Jak uniemożliwić alkoholikowi wzięcie kredytu czy pożyczki? [PORADNIK]

Witam, moja mama jest alkoholikiem i zaciąga pożyczki w parabankach. W poprzednich latach wpadła w spirale długu, przez co ja i moja siostra wzięłyśmy kredyt, żeby spłacić jej zadłużenie (to było rok temu). Właśnie się dowiedzieliśmy, że znowu zaciągnęła kredyty w jakichś 15 parabankach na kwotę ponad 30 tys. Co robić? Mama jest chora na chorobę alkoholową.

Czy ubezwłasnowolnienie alkoholika coś pomoże? Czy można się odwołać od pożyczek do sądu ze względu na chorobę? Czy długi w parabankach przejdą na mnie i rodzeństwo? Czy można zablokować komuś możliwość brania pożyczek i kredytów? Proszę o pomoc.


Czy można pomóc alkoholikowi?

Niestety alkoholizm nie jest chorobą psychiczną, więc raczej nie da się tutaj zabiegać o umorzenie pożyczek w parabankach, podając jako uzasadnienie alkoholizm.

Problem, o którym piszesz, jest dość częstym problemem rodzin, w których znajduje się osoba uzależniona od alkoholu, przyznam, że to dla Was prawdziwe utrapienie. Rozwiązaniem tak jak piszesz, może okazać się ubezwłasnowolnienie pijącej matki.

Jeśli dochodzi do sytuacji, kiedy alkoholik zaciąga pożyczki bez pomyślunku i żyje ponad stan, wpędzając tym samym swoją rodzinę w finansowe kłopoty, to nie jesteście zupełnie bezradni! możecie w takiej sytuacji wystąpić do sądu z wnioskiem o ubezwłasnowolnienie mamy alkoholiczki.

Jak uniemożliwić alkoholikowi wzięcie kredytu czy pożyczki?

Jeśli chodzi o złożenie wniosku o ubezwłasnowolnienie, to tym zajmują się sądy okręgowe, właściwe ze względu na miejsce zamieszkania. Wniosek taki do sądu może wnieść:

  • małżonek,
  • rodzic,
  • dziecko,
  • wnuk,
  • a także dziadkowie,
  • rodzeństwo.

Wniosek o ubezwłasnowolnienie należy starannie wypełnić (wzór wniosku o ubezwłasnowolnienie <— znajduje się tutaj, pod koniec strony). Ważne jest, aby w uzasadnieniu dobrze opisać sytuacje, w których Wasza mama zaciąga pożyczki bez opamiętania, sprowadzając na Waszą rodzinę poważne problemy finansowe, które mogą dotknąć osobiście każdego z Was.

Możecie starać się o ubezwłasnowolnienie całkowite, ponieważ sąd dopuszcza taką możliwość, jeśli osoba ta ukończyła co najmniej 13 lat i przez chorobę psychiczną lub alkoholizm, nie może w pełni kierować swoim postępowaniem.

Możecie też rozważyć ubezwłasnowolnienie częściowe, osoba ubezwłasnowolniona częściowo nie może zaciągać kredytów bankowych czy pożyczek w innych instytucjach pożyczkowych. Osoba ubezwłasnowolniona częściowo nie może też sprzedać swojego mieszkania, chyba że przedstawiciel ustawowy (np. rodzic czy małżonek) się na to zgodzi.

Jednak radziłabym Wam wnioskować do sądu o ubezwłasnowolnienie całkowite, to na wypadek niespodziewanych innych problemów, jakie Wasza mama może w przyszłości Wam zgotować.

Czy długi w parabankach przejdą na mnie i rodzeństwo?

Ani Ty, ani Twoje rodzeństwo nie będzie odpowiadać za długi Waszej mamy, ponieważ jest ona dorosłą osobą i nie ma żadnych podstaw i przesłanek, aby ktokolwiek mógł domagać się spłaty długów od Was, długów, które zaciągnęła Wasza mama (chyba że dojdzie do śmierci rodzica i długi rodzica zostaną przeniesione na dzieci w przypadku dziedziczenia i przyjęcia spadku).

Pełnoletnia osoba za swoje długi odpowiada samodzielnie i wyłącznie swoim osobistym majątkiem, ponieważ posiada ona pełną zdolność do czynności prawnych (do momentu ubezwłasnowolnienia). Nie ma tu znaczenia, czy mieszkacie z mamą, czy osobno.

… podsumowując:

Jeśli członek Twojej rodziny zadłuża się ponad miarę i bez opamiętania (15 chwilówek?! na 30.000 zł?!) to zachodzi solidna podstawa do ubezwłasnowolnienia całkowitego. Niestety ubezwłasnowolnienie dłużnika nie anuluje długów, których narobił, ale za to zapobiegniecie ewentualnym problemom w przyszłości. Pozdrawiam gorąco!

Artykuły, które także musisz przeczytać:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , ,

O autorze