Zgoda na wyjazd dziecka za granicę z ciocią

Kategoria: Wzór pismaZgoda na wyjazd dziecka za granicę z ciocią
Aga322 zapytał 3 miesiące temu

Piszę z takim pytaniem, mój syn wyjeżdża za granicę do Bułgarii pod opieką cioci, syn ma 17 lat, a ja jestem samotnie wychowującą go matką, ojciec nie ma pozbawionych praw rodzicielskich ani ograniczonych praw czy on też musi wyrazić zgodę na jego wyjazd dziecka za granicę z ciocią? czy wystarczy moja zgoda, szukam w internecie zgody i wszędzie gdzie szukam jest zgoda, ale tylko dotycząca obojgu rodziców

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 3 miesiące temu

Witam serdecznie,

niestety zgoda ojca jest wymagana, aby Wasz nieletni jeszcze syn mógł wyjechać z ciotką na wakacje do Bułgarii.

Powyższe wynika przede wszystkim z przepisów ustawy kodeks rodzinny i opiekuńczy, które regulują zakres władzy rodzicielskiej – wskazując jednocześnie, że jeśli władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom lub nie została ona ograniczona, lub zawieszona, mają oni zarówno prawo, jak i obowiązek podejmowania wspólnych decyzji dotyczących małoletnich dzieci.

Niemniej zastosowanie znajdą również przepis konwencji haskiej z dnia 25 października 1980 roku dotyczącej cywilnych aspektów uprowadzenia dziecka za granicę.

Zatem, aby uniknąć ewentualnych problemów, które mogą się niestety zdarzyć, zasadne będzie zobowiązanie byłego partnera, by podpisał zgodę na wyjazd syna na wakacje pod opieką ciotki. Jeśli ten będzie robić problemy i nie zechce podpisać oświadczenia, możesz złożyć wniosek do sądu rodzinnego, aby ten wydał „zgodę zastępczą”.

Na koniec dodać, że jeśli termin wyjazdu jest niebawem, nie należy zwlekać z dochowaniem wszelkich formalności.

Twoja odpowiedź