Ile komornik może zabrać z emerytury w 2018? • JakwyjśćZdługów.pl

Zobacz jak wyjść z długów! jak oszczędzać i jak zarobić pieniądze!

Każdy dług jest zły! ZOBACZ jak wyjść z długów, jak oszczędzać i jak zarobić pieniądze na spłatę zadłużenia! Jak się pozbyć długów komorniczych. Co to jest pętla zadłużenia – jak jej uniknąć i jak wyjść z zadłużenia!

Ile komornik może zabrać z emerytury w 2018?

Witam. Otrzymałam emeryturę 3873zl. Była to splata za 2 miesiące + bieżący miesiąc. Komornik z konta zabrał 2298,42 zł. Czy to prawidłowe? Moja miesięczna emerytura wynosi 1320zl. A wiec ile zabierze komornik?

Jeśli miałaś na koncie bankowym 3873 zł, to komornik z konta bankowego może zająć całość, pozostawiając jedynie kwotę wolną od zajęcia komorniczego.

W 2018 roku jest to 1575 zł. Kwota 1575 zł to 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę, które w 2018 r. wynosi 2100 zł brutto. A więc wszystko się zgadza, komornik zajął Ci konto bankowe zgodnie z przepisami prawa.

Egzekucja komornicza z emerytury, to jedna z najpopularniejszych metod egzekwowania należności jakie wykonuje komornik.

Od 1 lipca 2017 roku, komorników obowiązują nowe limity zajęć komorniczych z emerytury i jest to: 75% minimalnej kwoty netto emerytury.

Jako, że w 2018 roku, minimalna emerytura wynosi 1.000 zł brutto (czyli 853,84 zł netto), to komornik musi zostawić emerytowi co najmniej 640,30 zł, czyli 75% kwoty netto emerytury.

Ile komorni zabierze z Twojej emerytury?

Jeśli w Twoim przypadku emerytura wynosi 1320 zł brutto, czyli 1112,25 netto, to komornik musi Ci zostawić na życie, co najmniej 640,38 zł i zabierze Ci 471,87 zł.

Zostawiam Wam tabelkę, na której możecie sprawdzić dokładnie ile zajmie komornik z emerytury przy różnych kwotach świadczenia:

ile-komornik-zabierze-z-emerytury

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

[0]
możesz dodać do koszyka kolejny formularz lub przejść do finalizacji transakcji
0.00 zł Zapłać

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!
1 Udostępnień

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (13 votes, average: 4,69 out of 5)
Loading...

9 Comments

  1. Janusz

    Rozumiem, że na pytanie odpisał komornik!!? Naprawdę z emerytury może zabrać max 25%! więcej jeśli ściąga alimenty! a na rachunku bankowym wolne od zajęcia są trzy średnie pensje, tj ok 12tys!
    Praktyka jest inna bo komornicy „współpracują” z urzędnikami i ZUS i banków!

    • Janina Gołębiecka

      Janina Gołębiecka

      Nie wiem Janusz skąd czerpiesz informacje, ale jeśli chodzi o zajęcie przez komornika emerytury z tytułu długów alimentacyjnych, to wiedz, że długi alimentacyjne nie są objęte żadną kwotą wolną od zajęcia. Komornik może zatem zająć dłużnikowi alimentacyjnemu całą emeryturę bez względu na to, czy dłużnik będzie miał jakieś środki do życia czy nie…

    • Janina Gołębiecka

      Janina Gołębiecka

      Jeszcze odnośnie współpracy komornika z US, ZUS i bankami, czy nawet pracodawcami. Taki jest obowiązek tych podmiotów, aby współpracować z organem egzekucyjnym, w innym wypadku grozi im kara pieniężna. Zapraszam międzyczasie do przeczytania artykułu: obowiązki pracodawcy względem komornika.

  2. Kamil

    A co z limitami potrąceń wskazanych w art. 140 ustawy o emeryturach i rentach…?-artykuł wprowadza mocno w błąd!

  3. on

    Mam konto, na którym jedynymi środkami pieniężnymi są środki z emerytury innej osoby, czy komornik ma prawo zająć te pieniądze?

  4. Andrzej

    czy komornik może mi zająć konto bankowe jeżeli jedyne wpływy na konto to świadczenia Emerytalne jeżeli może to jaką kwotę dziękuję proszę o podanie mi ustawy i gdzie jej szukać?

    • Janina Gołębiecka

      Janina Gołębiecka

      Komornik może zająć konto bankowe, ale musi zachować kwotę wolną od zajęcia, wysokość tej kwoty reguluje: Art. 54. Prawa bankowego – Ochrona środków pieniężnych na rachunkach bankowych przed zajęciem, który jasno mówi że: Środki pieniężne znajdujące się na rachunkach oszczędnościowych, rachunkach oszczędnościowo-rozliczeniowych oraz na rachunkach terminowych lokat oszczędnościowych jednej osoby, niezależnie od liczby zawartych umów, są wolne od zajęcia na podstawie sądowego lub administracyjnego tytułu wykonawczego, w każdym miesiącu kalendarzowym, w którym obowiązuje zajęcie, do wysokości 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę.

      A więc na 2018 rok, kwota wolna przy egzekucji z konta bankowego wynosi 1575 zł, limit ten odnawia się co miesiąc.

  5. Tomasz

    Witam. W październiku moja matka idzie na emeryturę. Posiada zajęcie komornicze. Z emerytury się nie utrzyma, więc chce dalej dodatkowo pracować na umowę o pracę. Pytanie: jaka będzie kwota wolna od zajęcia przyjmując, że emerytura i wynagrodzenie za pracę będą w najniższych wartościach krajowych? opłaca się pracować?

    Matka twierdzi, że zostanie jej tylko 75% emerytury, a resztę zgarnie komornik… prawda to? pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.

    • Janina Gołębiecka

      Janina Gołębiecka

      Jeśli chodzi o potrącenie komornicze z emerytury i potrącenie z wynagrodzenia, to kwoty wolne od potrącenia znajdują się w innych ustawach i nie widzę podstaw do tego, aby te kwoty ze sobą łączyć lub sumować.

      Przywołując art. 141 ust. 1 pkt 1 lit. c) emerytury i renty są wolne od egzekucji i potrąceń w części odpowiadającej 50% kwoty najniższej emerytury lub renty zależnie od rodzaju pobieranego przez emeryta świadczenia – przy potrącaniu należności, o których mowa w art. 139 ust. 1 pkt 5, wraz z kosztami i opłatami egzekucyjnymi.

      Przywołując natomiast art. 835 K.p.c., w momencie, gdy dłużnik ma dochody z kilku źródeł, to podstawę obliczenia stanowi wtedy suma wszystkich dochodów dłużnika. A więc gdyby chodziło o same dochody, to podlegają one zsumowaniu… co do emerytury, to nie jest ona dochodem lecz osobnym świadczeniem.

      A więc według mnie i przepisów, które przywołałam, komornik powinien zająć tylko część emerytury, a jeśli chodzi o wynagrodzenie i pracę na cały etat, to komornika obowiązuje kwota wolna od zajęcia w wysokości 1530 zł. (minimalna krajowa netto).

NAPISZ KOMENTARZ