Zbieg egzekucji komorniczych, mam dwóch komorników?!

Forum prawneKategoria: KomornikZbieg egzekucji komorniczych, mam dwóch komorników?!
UżytkownikUżytkownik zapytał 1 rok temu

Witam. Chodzi o zbieg egzekucji komorniczych. Pytanie jest takie: spłacam jednego komornika z wypłaty, czy drugi komornik też może zająć wynagrodzenie? pomimo że spłacam pierwszego komornika? czy nie jest to przypadkiem zbieg egzekucji z wynagrodzenia za pracę?

I drugie pytanie, czy pierwszy komornik nie ma pierwszeństwa na spłatę długu i czy drugi ma prawo zająć wynagrodzenie? jak to się rozegra między komornikami? Dziękuje i czekam na odpowiedź.

Imię:
oliwka

10 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 1 rok temu

Witaj,

niestety, kiedy dłużnik ma kilka nieuregulowanych zobowiązań może dojść do sytuacji, że jego dochód zostanie zajęty przez dwóch lub więcej komorników.

W tym przypadku pracodawca dłużnika zobowiązany jest poinformować obu komorników o zbiegu egzekucji do wynagrodzenia za pracę. Do czasu rozstrzygnięcia, który komornik będzie prowadził dalszą, wspólną już egzekucję pracodawca może “przetrzymać” potrąconą część wynagrodzenia za pracę i przekazać ją właściwemu komornikowi dopiero po rozstrzygnięciu zbiegu.

Zatem w niedługim czasie, jedna z egzekucji zostanie przekazana komornikowi właściwemu do prowadzenia egzekucji łącznej na podstawie przepisów kpc. o zbiegu egzekucji.

Właściwy komornik w toku postępowania dzielić będzie uzyskane z zajętego wynagrodzenia kwoty pomiędzy wierzycieli zgodnie z przygotowanym planem podziału.

O powyższym traktuje art. 1029 kodeksu postępowania cywilne w brzmieniu:

”Na podstawie oświadczenia pracodawcy o wynagrodzeniu dłużnika oraz spisu wierzytelności i praw osób uczestniczących w podziale komornik sporządza plan podziału, ustalając, w jakim procencie przypada na każdego wierzyciela udział w sumach potrąconych każdorazowo przez pracodawcę z wynagrodzenia dłużnika i wpłaconych komornikowi”.

Zatem, jak widzisz, żaden z komorników nie ma pierwszeństwa zaspokojenia swojego zleceniodawcy, lecz wierzyciele będą zaspokajani proporcjonalnie do wartości długu z kwot, które Twój pracodawca przekaże właściwemu komornikowi.

Zbieg egzekucji komorniczych – wzór pisma

zbieg-egzekucji-komorniczych-wzor-pisma
Zbieg egzekucji komorniczych – wzór pisma
AvatarKrzysztof odpowiedział 1 rok temu

Witam, sprawa ma się następującą, mam już zajęcie komornicze z dwóch pożyczek w jednym banku, czyli Alior Bank teraz dostałem pismo od drugiego komornika o zajęciu wynagrodzenia, ale już ze SKOK-u. Drugi komornik zablokował mi konto, lecz wysłałem mu e-mail, że już mam komornika i podałem sumy, jakie mi bieżący komornik zostawia.
Czy muszę temu nowemu komornikowi wysłać ponownie stan majątkowy? gdzie w zasadzie nic nie posiadam? Przebywam u partnerki i mam jedynie pracę.
Stan majątkowy wskazałem pierwszemu komornikowi i też zostałem sprawdzony po bankach i urzędach skarbowych. W sumie mam trzy pożyczki, na których jest komornik. Jak teraz postąpi ten drugi komornik? jak napisałem mu o pierwszym komorniku? Czy muszę coś do tego drugiego jeszcze wysyłać? Jak w zasadzie to wszystko ma się toczyć? Mam nadzieję, że Pani mnie zrozumiała, przez to chaotyczne pismo z góry dziękuję i przepraszam za zajęcie czasu.

AvatarJustyna odpowiedział 1 rok temu

Witam serdecznie, piszę do Państwa w takiej oto sprawie: mam na rachunku bankowym 2 komorników i chciałbym się zapytać, ile mi zabiorą z wynagrodzenia, a ile mi zostanie na rękę, skoro zarabiam 1793 zł już na czysto do ręki, boję się, że zabierze mi komornik wszystko w grudniu z wynagrodzenia o prące? Bardzo proszę o pomoc i odpowiedź w tej sprawie. Pozdrawiam Justyna.

AvatarMonika odpowiedział 1 rok temu

Dobry wieczór. Co mogę zrobić, mając dwóch komorników o zaległości alimentacyjne? żeby dług połączyć do jednego komornika? Proszę o pilną poradę. Mam zaległości na dorosłego syna. Do drugiego komornika płacę alimenty i zaległości na nieletnie dzieci. Ten pierwszy komornik zajmuje mi wypłatę i nie mam za co płacić alimentów na nieletnie dzieci. Jak mogę połączyć te długi w jeden dług? Proszę o pilną poradę. Nie wiem co robić. Jak poradzić sobie w tej sytuacji. Sprawa jest pilna.

AvatarJuliusz G. odpowiedział 1 rok temu

Witam, pracuję jako kierowca. Mam jedno zajęcie komornicze teraz dostałem drugie, zapewne będzie jeszcze jedno. Nie mam mieszkania, domu, co mógłby zająć komornik. Popadłem wcześniej w pętle kredytowa. Jak to dalej będzie. Zatrudniony jestem na najniższą krajową. Jakie będą dalsze konsekwencje i jak to w ogóle załatwić?

AvatarJoanna odpowiedział 1 rok temu

Witam. Mam pytanie. Czy komornik może zająć konto, jeżeli wpływa tylko minimum socjalne? Czy komornik może zająć konto bankowe, jeżeli na to konto, wpływa tylko minimum socjalne, ponieważ już inny komornik zajął wynagrodzenie? Dodam, iż zajęcie wynagrodzenia jest już od dłuższego czasu. Czy jest coś takiego jak zbieg egzekucji? Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź. Joanna

AvatarDamian odpowiedział 11 miesięcy temu

Dwóch komorników jedna sprawa. Mam takie pytanie, czy jest to możliwe, żeby dwóch komorników miało jedną sprawę? Dodam, że dostałem pismo od komornika na początku grudnia, a od drugiego komornika dostałem pismo o zajęciu dokładnie 5 dni później, czy jest takie coś dozwolone? Co w takiej sytuacji robić? Muszę się od tego w jakiś sposób odwołać? Poproszę o odpowiedź.

Avatartomasz odpowiedział 11 miesięcy temu

Witam, mam pytanie: mam zajęcie komornicze, które mam 890 zł, które po ściągnięciu zostaje mi niecałe 1800 zł, do tego doszedł kolejny komornik tyle, że już niealimentacyjny, który mi zabiera 200 zł, czy to jest zgodne z prawem? by mieć dwóch komorników? bo po tym wszystkim zostaje mi 1630 zł i mam pytanie co mam zrobić, żeby drugi komornik obniżył kwotę zajęcia?

AvatarPaulina_E odpowiedział 11 miesięcy temu

Witam, mam zz\bieg egzekucji komorniczych, mam już komornika, któremu przekazywana jest w połowie moja wypłata przez pracodawcę, niestety 8 stycznia w EPU pojawił się wniosek wierzyciela o egzekucję komorniczą u innego komornika. Moje pytanie brzmi: czy będę mogła wybrać nadal połowę swojego wynagrodzenia w kasie banku, czy będzie teraz to utrudnione? Nowa Pani komornik zapewnia mnie, żeby się nie martwić. Pozdrawiam i dziękuję

AvatarMadzia odpowiedział 3 godziny temu

dzień dobry, już drugi komornik zajął mi dwa wynagrodzenia i rachunek bankowy – czy ma do tego prawo? Oprócz tego są jeszcze inne zobowiązania finansowe i nie do końca wiem, jak sobie z nimi poradzić. Czy jest na to jakiś sposób? Jestem sama, opłacam kredyt hipoteczny, więc dla mnie jest to dramat. Proszę o poradę prawną.

Twoja odpowiedź