Witam! chodzi o potrącenie komornicze z emerytury. W lipcu złożyłem wniosek o emeryturę, decyzja emerytalna jeszcze nie została przez ZUS ustalona, zgodnie z informacją, którą uzyskałem w ZUS-ie, emeryturę będę miał dołączoną, licząc od lipca; co pewien czas otrzymuję pisma od komornika, a ponieważ nie mam majątku, ani nie otrzymuję wynagrodzenia, dostaję decyzje o umorzeniu egzekucji.

Co gdy jednak zbiegnie się pismo komornika w ZUS-ie z decyzją o przyznaniu emerytury, to pytanie – czy i ile będzie mógł potrącić komornik z emerytury?

Trochę dorabiam dorywczo i korzystam z pomocy znajomych, których chcę spłacić z tej skumulowanej wypłaty emerytury, boję się jednak, że może z niej niewiele zostać. Będę niezmiernie wdzięczny za pomoc i radę. Pozdrawiam!


Emerytura a komornik

Witaj, jeśli chodzi o potrącenie komornicze z emerytury, to z pewnością będzie miało ono miejsce prędzej czy później. Na wniosek wierzyciela komornik co jakiś czas odpytuje ZUS lub też inne rejestry, czy dłużnikowi nie należą się czasem jakieś świadczenia.

Ciężko określić, kiedy komornik złoży kolejne zapytanie do ZUS-u, bo tu kluczową rolę jak już pisałam gra wierzyciel. Jeśli emerytura zostanie Ci przyznana, a komornik po tej decyzji złoży zapytanie w ZUS-ie, to ZUS będzie miał obowiązek odprowadzać część Twojej emerytury na konto komornika.

Potrącenia komornicze z emerytury – nowa ustawa

Z dniem 1 lipca 2018 roku w życie weszła nowa ustawa emerytalna dotycząca egzekucji komorniczej z emerytury. Nowa ustawa dotyczy wysokości potrącenia emerytury i sposobu jej egzekwowania.

Ile komornik potrąci z emerytury?

Przed wejściem w życie nowelizacji ustawy emerytalnej, kwota wolna od zajęcia z emerytury wynosiła 75% najniższej emerytury, a więc było to 772,35 zł, natomiast po 1-wszym lipca kwota wolna wynosi 825 zł.

Czyli od 1 lipca 2018 roku komornik przy egzekucji z emerytury musi pozostawić dłużnikowi co miesiąc 825 zł na życie. Oczywiście mówimy o długach niealimentacyjnych.

Jeśli Twoje długi jednak mają charakter alimentacyjny, to kwota wolna przy zajęciu emerytury wynosi tylko 50% jej wysokości.

Potrącenia komornicze z emerytury brutto czy netto?

Każdy komornik uważa, że egzekucja z emerytury powinna być prowadzona od kwoty brutto emerytury (na niekorzyść dłużnika). Natomiast ZUS z poparciem Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej uważa, że egzekucja z emerytury powinna być obliczana od kwoty netto emerytury (na korzyć dłużnika).

Dlatego właśnie w życie weszła nowa ustawa emerytalna. Obowiązujące przed 1-wszym lipca przepisy były tak skonstruowane, że nie wiadomo było, czy egzekucję obliczać od wysokości emerytury netto czy brutto.

Jak można łatwo się domyślić, potrącenie emerytury według interpretacji komorników (potrącenie od kwoty brutto),  było na niekorzyść dłużników… bo zamiast kwoty wolnej w wysokości 825 zł, kwota wolna wynosiła tylko 772, 35 zł. Ale na szczęście nowa ustawa emerytalna jasno i wyraźnie określa sposób naliczania kwoty wolnej od zajęcia.

Podsumowanie

Już abstrahując od tych prawnych przepychanek między komornikami a ZUS-em, od 1 lipca 2018 roku nowa kwota wolna przy potrąceniu komorniczym emerytury wynosi 825 zł i jest to 75% wysokości najniższej emerytury, która na chwilę obecną wynosi 1029,80 zł.

Mam nadzieję, że zajęcie komornicze emerytury w Twoim przypadku nadejdzie najpóźniej jak to możliwe. No ale niestety prędzej czy później jednak i tak nadejdzie…

Wybrane specjalnie dla Ciebie: