć o tym co ją czeka w domu… o tej szarej monotonnej rzeczywistości.

…jak pomóc osobie uzależnionej od pożyczek?

Myślę, że absolutnie niedopuszczalne jest, odwracanie się od mamy plecami, mówię tutaj o Twoim ojcu, który grozi mamie rozwodem. To w niczym nie pomoże, a może jeszcze bardziej wpędzić Twoją mamę w to uzależnienie.

Musicie oboje dać jej dużo miłości i przekonać do rozmowy z psychologiem od uzależnień hazardowych. Musicie starać się przetłumaczyć mamie, że zaciąganie pożyczek, to nie jest właściwa droga do „bogacenia się” – choćby na chwilę, że pożyczanie pieniędzy, to nie jest droga którą osiąga się wolność i niezależność – choćby na chwilę?

Że nałogowe pożyczanie to nie jest lekarstwo na niepowodzenia życiowe, sposób na poczucie bezpieczeństwa, strach czy wstyd… Trzymam za Ciebie i za Was mocno kciuki, postaraj się uświadomić ojcu, że odwracając się plecami od mamy, może jeszcze bardziej pogorszyć sytuację…

Przeczytaj jeszcze artykuły o:

Udostępnień 0