Zbieg egzekucji na koncie bankowym – który komornik jest właściwy?

Forum prawneKategoria: KomornikZbieg egzekucji na koncie bankowym – który komornik jest właściwy?
Ewelina zapytał 5 lat temu

Witam.

Mam problem z zablokowanym kontem bankowym. w 2013 roku komornik zajął mi konto bankowe. Po pewnym czasie w wyniku zbiegu egzekucji komornik przekazał tę sprawę innemu komornikowi.

Chciałabym spłacić wszystko naraz przez wpłatę pieniędzy na konto, bo są niższe wtedy opłaty komornicze, gdy komornik ściągnie dług z konta. I zaczyna się problem.

Pierwszy komornik nie odblokował mi konta mimo tego, że tej sprawy nie prowadzi. Ponadto kancelaria komornicza została przejęta przez innego komornika.

Jeżeli wpłacę pieniądze na konto, to bank przekaże te pieniądze dla tego komornika, który pierwszy zajął to konto mimo tego, że tej sprawy nie prowadzi.?
Boję się, że wpłacę pieniądze i ich po prostu nie odzyskam albo będzie to długo trwało.

2 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 5 lat temu

Witaj, rzeczywiście po przekazaniu sprawy innemu komornikowi, który ma dalej prowadzić wspólną egzekucję po zabiegu, pierwszy komornik powinien zdjąć zajęcie z Twojego konta.

Skoro tak się nie stało, to z pewnością doszło do pewnych zaniedbań ze strony komornika. Przed wpłatą pieniążków na konto zasadnym będzie więc wniosek o zwolnienie zajętego konta.

Wniosek o zwolnienie spod zajęcia rachunku bankowego

wniosek-do-komornika-o-zwolnienie-spod-zajecia-konta-bankowego-wzor-pdf-doc

Wniosek do komornika o zwolnienie spod zajęcia konta bankowego WZÓR

Pismo z żądaniem zwolnienia rachunku należy skierować do komornika, który przejął kancelarię po zmarłym lub ustępującym poprzedniku. Możesz spróbować również wyjaśnić sprawę telefonicznie.

Gdyby nowy komornik wzbraniał się, mówiąc, że sprawa go nie dotyczy, lub nie posiada prawnych możliwości, by zajęty rachunek zwolnić, proszę powołać się na przepisy o likwidacji kancelarii, czyli art. 27 starej ustawy (ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 roku o komornikach sądowych i egzekucji) obowiązującej do 1 stycznia 2019 roku oraz przepisy nowej ustawy – art. 60 ustawy z dnia 22 marca 2018 roku o komornikach sądowych.

Do wniosku możesz załączyć wydruk lub zaświadczenie z banku potwierdzające okoliczność, że na rachunku widnieje zajęcie z poprzedniej egzekucji.

Jeżeli będziesz miała problem z komornikiem, nie pozostanie Ci nic innego, jak złożenie skargi na czynność komornika.

Skarga na czynności komornika – wzór

Skarga-na-czynnosci-komornika-wzor-pdf-doc

Skarga na czynności komornika – wzór

Radzę nie wpłacać pieniążków na konto do czasu zdjęcia egzekucji przez pierwszego komornika. W przeciwnym razie rzeczywiście może się zdarzyć tak, że bank „zamrozi” pieniążki z uwagi na zbieg egzekucji, co przedłuży całą spłatę nawet o kilka tygodni. Ty natomiast składając właściwy wniosek, masz szansę wyprostować sprawę w ciągu kilku dni.

L.L. odpowiedział 4 lata temu

Witam, miałam zajecie komornicze na wypłacie u pracodawcy, jednak okazało się w międzyczasie, że doszedł jeszcze jeden komornik, doszło do zbiegu egzekucji, pracodawca wysyłał pieniądze do komornika, który przejął oba te zajęcia, kwota długu została spłacona, jednakże komornik dalej ściąga z wynagrodzenia, twierdząc, że pieniądze są w kasie sądu i dopóki sąd ich nie wyśle do niego, dalej będzie te pieniądze ściągał z wynagrodzenia, wysłałam pismo, żeby nadpłatę wpłacać na konto bankowe, jak długo sąd może przetrzymywać te pieniądze, zanim wyśle je do komornika?  nie wiem co mam robić, jak z tym komornikiem rozmawiać, bo on ciągle twierdzi, że dla niego zadłużenie nie jest spłacone, bo on tych pieniędzy nie widzi u siebie.