Zajęcie konta bankowego przez komornika, a wpływy wynagrodzenia za granicy

Forum prawneKategoria: KomornikZajęcie konta bankowego przez komornika, a wpływy wynagrodzenia za granicy
AvatarDamrec zapytał 5 miesięcy temu

Witam,

Na konto zajęte przez komornika wpływa mi wynagrodzenie za pracę za granicą (kontrakt na czas nieokreślony w Danii), jest to średnio koło 10 tys. złotych.

Czy komornik ma prawo zabrać wszystko z powyżej kwoty wolnej od zajęć (1950 PLN)? Czy powinien zająć ‚tylko’ 50%, gdyż jest to dług niealimentacyjny?

1 odpowiedzi
Grzegorz SzwacińskiGrzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 5 miesięcy temu

Witam serdecznie,

przy egzekucji z rachunku bankowego obowiązuje kwota wolna od zajęcia i jest to 1 950 zł.

Natomiast egzekwując dług z wynagrodzenia za pracę, komornik (pod warunkiem, że jest to umowa o pracę) musi pozostawić kwotę wolną od zajęcia (1877 zł netto obecnie), jednocześnie nie może zająć więcej niż 50% płacy przy długach niealimentacyjnych.

Jeśli mamy do czynienia z innego typu umową to sprawa nie wygląda już tak korzystnie. Przy umowach zlecenia dłużnik musi wykazać, że jest to jedyna i stała płaca z powtarzającego się świadczenia, by uzyskać tożsamą ochronę.

Niemniej, jednak jeśli mamy do czynienia z umową o pracę, komornik powinien pozostawić w Twojej dyspozycji 50% płacy, która wpływa na konto. Jeśli jednak nie zadziałasz i nie poinformujesz komornika, to bank przekaże mu wszystko ponad kwotę wolną od zajęcia.

Doradzam więc kontakt z komornikiem (nawet telefoniczny) i przedłożenie mu okoliczności sprawy. Radzę dogadać się z komornikiem, by ten zwolnił konto, a Ty będziesz dokonywać dobrowolnych wpłat po 5000 zł miesięcznie. Możesz też wysłać na adres kancelarii komorniczej pisemny wniosek o zwolnienie konta bankowego spod zajęcia, którego wzór załączam poniżej:

Wniosek do komornika o zwolnienie spod zajęcia konta bankowego

Wniosek o zwolnienie spod zajęcia rachunku bankowego
Wniosek do komornika o zwolnienie spod zajęcia konta bankowego

Jeśli nie znajdziesz porozumienia z komornikiem, nie pozostanie Ci nic innego, jako złożenie skargi na czynność komornika. Ta jednak będzie Ci przysługiwać dopiero po tym, jak komornik zajmie więcej środków, niż powinien zgodnie z prawe.

Skarga na czynności komornika – wzór

Skarga-na-czynnosci-komornika-wzor-pdf-doc
Skarga na czynności komornika – wzór

Dodam jeszcze, że w przypadku problemów z komornikiem, możesz założyć konto w zagranicznym banku – tego komornik nie będzie mógł już zająć, a Ty zyskasz możliwość spłaty długu w mniejszych kwotach np. znajdując  porozumienie z samym wierzycielem – wierzyciel cofa wniosek egzekucyjny, a Ty zobowiązujesz się do uiszczania stałych miesięcznych wpłat. Moim zdaniem jest to najkorzystniejsza opcja.

Twoja odpowiedź