Moja mama od 10 lat bierze po kryjomu kredyty, nie wiemy, na co idą i gdzie są te pieniądze. Rok temu tata odebrał list od komornika o zadłużeniu i w ten sposób się dowiedzieliśmy, że znów do tego wróciła, obiecała, że to tylko te dwie pożyczki i nic więcej nie ma i nie będzie.
A wczoraj znów przyszło pismo, że mama wzięła kredyt i tata chce rozwodu. Nie wiem jak pomóc rodzicom, proszę coś poradzić. Pozdrawiam.
Uzależnienie od pożyczania pieniędzy
Musicie oboje wiedzieć, że tak samo, jak tkwiący w nałogu alkoholik, tak i osoba uzależniona od brania pożyczek – potrzebuje nie tylko wizyty u psychologa, ale i rozmowy ze specjalistą od prawa czy finansów.
Myślę, że najlepszym rozwiązaniem, byłoby poszukanie psychologa, który zajmuje się uzależnieniami od hazardu… i od niego zacząć podróż z walką z uzależnieniem od zadłużania się.
Możesz się ze mną nie zgodzić, ale uzależnienie od długów, to często efekt buntu, często jest to bunt przeciwko mężowi. Niedoceniana kobieta, mając pieniądze w ręku, czuje, że wreszcie ma kontrole nad światem i nad rzeczywistością, nad tym, co ją otacza, czuje pewnego rodzaju sukces…
Często uzależnieniu od pożyczania pieniędzy, towarzyszy zakupoholizm, niestety nie wiem, czy to dotyczy również Twoją mamę, ale jest to jakby następna czyhająca za rogiem obsesja, w którą wpada coraz więcej osób.
Kim są osoby uzależnione od zadłużania się?
Osoby uzależnione od zadłużania się, bardzo często przechodzą różne traumy oraz dysfunkcje rodzinne, jak np.:
- bieda,
- alkohol,
- przemoc,
- brak miłości,
- brak bliskości,
- poczucie bezradności,
- depresje.
Powodem zadłużania się dla osób doświadczających powyższego, jest mocno kuszące poczucie silnej satysfakcji z zaciągniętej pożyczki…. „teraz ja tu rządzę” „teraz ja mam pieniądze”…
Dla osoby uzależnionej od pożyczania pieniędzy najważniejsze jest więc chwilowe wzbogacenie się, choćby na chwilę, żeby zapomnieć o tym, co ją czeka w domu… o tej szarej monotonnej rzeczywistości.
…jak pomóc osobie uzależnionej od pożyczek?
Myślę, że absolutnie niedopuszczalne jest, odwracanie się od mamy plecami, mówię tutaj o Twoim ojcu, który grozi mamie rozwodem. To w niczym nie pomoże, a może jeszcze bardziej wpędzić Twoją mamę w to uzależnienie.
Musicie oboje dać jej dużo miłości i przekonać do rozmowy z psychologiem od uzależnień hazardowych. Musicie starać się przetłumaczyć mamie, że zaciąganie pożyczek, to nie jest właściwa droga do „bogacenia się” – choćby na chwilę, że pożyczanie pieniędzy, to nie jest droga, którą osiąga się wolność i niezależność – choćby na chwilę?
Że nałogowe pożyczanie to nie jest lekarstwo na niepowodzenia życiowe, sposób na poczucie bezpieczeństwa, strach czy wstyd… Trzymam za Ciebie i za Was mocno kciuki, postaraj się uświadomić ojcu, że odwracając się plecami od mamy, może jeszcze bardziej pogorszyć sytuację…
Specjalnie dla Ciebie:
- Uzależnienie od zadłużania się – Moja MAMA bierze po kryjomu kredyty
- Uzależnienie od kredytów i pożyczek – jak POMÓC drugiej osobie?
- Uzależnienie od kredytów – 10 objawów choroby kredytowej
- Moja historia „Jak uzależniłam się od pożyczek i kredytów”
- Zadłużenie mojej MAMY jest ogromne – NIC nie pomaga, co robić?
- Jak uniemożliwić alkoholikowi wzięcie kredytu czy pożyczki? [PORADNIK]
Mam podejrzenia, że moja mama wzięła jakąś chwilówkę i nie spłaca. Nie wiem czy ma firmę windykacyjną czy komornika już. Czy komornik lub windykator może zająć jej emeryturę?
Jeśli Twoja mama ma wszczęte postępowanie egzekucyjne z emerytury, to jak najbardziej komornik ma prawo takie świadczenie zająć. Jeśli chodzi o emeryturę i wysokość kwoty jaką komornik może zająć, to kwota wolna od zajęcia komorniczego wynosi 75% świadczenia. Czyli komornik może zająć Twojej mamie 25% emerytury na poczet zajęcia komorniczego. Jeśli masz podejrzenia co do tego, że Twoja mama nie radzi sobie ze spłatą pożyczki, to na spokojnie z nią o tym porozmawiaj. Bez nerwów, bez krzyków, ot tak. Sama wiem jak ciężko jest się przyznać, że nie radzimy sobie ze spłatą zaciągniętej pożyczki – bądź wyrozumiała dla mamy. Pozdrawiam!
Dzień dobry. Jesteśmy już na prostej drodze, udało się dzięki wsparciu najbliższych spłacić zadłużenia mamy, jednak wciąż mamy oznaki jej uzależnienia od pożyczania. Chcemy, aby nasza mama zaczęła się leczyć. Czy może Pani polecić doświadczonego w tym obszarze psychologa / poradnie np. W okolicach Krakowa ? Pozdrawiam
Cieszę się bardzo, że w ogóle podjęliście walkę z uzależnieniem mamy od zapożyczania się, pozostawienie takiego człowieka samemu sobie jest bardzo groźne, ponieważ osoba uzależniona może narobić sobie dramatycznych w skutkach problemów… Niestety nie jestem w stanie nikogo polecić, nie znam żadnego psychologa, który miał styczność z takimi sprawami. Tutaj odsyłam Was do wyszukiwarki google, gdzie możecie wpisać np. psycholog od uzależnień kraków, uzależnienie od pożyczania pieniędzy, psychologia zadłużenia kraków, leczenie uzależnień od zapożyczania się kraków czy psycholog pożyczanie pieniędzy kraków. Mam nadzieję, że uda Wam się znaleźć kompetentnego psychologa. Trzyma kciuki i życzę powodzenia!
Mama zapożyczyła się w parabankach Providentach itp. Na ogromną kwotę. Co zrobić? Nie chce tego spłacać? A ona nie ma z czego.
Jeśli Twoja mama nie ma z czego spłacić pożyczonych pieniędzy, to musi niestety liczyć się z konsekwencjami niewywiązania się z umowy pożyczkowej. Jeśli chodzi o Twoje obawy co do spłacania długów za Twoją mamę, to nie musisz się o nic martwić, ponieważ każda dorosła osoba, która ma pełną zdolność prawną, odpowiada za swoje długi swoim majątkiem osobistym i ani komornik, ani wierzyciel nie ma prawa domagać się o bliskich krewnych dłużnika, aby Ci spłacali długi za dłużnika. Skoro tak jak piszesz, są to ogromne długi, to trzeba liczyć się, że komornik będzie mógł zająć nawet dom lub mieszkanie Twojej mamy, jeśli oczywiście je posiada. Jeśli długi Twojej mamy pozostaną niespłacone, nawet po jej śmierci, to będziesz musiała w ciągu 6 miesięcy od śmierci mamy, odrzucić spadek w całości, aby nie odziedziczyć długów po mamie, lub przyjąć spadek oraz długi z dobrodziejstwem inwentarza, czyli przyjmujesz wtedy długi do wysokości wartości spadku, jaki po sobie pozostawiła mama. Ale tu wybiegam daleko w przeszłość. Nie masz o co się martwić, chyba, że mieszkasz razem z mamą w domu/mieszkaniu, które należy tylko do niej. Wtedy komornik może ten dom czy mieszkanie zająć i wystawić na licytację komorniczą.
Co zrobić z mężem hazardzistą? Od ponad 10 lat mąż jest uzależniony od hazardu i może nie to jest tak straszne jak to, że bierze pożyczki i kredyty nie tylko na siebie, ponieważ przestał je spłacać i ma kilku komorników i sprawy w sądzie. Najgorsze co teraz robi, to zadłuża swoich rodziców, właściwie też już nie może na nich brać, bo przestał spłacać ich pożyczki. Został mu tylko brat, którego aktualnie zadłuża, choć ten nie pracuje. Co w takiej sytuacji robić? jak poradzić sobie z nim z długami których narobił?