Ile komornik może zabrać z emerytury w 2019? • JakwyjśćZdługów.pl
Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem! ebook + Wzory pism

Długi, komornik, firma windykacyjna, wpis w BIK, KRD to ogromny problem, jeśli potrzebujesz darmowej porady, zadaj pytanie ekspertowi. W serwisie znajdziesz także wzory pism, oraz taniej kupisz ebook: Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem – 12 kroków, autorką jest Iwona Wendel – założycielka tego bloga. Zachęcam też do komentowania wpisów! tam także możesz zadawać pytania!

Ile komornik może zabrać z emerytury w 2019?

Witam. Otrzymałam emeryturę 3873zl. Była to splata za 2 miesiące + bieżący miesiąc. Komornik z konta zabrał 2298,42 zł. Czy to prawidłowe? Moja miesięczna emerytura wynosi 1320zl. A wiec ile zabierze komornik?

Jeśli miałaś na koncie bankowym 3873 zł, to komornik z konta bankowego może zająć całość, pozostawiając jedynie kwotę wolną od zajęcia komorniczego.

W 2018 roku jest to 1575 zł. Kwota 1575 zł to 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę, które w 2018 r. wynosi 2100 zł brutto. A więc wszystko się zgadza, komornik zajął Ci konto bankowe zgodnie z przepisami prawa.

Egzekucja komornicza z emerytury, to jedna z najpopularniejszych metod egzekwowania należności jakie wykonuje komornik.

Od 1 lipca 2017 roku, komorników obowiązują nowe limity zajęć komorniczych z emerytury i jest to: 75% minimalnej kwoty netto emerytury.

Jako, że w 2018 roku, minimalna emerytura wynosi 1.000 zł brutto (czyli 853,84 zł netto), to komornik musi zostawić emerytowi co najmniej 640,30 zł, czyli 75% kwoty netto emerytury.

Ile komorni zabierze z Twojej emerytury?

Jeśli w Twoim przypadku emerytura wynosi 1320 zł brutto, czyli 1112,25 netto, to komornik musi Ci zostawić na życie, co najmniej 640,38 zł i zabierze Ci 471,87 zł.

Zostawiam Wam tabelkę, na której możecie sprawdzić dokładnie ile zajmie komornik z emerytury przy różnych kwotach świadczenia:

ile-komornik-zabierze-z-emerytury

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (25 votes, average: 4,72 out of 5)
Loading...


26 komentarzy

 1. Janusz

  Rozumiem, że na pytanie odpisał komornik!!? Naprawdę z emerytury może zabrać max 25%! więcej jeśli ściąga alimenty! a na rachunku bankowym wolne od zajęcia są trzy średnie pensje, tj ok 12tys!
  Praktyka jest inna bo komornicy „współpracują” z urzędnikami i ZUS i banków!

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Nie wiem Janusz skąd czerpiesz informacje, ale jeśli chodzi o zajęcie przez komornika emerytury z tytułu długów alimentacyjnych, to wiedz, że długi alimentacyjne nie są objęte żadną kwotą wolną od zajęcia. Komornik może zatem zająć dłużnikowi alimentacyjnemu całą emeryturę bez względu na to, czy dłużnik będzie miał jakieś środki do życia czy nie…

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Jeszcze odnośnie współpracy komornika z US, ZUS i bankami, czy nawet pracodawcami. Taki jest obowiązek tych podmiotów, aby współpracować z organem egzekucyjnym, w innym wypadku grozi im kara pieniężna. Zapraszam międzyczasie do przeczytania artykułu: obowiązki pracodawcy względem komornika.

 2. Kamil

  A co z limitami potrąceń wskazanych w art. 140 ustawy o emeryturach i rentach…?-artykuł wprowadza mocno w błąd!

 3. on

  Mam konto, na którym jedynymi środkami pieniężnymi są środki z emerytury innej osoby, czy komornik ma prawo zająć te pieniądze?

 4. Andrzej

  czy komornik może mi zająć konto bankowe jeżeli jedyne wpływy na konto to świadczenia Emerytalne jeżeli może to jaką kwotę dziękuję proszę o podanie mi ustawy i gdzie jej szukać?

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Komornik może zająć konto bankowe, ale musi zachować kwotę wolną od zajęcia, wysokość tej kwoty reguluje: Art. 54. Prawa bankowego – Ochrona środków pieniężnych na rachunkach bankowych przed zajęciem, który jasno mówi że: Środki pieniężne znajdujące się na rachunkach oszczędnościowych, rachunkach oszczędnościowo-rozliczeniowych oraz na rachunkach terminowych lokat oszczędnościowych jednej osoby, niezależnie od liczby zawartych umów, są wolne od zajęcia na podstawie sądowego lub administracyjnego tytułu wykonawczego, w każdym miesiącu kalendarzowym, w którym obowiązuje zajęcie, do wysokości 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę.

   A więc na 2018 rok, kwota wolna przy egzekucji z konta bankowego wynosi 1575 zł, limit ten odnawia się co miesiąc.

 5. Tomasz

  Witam. W październiku moja matka idzie na emeryturę. Posiada zajęcie komornicze. Z emerytury się nie utrzyma, więc chce dalej dodatkowo pracować na umowę o pracę. Pytanie: jaka będzie kwota wolna od zajęcia przyjmując, że emerytura i wynagrodzenie za pracę będą w najniższych wartościach krajowych? opłaca się pracować?

  Matka twierdzi, że zostanie jej tylko 75% emerytury, a resztę zgarnie komornik… prawda to? pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Jeśli chodzi o potrącenie komornicze z emerytury i potrącenie z wynagrodzenia, to kwoty wolne od potrącenia znajdują się w innych ustawach i nie widzę podstaw do tego, aby te kwoty ze sobą łączyć lub sumować.

   Przywołując art. 141 ust. 1 pkt 1 lit. c) emerytury i renty są wolne od egzekucji i potrąceń w części odpowiadającej 50% kwoty najniższej emerytury lub renty zależnie od rodzaju pobieranego przez emeryta świadczenia – przy potrącaniu należności, o których mowa w art. 139 ust. 1 pkt 5, wraz z kosztami i opłatami egzekucyjnymi.

   Przywołując natomiast art. 835 K.p.c., w momencie, gdy dłużnik ma dochody z kilku źródeł, to podstawę obliczenia stanowi wtedy suma wszystkich dochodów dłużnika. A więc gdyby chodziło o same dochody, to podlegają one zsumowaniu… co do emerytury, to nie jest ona dochodem lecz osobnym świadczeniem.

   A więc według mnie i przepisów, które przywołałam, komornik powinien zająć tylko część emerytury, a jeśli chodzi o wynagrodzenie i pracę na cały etat, to komornika obowiązuje kwota wolna od zajęcia w wysokości 1530 zł. (minimalna krajowa netto).

   UWAGA: zmiana przepisów:

   Od 1 lipca 2017 roku, obowiązują nowe kwoty wolne od zajęcia komorniczego z emerytury i renty i wynoszą one 75% najniższej emerytury czy renty.

 6. Stefan

  Z emerytury komornik moze zabrac 25%. nie wiem Janina skąd czerpiesz informacje

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Po prostu są nowe przepisy dotyczące ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, nowe przepisy wprowadzają podwyższenie kwoty wolnej od zajęcia komorniczego dla takich świadczeń jak renta i emerytura do 75% minimalnej renty i emerytury, oczywiście po odliczeniu składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. Nowe przepisy zostały już wprowadzone i obowiązują od 1 lipca 2017 roku. Jednak wcześniej obowiązywał limit zajęcia z renty czy emerytury wynoszący 50% świadczenia. Pozdrawiam.

 7. Joanna

  Artykuł wprowadza w błąd emerytów i rencistów. Od 1 lipca 2018 r. kwota wolna od potraceń i egzekucji INNEJ niż alimenty wynosi 825 zł.

 8. Adam

  Do 2001-go roku prowadziłem działalność gospodarcza. Jesienią tego roku, gdy jechałem wraz z zona i córką samochodem, uległem wypadkowi drogowemu nie z mojej winy. W wyniku tego zdarzenia , nie moglem dalej prowadzić działalności gospodarczej. /rozbity samochód, zona w gipsie, moja dłoń w gipsie uniemożliwiała mi prowadzenie samochodu/ musiałem ją zamknąć.

  Pozostały długi wobec moich kontrahentów, zostaliśmy bez środków do życia. Mieszkamy u córki, nie posiadamy żadnych oszczędności, ani majątku. Jesteśmy z zona na emeryturze. Na życie pozostaje nam 1700zl miesięcznie. Proszę o rade, czy mamy szanse aby wyjść z tej sytuacji? Trwa to już 17 lat. Zona jest na emeryturze 5 lat, a ja jeden rok. Zona ma 65 lat a ja 66. Co mamy zrobic aby ja i zona zacząć godnie żyć? Komornik zabiera nam pienadze z naszej emerytury. Żonie zostaje 700 zł, a mnie 1000 zł.

 9. Julita

  Witam. Mam częściową rentę w wysokości 760 zł netto miesięcznie. Czy komornik mi z takiej kwoty zabierze na długi. Zaznaczam że jest to mój jedyny dochód, mam niepełnosprawność w st. Znacznym i nie dam rady nigdzie pracować. Dziękuję i pozdrawiam.

 10. Lucek

  Witam, są to potrącenia z emerytury brutto czy netto? mam komornika na emeryturze i nie wiem czy pobiera właściwą ilość pieniędzy, wiem że obliczenie wysokości zajęcia stoi po stronie ZUS-u i raczej powinno być, ale życie nauczyło mnie, że to mimo wszystko trzeba sprawdzić…

 11. Ewa

  Posiadam emeryturę w kwocie netto 1244,09 zł spłacam ZUS w systemie ratalnym, mam umowę w kwocie 398,00 zł, a teraz komornik potrąca mi z emerytury 381,00 zł. Na życie zostaje mi 465,09 zł. Czy istnieje zbieżność potrąceń? Nadmieniam że wyrok sądowy jest 2001 roku, który nabrał na mocy prawa klauzulę wykonalności.

 12. Piotr

  Ostatnio dostałem emeryturę w wysokości 1431,56zł i chyba komornik zabrał mi wszystko. Po paru godzinach pieniądze wróciły. Tego samego dnia dostałem pomoc od rodziny na kwotę 600zł na wykupienie okularów leczniczych. Również komornik zabrał.

  Znowu po paru godzinach pieniądze wróciły ale nie w pełnej kwocie. Chciałem powiedzieć, że już mam zajęcie komornicze na emeryturze. O co chodzi? Czy komornik ma prawo zabierać pieniądze od obcych ludzi na leczenie dla mnie?

 13. Maria

  Mam 800 emerytury raz na trzy miesiące, komornik zabrał przeszło 5 tys. Wiem, że po opłaceniu bank odda mi 1575 zł, ale dlaczego przy tak śmiesznej kwocie, jak moja, odebrano mi taką sumę?

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Z tego co piszesz toczą się przeciwko Tobie dwie egzekucje, pierwsza to egzekucja z emerytury, a druga to egzekucja z rachunku bankowego. Jeśli chodzi o zajęcie konta bankowego, to komornika obowiązuje prawo, które mówi, że komornik zobowiązany jest zostawić Ci na koncie bankowym co miesiąc kwotę wolną od zajęcia w wysokości 1657 zł. Wysokość Twoich dochodów nie ma wpływu na wysokość zajęcia z rachunku bankowego.

 14. Maria

  Dziękuję za szybką odpowiedź :) Mam rozumieć, że co miesiąc będę otrzymywać taką sumę? Oczywiście po opłaceniu długu. W banku powiedziano mi, że zwrócą mi 1755, a Pani, że więcej :) Rozpaczliwie szukam pożyczki na spłacenie komornika i… kula w łeb…

 15. Janina

  Witam, dzięki Wam wiem ile komornik może zabrać z emerytury w tym roku, ale co z rokiem następnym co się zmieni? wysokość zajęcia? wysokość emerytury? czy wiadomo już jak zajęcie emerytury będzie wyglądać np. w 2018 roku? W chwili obecnej komornik nie może mi nic zająć bo tak niską emeryturę, nie wiem co będzie w przyszłym roku właśnie… ktoś coś?

 16. Krys

  Czy komornik powinien w zajęciu emerytury uwzględnić, ze mam do spłaty inne kredyty bankowe. Jeżeli zajmie mi emeryturę pozostawiając tylko kwotę wolną, to nie będę miała na spłatę kredytów, nie mówiąc już o życiu.

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Witaj Krys, niestety ale wydatki dłużnika w ogólnie komornika nie interesują.

 17. Janusz

  Witam, moja emerytura wynosi 1522.77 brutto, tj.1275 netto. Mam zajęcie komornicze, ile powinienem dostać emerytury na rękę? W chwili obecnej emerytury na rękę otrzymuje 922,99 zł. Proszę o informację czy komornik postępuje zgodnie z prawem i pobiera mi prawidłową kwotę z emerytury czy nie…

 18. JAN

  ile komornik może zabrać z emerytury na którą właśnie złożyłem wniosek? obecnie zarabiam najniższą krajową, a emerytury mam dostać w przybliżeniu około 2300 na rękę, bo rożne są opinie i ciężko jest określić ile może zabrać komornik i co można zrobić aby rozłożyć dług na raty? rozmawiać z ZUS czy komornikiem?

NAPISZ KOMENTARZ