Wzór pisma do wierzyciela o stan zadłużenia

Forum prawneKategoria: DługiWzór pisma do wierzyciela o stan zadłużenia
UżytkownikUżytkownik zapytał 12 miesięcy temu

Dzień dobry, potrzebuję wzór pisma do wierzyciela o stan zadłużenia. Nie wiem ile mam długu w firmie pożyczkowej, część na pewno spłaciłem, później minęły dwa lata i dług przestałem spłacać. W tym momencie znów chcę wrócić do spłaty długu, ale nie wiem, ile jestem winien wierzycielowi.

Czy może Pani sporządzić dla mnie wzór pisma do wierzyciela o stan zadłużenia? tak, abym na piśmie otrzymał od wierzyciela dokładną kwotę do spłaty? Będę wdzięczny za pomoc.

Imię:
Aleksander

4 odpowiedzi
Grzegorz SzwacińskiGrzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 12 miesięcy temu

Witaj Aleksander,

Wznowienie spłaty długu u wierzyciela to bardzo dobry pomysł, ponieważ niespłacone i zapomniane długi potrafią po latach wracać jak bumerang, z tym że za każdym razem kwota długu będzie coraz wyższa, bo wiedz, że wierzyciel ma prawo naliczać karne odsetki i monity.

Poza tymi dodatkowymi kosztami możesz zostać też obciążony kosztami windykacyjnymi, kosztami sądowymi i kosztami komorniczymi.

Bardzo często jest tak, że niespłacona pożyczka rośnie do ogromnej kwoty, uniemożliwiając przy tym szybką jej spłatę. Dlatego wysłanie pisma do wierzyciela o stan zadłużenia i spłata zadłużenia, to bardzo dobry pomysł.

Wzór pisma, o który pytasz, załączam poniżej, wystarczy go pobrać, wydrukować i wypełnić, a następnie przesłać na adres wierzyciela lub pismo dostarczyć osobiście.

Wniosek do wierzyciela o stan zadłużenia

Wniosek-do-wierzyciela-o-stan-zadłuzenia
Wniosek do wierzyciela o stan zadłużenia

Mam nadzieję, że otrzymasz informacje od wierzyciela o dokładnym stanie zadłużenia z rozbiciem na składowe długu i powrócisz do systematycznej spłaty zadłużenia. Długi należy spłacać.

AvatarP..krac odpowiedział 9 miesięcy temu

Pobrałem wzór wniosku, mam kilku wierzycieli i zamierzam zapytać każdego z nich o stan zadłużenia na dzień dzisiejszy. Biorę się za spłatę swoich długów, bo nie mogę żyć ze świadomością, że komuś jestem winien pieniądze. Chcę także uniknąć postępowania egzekucyjnego, bo z tego co czytał, egzekucja komornicza (czynności komornika) generuje dodatkowe koszty naliczane przez komornika, a tak postaram się dojść z wierzycielami do ugody i spłacę długi z pominięciem komornika.
Chciałbym jeszcze zapytać, czy ten wniosek musi być przesłany do wierzyciela w formie pisemnej? czy można wysłać takie zapytanie e-mailem?
Tak jak pisałem, chcę napisać wniosek do każdego wierzyciela, a jest ich kilku, są to 4 różne firmy pożyczkowe (chwilówki) i jeden kredyt w PKO BP.

Avatarerpa odpowiedział 9 miesięcy temu

W moim przypadku nie udało się uniknąć postępowania egzekucyjnego i dług musiałem spłacać przez komornika, doszło więc sporo opłat komorniczych. Najlepiej skontaktować się z wierzycielami zanim jeszcze oddadzą sprawę do komornika.

AvatarOlek P. odpowiedział 9 miesięcy temu

W przypadku toczącego się już postępowania egzekucyjnego można pójść z wierzycielem na ugodę i zażądać wycofania komornika. Wtedy trzeba złożyć u wierzyciela takie pismo – ugodę, żeby zawierała regułkę, że podpisanie ugody jednoznacznie wiąże się z powstaniem obowiązku ze strony wierzyciela z wstrzymaniem egzekucji. Tak zgodnie z umową ugody wierzyciel musi postępować. Postępowanie egzekucyjne to zawsze są dodatkowe koszty i dodatkowy stres, najlepiej długi spłaca się bezpośrednio do wierzyciela…
W kwestii natomiast samego pisma do wierzyciela o stanie zadłużenia, udzielenie informacji przez wierzyciela powinno nastąpić w ciągu 7 dni, tak należy w piśmie zaznaczyć, inaczej można czekać i czekać na odpowiedź wierzyciela :)

Twoja odpowiedź