Zbieg egzekucji komorniczych, mam dwóch komorników?!

Forum prawneKategoria: KomornikZbieg egzekucji komorniczych, mam dwóch komorników?!
Użytkownik zapytał 3 lata temu

Witam. Chodzi o zbieg egzekucji komorniczych. Pytanie jest takie: spłacam jednego komornika z wypłaty, czy drugi komornik też może zająć wynagrodzenie? pomimo że spłacam pierwszego komornika? czy nie jest to przypadkiem zbieg egzekucji z wynagrodzenia za pracę?

I drugie pytanie, czy pierwszy komornik nie ma pierwszeństwa na spłatę długu i czy drugi ma prawo zająć wynagrodzenie? jak to się rozegra między komornikami? Dziękuje i czekam na odpowiedź.

14 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 3 lata temu

Witaj,

niestety, kiedy dłużnik ma kilka nieuregulowanych zobowiązań może dojść do sytuacji, że jego dochód zostanie zajęty przez dwóch lub więcej komorników.

W tym przypadku pracodawca dłużnika zobowiązany jest poinformować obu komorników o zbiegu egzekucji do wynagrodzenia za pracę. Do czasu rozstrzygnięcia, który komornik będzie prowadził dalszą, wspólną już egzekucję pracodawca może “przetrzymać” potrąconą część wynagrodzenia za pracę i przekazać ją właściwemu komornikowi dopiero po rozstrzygnięciu zbiegu.

Zatem w niedługim czasie, jedna z egzekucji zostanie przekazana komornikowi właściwemu do prowadzenia egzekucji łącznej na podstawie przepisów kpc. o zbiegu egzekucji.

Właściwy komornik w toku postępowania dzielić będzie uzyskane z zajętego wynagrodzenia kwoty pomiędzy wierzycieli zgodnie z przygotowanym planem podziału.

O powyższym traktuje art. 1029 kodeksu postępowania cywilne w brzmieniu:

”Na podstawie oświadczenia pracodawcy o wynagrodzeniu dłużnika oraz spisu wierzytelności i praw osób uczestniczących w podziale komornik sporządza plan podziału, ustalając, w jakim procencie przypada na każdego wierzyciela udział w sumach potrąconych każdorazowo przez pracodawcę z wynagrodzenia dłużnika i wpłaconych komornikowi”.

Zatem, jak widzisz, żaden z komorników nie ma pierwszeństwa zaspokojenia swojego zleceniodawcy, lecz wierzyciele będą zaspokajani proporcjonalnie do wartości długu z kwot, które Twój pracodawca przekaże właściwemu komornikowi.

Zbieg egzekucji komorniczych – wzór pisma

zbieg-egzekucji-komorniczych-wzor-pisma

Zbieg egzekucji komorniczych – wzór pisma

Krzysztof odpowiedział 3 lata temu

Witam, sprawa ma się następującą, mam już zajęcie komornicze z dwóch pożyczek w jednym banku, czyli Alior Bank teraz dostałem pismo od drugiego komornika o zajęciu wynagrodzenia, ale już ze SKOK-u. Drugi komornik zablokował mi konto, lecz wysłałem mu e-mail, że już mam komornika i podałem sumy, jakie mi bieżący komornik zostawia.
Czy muszę temu nowemu komornikowi wysłać ponownie stan majątkowy? gdzie w zasadzie nic nie posiadam? Przebywam u partnerki i mam jedynie pracę.
Stan majątkowy wskazałem pierwszemu komornikowi i też zostałem sprawdzony po bankach i urzędach skarbowych. W sumie mam trzy pożyczki, na których jest komornik. Jak teraz postąpi ten drugi komornik? jak napisałem mu o pierwszym komorniku? Czy muszę coś do tego drugiego jeszcze wysyłać? Jak w zasadzie to wszystko ma się toczyć? Mam nadzieję, że Pani mnie zrozumiała, przez to chaotyczne pismo z góry dziękuję i przepraszam za zajęcie czasu.

Justyna odpowiedział 3 lata temu

Witam serdecznie, piszę do Państwa w takiej oto sprawie: mam na rachunku bankowym 2 komorników i chciałbym się zapytać, ile mi zabiorą z wynagrodzenia, a ile mi zostanie na rękę, skoro zarabiam 1793 zł już na czysto do ręki, boję się, że zabierze mi komornik wszystko w grudniu z wynagrodzenia o prące? Bardzo proszę o pomoc i odpowiedź w tej sprawie. Pozdrawiam Justyna.

Monika odpowiedział 3 lata temu

Dobry wieczór. Co mogę zrobić, mając dwóch komorników o zaległości alimentacyjne? żeby dług połączyć do jednego komornika? Proszę o pilną poradę. Mam zaległości na dorosłego syna. Do drugiego komornika płacę alimenty i zaległości na nieletnie dzieci. Ten pierwszy komornik zajmuje mi wypłatę i nie mam za co płacić alimentów na nieletnie dzieci. Jak mogę połączyć te długi w jeden dług? Proszę o pilną poradę. Nie wiem co robić. Jak poradzić sobie w tej sytuacji. Sprawa jest pilna.

Juliusz G. odpowiedział 3 lata temu

Witam, pracuję jako kierowca. Mam jedno zajęcie komornicze teraz dostałem drugie, zapewne będzie jeszcze jedno. Nie mam mieszkania, domu, co mógłby zająć komornik. Popadłem wcześniej w pętle kredytowa. Jak to dalej będzie. Zatrudniony jestem na najniższą krajową. Jakie będą dalsze konsekwencje i jak to w ogóle załatwić?

Joanna odpowiedział 3 lata temu

Witam. Mam pytanie. Czy komornik może zająć konto, jeżeli wpływa tylko minimum socjalne? Czy komornik może zająć konto bankowe, jeżeli na to konto, wpływa tylko minimum socjalne, ponieważ już inny komornik zajął wynagrodzenie? Dodam, iż zajęcie wynagrodzenia jest już od dłuższego czasu. Czy jest coś takiego jak zbieg egzekucji? Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź. Joanna

Damian odpowiedział 3 lata temu

Dwóch komorników jedna sprawa. Mam takie pytanie, czy jest to możliwe, żeby dwóch komorników miało jedną sprawę? Dodam, że dostałem pismo od komornika na początku grudnia, a od drugiego komornika dostałem pismo o zajęciu dokładnie 5 dni później, czy jest takie coś dozwolone? Co w takiej sytuacji robić? Muszę się od tego w jakiś sposób odwołać? Poproszę o odpowiedź.

tomasz odpowiedział 3 lata temu

Witam, mam pytanie: mam zajęcie komornicze, które mam 890 zł, które po ściągnięciu zostaje mi niecałe 1800 zł, do tego doszedł kolejny komornik tyle, że już niealimentacyjny, który mi zabiera 200 zł, czy to jest zgodne z prawem? by mieć dwóch komorników? bo po tym wszystkim zostaje mi 1630 zł i mam pytanie co mam zrobić, żeby drugi komornik obniżył kwotę zajęcia?

Paulina_E odpowiedział 3 lata temu

Witam, mam zz\bieg egzekucji komorniczych, mam już komornika, któremu przekazywana jest w połowie moja wypłata przez pracodawcę, niestety 8 stycznia w EPU pojawił się wniosek wierzyciela o egzekucję komorniczą u innego komornika. Moje pytanie brzmi: czy będę mogła wybrać nadal połowę swojego wynagrodzenia w kasie banku, czy będzie teraz to utrudnione? Nowa Pani komornik zapewnia mnie, żeby się nie martwić. Pozdrawiam i dziękuję

Madzia odpowiedział 2 lata temu

dzień dobry, już drugi komornik zajął mi dwa wynagrodzenia i rachunek bankowy – czy ma do tego prawo? Oprócz tego są jeszcze inne zobowiązania finansowe i nie do końca wiem, jak sobie z nimi poradzić. Czy jest na to jakiś sposób? Jestem sama, opłacam kredyt hipoteczny, więc dla mnie jest to dramat. Proszę o poradę prawną.

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 2 lata temu

Witam serdecznie,

niestety co do zasady dłużnik może mieć tylu komorników, ile ma zobowiązań orzeczonych sądownie. Dlatego nie ma nic dziwnego w sytuacji, którą opisujesz. Nazywając zaistniałą sytuację językiem prawniczym, można napisać, że doszło do zbiegu egzekucji z rachunku bankowego i wynagrodzenia za pracę.

W tym momencie drugi komornik powinien zostać poinformowany o zbiegu egzekucji przez pracodawcę i bank i na tej podstawie przekazać swoją sprawę do łącznego prowadzenia pierwszemu komornikowi. W ten sposób wyegzekwowane kwoty będą odpowiednio dzielone przez komornika na oba postępowania egzekucyjne. Przy czym należy zaznaczyć, że nadal obowiązywać będzie ta sama kwota wolna od zajęcia.

Przy egzekucji z wynagrodzenia za kwota wolna od zajęcia przy długach innych niż alimentacyjne wynosi równowartość minimalnego wynagrodzenia za pracę ustalonego na dany rok kalendarzowy i nie może przekroczyć 50% płacy (drugi limit ma zastosowanie przy wyższych wynagrodzeniach sięgających 4 000 zł netto).

Jeśli chodzi o pozostałe zobowiązania, to należy podjąć wszelkie starania, by nie dopuścić do wszczęcia kolejnych postępowań egzekucyjnych. Musisz zdać sobie sprawę z tego, że egzekucja długu przez komornika wiąże się z dodatkowymi, znacznymi kosztami po stronie dłużnika.

Dodatkowo, kiedy ściągnięte przez komornika kwoty dzielone są na kilka spraw egzekucyjnych, długi mogą praktycznie nie maleć, a dłużnik musi żyć przez wiele lat z komornikiem na karku.

Jeżeli więc istnieje szansa znalezienia porozumienia z wierzycielem, należy podjąć z nim kontakt i dążyć do ugody. Również na etapie rozpoznawania sprawy przez sąd można wnosić, by ten rozłożył płatność zobowiązania na raty.

Nie trać więc sił, lecz spróbuj powalczyć o swoje sprawy. Pamiętaj również, że rozwiązaniem nie będzie zaciąganie kolejnych drogich pożyczek. Jeśli chcesz skorzystać z pożyczki spróbuj taka uzyskać od kogoś bliskiego – członka rodziny lub przyjaciela.

E odpowiedział 2 lata temu

Dzien dobry,
Jeden komornik zajął mi konto i wynagrodzenie za prac i prowadzi egzekujcje. Drugi komornik musial zawiesic egzekucje poniewaz Bank zgodzil sie na ugode i odstapienie od egzekucji komorniczej. Jednak pozostaly koszty komornicze tego drugiego komornika. Czy przy zbiegu egzekucji Pierwszy komornik rozdziela wynagrodzenie i proporcjonalnie przekazuje kwote na poczet kosztow komorniczych Drugiego Komornika ?
dziękuje za odpowiedz 

Mija odpowiedział 11 miesięcy temu

Witam. Chodzi o pismo o zbieg egzekucji. Mam taki problem, że drugi komornik nie chce zrobić zbiegu prowadzonych spraw do pierwszego komornika, mimo że go informowałem, że posiadam tego pierwszego komornika i do tego jest to zajęcie alimentacyjne. Czy jest Pani w stanie napisać jakieś formalne pismo które mógłbym wysłać, żeby go do tego zobligować?

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 10 miesięcy temu

Witam serdecznie,

wydaje mi się, że jeśli komornik który jako drugi wszczął egzekucję nie chce przekazać sprawy, to do zbiegu mogło nie dojść lub zbieg został „rozwiązany” decyzją drugiego komornika.

Należy mieć bowiem na uwadze fakt, że egzekucja może być prowadzona z różnych składników majątku dłużnika, m.in. wynagrodzenia za pracę, wierzytelności, rachunku bankowego, ruchomości, a także nieruchomości. Jeżeli jeden komornik zajmuje pensję dłużnika, a drugi rachunek bankowy to zbiegu nie ma.

Dodatkowo należy pamiętać o regulacji art. 773 (1) ustawy kodeks postępowania cywilnego, zgodnie z którym:

§  1. W wypadku zbiegu egzekucji do tych samych rzeczy, wierzytelności lub praw, dalszą egzekucję prowadzi komornik właściwy według przepisów niniejszego kodeksu.

§  2. Jeżeli żaden z komorników nie jest właściwy według przepisów niniejszego kodeksu lub właściwych jest kilku komorników, komornik, który później wszczął egzekucję, niezwłocznie przekazuje sprawę komornikowi, który pierwszy wszczął egzekucję, o czym zawiadamia wierzyciela.

§  3. Przekazując sprawę, komornik obowiązany jest rozliczyć koszty egzekucji.

Jak widzisz, obowiązek przekazania sprawy przy zbiegu egzekucji jest narzucony komornikowi przez ustawodawcę.

Dlatego radzę Ci jeszcze raz sprawdzić, czy faktycznie doszło do zbiegu lub, czy zbieg został utrzymany, po tym jak drugi komornik otrzymał informację o zbiegu. Jeśli okoliczność ta zostanie potwierdzona, zasadne będzie złożenie skargi na czynność komornika z zarzutem uchybienia przepisom art. 773 (1) kpc., czyli zaniechaniem przekazania sprawy pierwszemu komornikowi po wystąpieniu zbiegu.

Twoja odpowiedź

13 + 11 =