Jak kupić Bitcoina, a następnie prawidłowo go rozliczyć? W tym artykule odpowiemy na to pytanie

Handel kryptowalutami nie jest już zarezerwowany tylko dla technologicznych geeków. To dobrze usankcjonowany rynek, który – przy odrobinie szczęścia – wciąż daje spore szanse na zysk. Gdzie kupić Bitcoina? O czym warto pamiętać przed dokonaniem transakcji? Podpowiadamy!

Przede wszystkim: znajdź odpowiednią giełdę kryptowalut

Pierwszym krokiem jest wytypowanie odpowiedniej platformy, dzięki której wejdziemy w posiadanie Bitcoina. W zdecydowanej większości przypadków będą to giełdy krypto, jak Binance, Zonda czy Egera. Nie jest to jednak jedyna metoda, by szybko nabyć cyfrowe aktywa. 

Sporo osób zastanawia się też nad tym, jak kupić Bitcoina w bitomacie. W praktyce to bardzo proste. Wystarczy tylko znaleźć takie urządzenie, a następnie udać się tam i – w zależności od wybranej przez nas metody – przelać odpowiednie środki kartą lub gotówką. W zamian otrzymamy BTC. Należy jednak liczyć się z tym, że prowizja może być spora – o wiele wyższa, niż w przypadku giełd kryptowalut. 

kryptowaluty

Jakim serwisom warto powierzyć swój cyfrowy kapitał? Na rynku działa wiele sprawdzonych firm – zarówno tych globalnych, jak i lokalnych, które wyspecjalizowały się np. w obsłudze naszego rodzimego rynku. W gronie sprawdzonych portali na pewno można wymienić:

  • Binance,
  • CoinGecko,
  • Egerę,
  • Zondę,
  • Krakena. 

W praktyce lista serwisów, które poleca społeczność, z pewnością jest o wiele dłuższa. Warto pamiętać jednak o tym, że renoma operatora nie zwalnia nas z troski o bezpieczeństwo transakcji! Przede wszystkim musisz wiedzieć, jak bezpiecznie kupić Bitcoina

O tym, że warto „dmuchać na zimne”, dobitnie świadczą też statystyki. W całym 2022 roku wykradziono cyfrowy kapitał o wartości zbliżonej do 4 miliardów dolarów! Poza włamaniami na konto sporym zagrożeniem jest też tzw. rug pull, czyli tworzenie fikcyjnych projektów, które mają kusić społeczność atrakcyjną stopą zwrotu inwestycji. 

Kupno i sprzedaż Bitcoina – najważniejsze informacje

Dzięki prostym, intuicyjnym w obsłudze stronom WWW lub dedykowanym aplikacjom, cały proces jest wręcz banalnie prosty. Jak kupić Bitcoina na Binance lub dowolnej innej giełdzie krypto? 

Przede wszystkim musisz założyć konto w serwisie. Konieczny będzie adres e-mail, wytypowanie loginu oraz silnego hasła. Po akceptacji regulaminu trzeba zalogować się do poczty online i kliknąć linka aktywacyjnego. To jednak nie wszystko! 

Giełdy kryptowalut są zobowiązane do weryfikacji tożsamości użytkowników. Jeśli chcesz wymieniać waluty FIAT (dolary, euro, złotówki) na wybrane kryptowaluty, np. Bitcoina, Ethereum czy Doge Coina, musisz nie tylko podać swój numer konta w banku, ale i przesłać zdjęcie lub skan dokumentu potwierdzającego Twoją tożsamość. 

Po weryfikacji wystarczy już tylko zasilić swoje konto o wybraną kwotę i po chwili można wejść do świata kryptowalut: kupować, sprzedawać i wymieniać np. ETH na BTC. 

Jak rozliczyć Bitcoina?

Rynek kryptowalut w Polsce jest w pełni usankcjonowany. Od 1 stycznia 2019 roku obrót walutami wirtualnymi na gruncie prawo-podatkowym został zakwalifikowany do ustawy o PIT. Zgodnie z literą prawa, rozliczamy się z praw majątkowych oraz kapitału pieniężnego. 

Jeśli w danym roku zarobiłeś na kryptowalutach np. 10 tys. złotych, to od tej kwoty należy zapłacić podatek w wysokości 19%. Co warto podkreślić, obowiązek nie zachodzi, gdy handel na giełdach dotyczył:

  • wymiany pomiędzy kryptowalutami (BTC na ETH, lub ETH na DOGE),
  • pośrednictwa w wymianie pomiędzy kryptowalutami.

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii:

O autorze