Emerytura MAMA 4 PLUS a zajęcie komornicze

Witam, tematem mojego zapytania jest emerytura PLUS a komornik. Moja mama ma 60 lat i wychowała 4 dzieci, w tym roku weszła ustawa, że może mieć emeryturę mama 4+. Ale moja mama ma komornika, bo po śmierci ojca zostały długi. Komornik wszedł mamie na emeryturę.

Moje pytanie jest: jeśli mama przejdzie na emeryturę mama 4 plus, to komornik może zająć jej tę emeryturę?


Emerytura Plus a komornik

Witaj! Rozumiem, że życie z komornikiem na karku nie jest sielanką, dlatego szukasz lepszego rozwiązania. Jednakże ucieczka przed obowiązkiem spłaty długów nie jest dobrym wyjściem, tym bardziej, kiedy dłużnik ma prawo do stałego, comiesięcznego dochodu, którym w przypadku twojej mamy jest już ustalona emerytura. Bo to z niej można starać się, pomału, ale sukcesywnie i systematycznie spłacić długi.

emerytura-plus-a-komornik

Komornik prowadzący postępowanie egzekucyjne bez względu na fakt, z jakiego tytułu mama posiada emeryturę:

  • czy jest to emerytura przez nią wypracowana,
  • czy też mama skorzysta z nowego rozwiązania, które proponuje rząd kobietom – matkom co najmniej czwórki dzieci,
  • czy też będzie to tzw. renta rodzinna po zmarłym mężu –

…dokona zajęcia świadczenia, a obowiązkiem organu rentowego będzie dokonanie potrącenia i przekazanie na rachunek wskazany przez komornika odpowiedniej części.

Egzekucja z emerytury – kwota wolna od zajęcia

Egzekucja komornicza emerytury odbywa się z uwzględnieniem przepisów ustawy z dnia 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Na rok 2019 roku kwota wolna od zajęcia ze świadczenia emerytalnego dłużnika wynosi 75% minimalnej emerytury. Zatem przy zajęciu emerytury kwota wolna od egzekucji, to 825 zł netto.

Jednakże ustawodawca przewidział również procentowe ograniczenie egzekucji, które ma znacznie przy świadczeniach w wyższych kwotach oraz przy egzekucji alimentów.

Przy egzekucji roszczeń związanych z odpłatnością za pobyt w domu pomocy społecznej, w zakładach opiekuńczo-leczniczych i w zakładach pielęgnacyjno-opiekuńczych potrąceniu podlega do 50% emerytury.

Przy egzekucji innych należności (kredyty, pożyczki) potrąceniu podlega do 25% emerytury.

Przy egzekucji długów alimentacyjnych potrąceniu podlega 60% emerytury i nie występuje kwota wolna od zajęcia, o której pisałam powyżej (825 zł na rok 2019).

Jak widzisz, na chwilę obecną komornik, ściągając twojej mamie długi inne niż alimentacyjne i te związane z odpłatnościach w specjalnych zakładach opiekuńczych może zająć jej maksymalnie 25% emerytury, stosując jednocześnie kwotę wolną od zajęcia.

Czyli w każdym miesiącu mama otrzyma co najmniej 825 zł netto.

Emerytura matczyna, a egzekucja komornicza

Pytasz, czy komornik ma prawo zająć nową emeryturę „Mama 4 plus”?  Założeniem nowej ustawy o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym, która ma wejść w życia z dniem 1 marca 2019 roku, jest zapewnienie środków do życia matkom (w wyjątkowych przypadkach również ojcom), które urodziły i wychowały lub wychowały co najmniej 4 dzieci i które zrezygnowały z zatrudnienia, lub go nie podjęły z uwagi na wychowanie dzieci.

Celem przyznania świadczenia ma być przeciwdziałanie ubóstwu, a wysokość emerytury „Mama 4 plus” wynieść ma tyle ile najniższa emerytura, czyli 880 zł na rękę.

Zgodnie z zapisem art. 9 ustawy z dnia 31 stycznia 2019 roku o rodzicielskim świadczeniu uzupełniających (o emeryturach matczynych) ze świadczenia, po odliczeniu składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczki i innych należności z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych, dokonuje się potrąceń i egzekucji na zasadach określonych w przepisach emerytalnych, czyli na podstawie powyżej cytowanych przepisów ustawy z dnia 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Przyjmując zatem, że twoja mama zostanie objęta emeryturą matczyną, której wysokość na rękę ma wynieść około 880 zł, to komornik w ramach prowadzącego postępowania zajmie jej około 50 zł miesięcznie – porównaj kwota wolna od zajęcia z emerytury w 2019 roku.

Czy wysokość potrącenia komorniczego z emerytury zmieniłaby się dla twojej mamy, gdyby skorzystała z najnowszych rozwiązań proponowanych przez rząd i przeszła na tzw. emeryturę „Mama 4 plus”?

Pomijając okoliczność, czy twoja mama spełnia kryteria do skorzystania z emerytury dla matek co najmniej czwórki dzieci, kiedy pobiera już emeryturę, to warto zastanowić się, czy przejście na emeryturę matczyną zmieniłoby coś w zakresie egzekucji – w wysokości zajęcia.

Nie mogę tego rozważyć, bowiem nie znam wysokości emerytury, którą obecnie twoja mama pobiera.

Jednak zważ – jeśli obecna mamy emerytura jest w wyższej kwocie i komornik pobiera kwotę wyższą, niż mógłby pobrać z emerytury matczynej, to działa to jedynie na waszą korzyść w tym sensie, że małymi krokami mama zbliża się do spłaty długów po zmarłym mężu.

Wiem, że spłata długów może trwać latami, ale w końcu sprawę długów będziecie mieć z głowy. Mama spłaci dług po ojcu i ani ty, ani twoje rodzeństwo nie będziecie się martwić, że kiedyś dług może przejść na was.

Podsumowując

Nowe emerytury matczyne, uregulowane ustawą z dnia 31 stycznia 2019 roku o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym podlegają egzekucji komorniczej w zakresie przewidzianym przez przepisy ustawy o rentach i emeryturach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Więc tak – komornik może zająć matczyną emeryturę wprowadzoną nowymi przepisami, jednakże w toku egzekucji komorniczej z emerytury „Mama 4 plus” zastosowanie znajdzie kwota wolna od zajęcia – 825 zł netto przy egzekucji długów inne niż alimentacyjne oraz maksymalne potrącenie świadczenia do 60% jego wysokości przy długach alimentacyjnych.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: ,

O autorze

1 komentarz w “Emerytura MAMA 4 PLUS a zajęcie komornicze”
  1. Mam pytanie, jeśli kobieta nigdzie nie pracowała, ma 80 lat i rentę po mężu a wychowała 4-kę dzieci, czy otrzyma rentę matczyną 4+? co z poprzednią emeryturą po mężu? nadal będzie dostawać?

Comments are closed.