Ile komornik może zająć MI z emerytury? może zlicytować mieszkanie?

Ile komornik może zająć mi z emerytury i czy może zlicytować mi mieszkanie? Po podziale majątku Sąd nakazał mi spłacić byłego męża, prawie 55 tys. zł, utrzymuję się z emerytury 835,40 zł na rękę, a czynsz za mieszkanie wynosi ponad 800 zł, co może komornik ode mnie ściągnąć?

Jak mam dalej żyć… Jestem pod opieką poradni onkologicznej, mam 67 lat?


Ile komornik może zająć mi z emerytury?

W takim razie, mając jedynie świadczenie emerytalne za „dochód”, nie jesteś w stanie spłacić swojego byłego męża, tym bardziej że sam czynsz za to mieszkanie, wynosi 800 zł.

Ile komornik może zająć z emerytury? Egzekucja komornicza z emerytury to jedna z najbardziej ulubionych metod egzekwowania należności przez komornika. 1 lipca 2017 r. w życie weszło nowe prawo, które reguluje nowe limity zajęcia z emerytury i jest to 75% kwoty minimalnej emerytury.

W 2018 roku minimalna emerytura wynosi 1.030 zł brutto. A więc kwota wolna od zajęcia wynosi 772 zł. Jeśli Twoja emerytura wynosi 835 zł, to komornik będzie mógł Ci z tego zająć jedynie 63 zł.

Myślę, że w takiej sytuacji komornik powinien umorzyć postępowanie egzekucyjne, ponieważ te ściągane 63 zł nawet pewnie nie pokryje kosztów komorniczych, nie wspominając o spłacie długu wobec byłego męża (wierzyciela). W takich przypadkach komornik powinien umorzyć postępowanie egzekucyjne.

Jak spłacić męża z emerytury w kwocie 835 zł? nie da się. Komornik powinien umorzyć egzekucję komorniczą. I tutaj pojawia się jedno poważne potencjalne zagrożenie.

Mianowicie, jeśli wierzyciel (Twój były mąż) we wniosku do komornika o wytoczenie wobec Ciebie egzekucji komorniczej, zaznaczy również egzekucję z nieruchomości, to komornik w czasie czynności terenowych, będzie mógł zająć nieruchomość i przeznaczyć ją na licytację komorniczą, aby spełnić roszczenia wierzyciela (byłego męża).

Nie wiem, jak dalej potoczy się ta sprawa, wszystko zależy od Twojego męża, który może zlecić egzekucję na nieruchomości, ale nie musi. Jeśli wierzyciel tego nie zrobi, to nie otrzyma zasądzonej przez sąd kwoty spłaty nieruchomości.

A tak wygląda przykładowy wniosek do komornika o wytoczenie wobec dłużnika egzekucji komorniczej:

wniosek-o-wszczecie-egzekucji
Artykuły, które powinnaś również przeczytać:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: ,

O autorze