Zgoda sąsiada na ocieplenie budynku WZÓR

Forum prawneKategoria: Wzór pismaZgoda sąsiada na ocieplenie budynku WZÓR
Tedek zapytał 3 lata temu

Potrzebna mi jest pisemna zgoda sąsiada na ocieplenie budynku, a najlepiej wzór zgody sąsiada na ocieplenie. Budynek stoi na granicy działki a jedna strona budynku, ściana, jest od strony sąsiada i właśnie o tę ścianę się najbardziej rozchodzi. Z tego co wiem, musze mieć zgodę sąsiada na jej ocieplenie. Proszę o pomoc i wzór zgody.

5 odpowiedzi
Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 3 lata temu

Jeśli dostęp do ściany od strony sąsiada wymaga wejścia na jego teren, to oczywiście należy uzyskać pisemną zgodę sąsiada, w której oświadczy on, że nie wnosi żadnych ograniczeń i udziela pozwolenia na wejście na jego teren, celem wykonania robót budowlanych, polegających na ociepleniu ściany.

Wzór zgody sąsiada na ocieplenie budynku pobierzesz poniżej:

Zgoda sąsiada na ocieplenie budynku wzór

zgoda-sasiada-na-ocieplenie-budynku-wzor-pdf-doc-przyklad

Zgoda sąsiada na ocieplenie budynku wzór

Warto przywołać tu art. 47 Prawa budowlanego:

Jeżeli do wykonania prac przygotowawczych lub robót budowlanych jest niezbędne wejście do sąsiedniego budynku, lokalu lub na teren sąsiedniej nieruchomości, inwestor jest obowiązany przed rozpoczęciem robót uzyskać zgodę właściciela sąsiedniej nieruchomości, budynku lub lokalu (najemcy) na wejście oraz uzgodnić z nim przewidywany sposób, zakres i terminy korzystania z tych obiektów, a także ewentualną rekompensatę z tego tytułu.

W piśmie, którym sąsiad wyrazi zgodę na wejście na jego teren i ocieplenie ściany, warto także zamieścić kilka informacji, które spełnią formalne wymagania. Mowa tu o terminie robót budowlanych, a także zakresu prac, jakie będą wykonane na działce sąsiada.

Oczywiście nie musi to być dokładny plan robót budowlanych, tylko zdawkowe nakreślenie tego, co zamierzam na działce sąsiada robić. Podsumowując: zgodę należy pobrać, wydrukować i wypełnić danymi, a następnie dać sąsiadowi do podpisania.

Przygotowany przez nas wzór zgody jest kompletny i nie trzeba uzupełniać go żadne dodatkowe elementy – jest gotowy do wypełnienia.

Co jeśli nie ma zgody sąsiada na wejście na jego działkę i ocieplenie ściany budynku?

O zgodę na wejście na teren działki sąsiada można postarać się w trybie administracyjnym, oznacza to, że możemy zwrócić się do Starosty o wydanie decyzji rozstrzygającej o niezbędności wejścia na teren sąsiada.

Możliwość wydania takiej decyzji administracyjnej daje Prawo budowlane. Starosta w takiej decyzji określa warunki i zakres czynności, jakie będziesz mógł wykonać na działce sąsiada. Decyzję wydaje się na wniosek inwestora w terminie 14 dni od daty złożenia wniosku.

Oczywiście po zakończeniu prac budowlanych, inwestor zobowiązany jest naprawić szkody powstałe w wyniku korzystania z sąsiedniej nieruchomości, budynku lub lokalu – na zasadach określonych w Kodeksie cywilnym.

Zaznaczyć należy, że decyzję administracyjną wydaje się wyłącznie w przypadku robót remontowych, nie zaś w sytuacjach, gdzie konieczne jest trwałe zajęcie sąsiedniej działki.

Oto przykłady takich prac:

  • ocieplenie budynku,
  • zmiana dachu,
  • malowanie elewacji,
  • wymiana okien,
  • tynkowanie domu,
  • uzupełnienie ubytków w elewacji,
  • itd.

Jak widzisz, zgoda sąsiada na ocieplenie budynku jest bardzo istotna…

Maciej odpowiedział 3 lata temu

jak powinna wyglądać pisemna zgoda sąsiada na ocieplenie budynku? sąsiad jest w dobrych stosunkach ze mną, żyjemy obok siebie jakieś 11 lat, powiedział, że nie ma problemu, że udostępni nam posesję żebyśmy mogli ocieplić budynek od jego strony, zgadza się na rozstawienie rusztowania i generalnie na wszystkie prace. Prosił tylko żeby posprzątać bałagan po styropianie, bo przy ocieplaniu robi się spory przy tym bałagan.
 
Pozdrawiam 
Maciej.

Marek odpowiedział 3 lata temu

Witam, a ja mam takie pytanie:

Jestem właścicielem działki o szerokości 12 metrów, na której stoi dom jednorodzinny. Jedna ściana budynku stoi centralnie na granicy działki z sąsiadem.

Chcemy ocieplić budynek i położyć tynk ozdobny.

Pytanie jest takie: jak daleko mogę wyjść z ociepleniem budynku w stronę sąsiada, by nie musieć prosić nadzoru budowlanego o pozwolenie?

Sąsiad uniemożliwia mi ocieplenie budynku z jego strony, gdyż twierdzi, że zabieram mu jego przestrzeń, która jest jego własnością, bo ocieplenie będzie wystawiać poza granice działki w jego stronę około 10 cm + warstwa tynku.

Co robić?

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 3 lata temu

Proszę nie mylić pozwolenia od sąsiada na ocieplenie budynku od pozwolenia na wykonanie ocieplenia budynku o grubości przewyższającej granice Pańskiej działki.

Chcąc wykonać ocieplenie (położyć styropian oraz warstwę tynku) na cudzym gruncie – potrzeba ustanowić służebność na gruncie sąsiada.

Zgodnie z prawem nie może Pan położyć na tyle grubego styropianu, że wejdzie Pan jego grubością na teren działki sąsiada. Może Pan położyć grubszy styropian, ale tylko w przypadku, gdy sąsiad zezwoli Panu na to, ustanawiając służebność.

Służebność taką można ustanowić ugodowo w formie umowy notarialnej.

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 3 lata temu
zgoda-sasiada-na-ocieplenie-budynku-wzor-pdf-doc-przyklad

Zgoda sąsiada na ocieplenie budynku wzór